Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 sekund dla zdrowia. Mycie rąk może uratować życie. Zobacz wideo

Katarzyna Kulińska
Jak prawidłowo myć ręce uczy Agnieszka Zaworska-Winiarska, pielęgniarka epidemiologiczna ze Szpitala Dziecięcego w Kielcach.
Jak prawidłowo myć ręce uczy Agnieszka Zaworska-Winiarska, pielęgniarka epidemiologiczna ze Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Łukasz Zarzycki
15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. W obliczu zagrożenia wirusem Ebola mycie rąk może ratować życie.

Prawidłowe umycie rąk wymaga sześciu etapów, każdy z nich zajmuje minimum 5 sekund. Dlaczego to tak ważne? Wystarczy, że podamy rękę chorej osobie lub dotkniemy przedmiotu, którego dotykała, a groźny wirus może przenieść się na nasze ręce. Jednak tylko niewielu z nas przykłada do mycia rąk odpowiednią wagę.

- To właśnie poprzez ręce przenosimy mnóstwo poważnych chorób wirusowych, pasożytniczych. Groźne dla dzieci rotawirusy, jesienno-zimowa grypa, wreszcie ostatnio wirus Ebola mogą przenosić się właśnie poprzez dotyk dłoni - wyjaśnia Agnieszka Zaworska-Winiarska, pielęgniarka epidemiologiczna ze Szpitala Dziecięcego w Kielcach. - Wielu chorobom można zapobiec po prostu myjąc często ręce ciepłą wodą z mydłem.

- Bakterie i drobnoustroje to nasza codzienność. Nie wyeliminujemy ich całkowicie, ale możemy zadbać o to, aby nam nie zagrażały - dodaje lekarz medycyny Paweł Bodzenta. - Mycie rąk jako zapobieganie wielu chorobom to temat bardzo aktualny, w obliczu zakażeń afrykańskim wirusem Ebola. Między innymi to zły poziom higieny, fakt, że brakuje wody do picia, a co dopiero do mycia rąk, powoduje, że Afryka a z nią cały świat ma z wirusem problem.

Jak zrobić to prawidłowo?

Zawsze myjemy ręce: przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, przy widocznych zabrudzeniach rąk, po kontakcie z substancjami organicznymi - na przykład wydzieliną z nosa, po kichnięciu. Zawsze myjmy ręce po powrocie do domu na przykład z pracy, z placu zabaw. Ważne jest także mycie rąk po powrocie z placówek medycznych.

Myjemy ręce oczywiście pod bieżącą, ciepłą wodą, koniecznie z użyciem mydła. Samo płukanie w zimnej wodzie nie usunie z nich bakterii. Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o około 90 procent, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje.

- Recepta na prawidłowe mycie rąk zawiera się w sześciu kolejnych etapach. Każdy z nich powinien trwać około 5 sekund. Każdy gest powinniśmy powtarzać po pięć razy - instruuje pielęgniarka. - Zaczynamy od zwilżenia dłoni pod bieżącą wodą, dozujemy mydło i pocieramy dłonie jedna o drugą, w wyznaczonej kolejności. Myjemy w ten sposób wewnętrzne części dłoni i ich grzbiety. Przestrzenie między palcami, kciuki. Ostatni etap jest bardzo ważny, bo dotyczy opuszków, które mają jako pierwsze kontakt ze wszystkim, czego dotykamy. Myjąc je, jedną dłonią kreślimy opuszkami palców kółko na otwartej drugiej dłoni. Myśli się nawet o zmianie instrukcji mycia rąk, by opuszki palców były niemal najistotniejszym jej punktem. Po takim kompleksowym myciu spłukujemy dokładnie ręce i osuszamy.

Taka dokładna higiena rąk powinna dotyczyć wszystkich, ale szczególnie ludzi związanych o ochroną zdrowia, z gastronomią, pracujących w sklepach spożywczych.
Dzieci, umyjcie rączki

- Często Szpital Dziecięcy to pierwsze miejsce edukacji dla dzieci, które tu trafiają z powodu chorób, jak prawidłowo myć ręce i jakie powinny mieć zdrowe nawyki dotyczące ich higieny - mówi Agnieszka Zaworska-Winiarska.

A wydawałoby się, że przecież od małego słyszymy, że mycie rąk jest bardzo ważne. W przedszkolach uczymy się higieny. W szkołach myciu rąk poświęca się akcje, apele, treści gazetek szkolnych.

- Dzieci trafiają do szkół z różnymi nawykami wyniesionymi z domów. Niektóre trzeba dopiero uczyć tych dobrych - mówi Anna Detka, pielęgniarka i higienistka w Szkole Podstawowej nr 11 w Kielcach, przy ulicy Jasnej. - Instruujemy, opowiadamy, kiedy mycie rąk jest niezbędne. Podczas Światowego Dnia Mycia Rąk uczniowie najmłodszych klas 1-3 będą uczestniczyć w akcji prawidłowego mycia rąk.

O myciu rąk uczymy niemal wszędzie - od przedszkola, szkoły, poprzez przychodnie, zorganizowane akcje edukacyjne, aż po… popularne seriale. Na przykład w "Klanie" słynny tekst "dzieci, umyjcie rączki", wielokrotnie powtarzany przez serialowych rodziców, przeszedł już do historii. Jednak cel uświęca środki, w tym przypadku liczy się rola edukacyjna.

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk zachęcamy do edukacyjnej i prozdrowotnej akcji. W prostych krokach uczymy prawidłowego mycia rąk - spróbujcie dla zdrowia zmienić nawyk pobieżnego mycia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie