Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pińczowie rozmawiano o planach zorganizowania Świętokrzyskiej Akademii Kobiet

Michał IMOSA [email protected]
- To kobiety są liderkami społeczności wiejskich w szeroko rozumianym procesie pobudzania przedsiębiorczości – mówił marszałek województwa Adam Jarubas
- To kobiety są liderkami społeczności wiejskich w szeroko rozumianym procesie pobudzania przedsiębiorczości – mówił marszałek województwa Adam Jarubas archiwum Starostwa Powiatowego w Pińczowie
Konieczności poszerzania wiedzy na temat organizowania się kobiet w stowarzyszenia w celu pozyskiwania finansowego wsparcia poświęcony ma być cykl szkoleń dla kobiet wiejskich.

Tym zagadnieniom poświęcone zostało spotkanie w Pińczowie z udziałem władz powiatu pińczowskiego, marszałka województwa Adama Jarubasa, pracowników Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

- To kobiety są liderkami społeczności wiejskich w szeroko rozumianym procesie pobudzania przedsiębiorczości. Są inicjatorkami wielu przedsięwzięć i animatorkami życia w lokalnych społecznościach. W minionym okresie korzystaliśmy z unijnego programu Leader i dało to znakomite rezultaty. W nadchodzącej perspektywie na działalność stowarzyszeń przeznaczonych może zostać aż 100 milionów unijnego dofinansowania. W planach jest pomysł zorganizowania Świętokrzyskiej Akademii Kobiet, w ramach której organizowane będą prelekcje, spotkania z paniami, które będą dzielić się z innymi doświadczeniami i prezentować, co udało im się osiągnąć w różnych dziedzinach - podkreślał marszałek Adam Jarubas.

Jarosław Mostowski, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawił paniom możliwości organizowania się kobiet na obszarach wiejskich w stowarzyszenia, które posiadają osobowość prawną.

- W tej chwili taką rolę spełniają koła gospodyń wiejskich. Mają one jednak swoje ograniczenia, nie prowadząc działalności gospodarczej i nie mając osobowości prawnej nie mogą wystawiać rachunków za swoją działalność i podpisywać umów formalnych - zauważa dyrektor. Dodaje, że takie organizacje nie mogą zatem sięgać po finansowe wsparcie. - Dlatego podczas takich spotkań namawiamy panie z kół gospodyń, by zakładały stowarzyszenia. To najbardziej demokratyczna forma, jednocześnie prosta w prowadzeniu i nieukierunkowana na zysk członków, ale na cele społeczne zawarte w statucie - mówi dyrektor Mostowski.

Mirosława Mochocka, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego, która koordynowała w naszym regionie Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, podczas spotkań przedstawiła przykłady projektów, które udało się dzięki unijnemu wsparciu zrealizować w naszym województwie.

- Dzięki pomysłom wychodzących właśnie od kobiet, wyremontowano świetlice, promowano lokalne produkty, organizowano festyny, wyposażano w instrumenty i stroje lokalne zespoły, a nawet powstała książka kucharska - wyliczała Mirosława Mochocka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie