Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Buska przekonały się, że historia... nie musi być nudna!

Adam LIGIECKI [email protected]
Najbardziej odważni mogli nawet... "iść na wojnę”.
Najbardziej odważni mogli nawet... "iść na wojnę”.
Projekt zorganizowano w ramach II Buskiego Konkursu Historycznego - "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918". Z udziałem ekspertów z Krakowa.

Zaprezentowali oni spektakl pod hasłem "Budzenie pasji - historia dla najmłodszych", skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat. To dobry sposób, by zainteresowały się też historią, sięgnęły po książkę.

ATRAKCYJNA FORMUŁA

Na lekcję zaproszono blisko setkę dzieciaków. Najpierw trzecioklasistów z "dwójki", potem klasy pierwsze z "jedynki" i maluchów z Językowej Akademii Przedszkolaka. Całością dyrygował Adrian Szczerba, główny organizator konkursu historycznego. Sponsorem projektu jest Mieczysław Sas, buski przedsiębiorca i radny sejmiku. W środę obydwaj panowie zasiedli na widowni, razem z młodzieżą.

Spotkanie miało atrakcyjną formułę. Były prezentacje multimedialne, pokaz umundurowania i uzbrojenia. Nawet... pieczenie placków. Jak na wojnie.

HITOWE PLACKI

Zadbała o to trójka ekspertów z Krakowa. Maciej Sikorski, Tomasz Żurawski i Łukasz Wrona przygotowali projekt "Budzenie pasji - historia dla najmłodszych". Składa się z dziesięciu etapów, a w Busku obejrzeliśmy ten o I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Na początek cofnęliśmy się w czasie... o 100 lat. Rok 1914, obóz jeniecki gdzieś na ziemi nowosądeckiej. Poznajemy żołnierzy armii rosyjskiej i austrowęgierskiej. Do tego pytanie - dlaczego 100 lat temu, w armii cesarza Franciszka Józefa I walczyło aż tyle narodów; w tym polski?

Rok 1914 to także głód. Czyli najprostsze potrawy: ziemniaki, placki. I nie do wiary, ale właśnie pieczenie placków - "na żywo", na scenie - sprawiło frajdę dzieciakom! Cztery dziewczynki i czterech chłopców, z rękami białymi od mąki, formowali z wprawą małe, okrągłe placuszki.

KARABIN, BAGNET, ŁOPATKA

Uczniowie "dwójki" zaakceptowali formułę prezentacji. Siedząc na widowni, rewelacyjnie reagowali na to, co działo się na scenie. Byli bardzo aktywni, nawiązywali dialog z prowadzącymi. A kiedy panowie zapraszali odważnych do wspólnych akcji, podnosił się w górę las rąk!

Czapkę wojskową chciał przymierzyć każdy. Mali buszczanie oglądali też ekwipunek żołnierza: mundur, karabin, bagnet. I łopatkę, która wtedy służyła jako bardzo... skuteczne narzędzie walki.

Nie było ani chwili na nudę. Eksperci z Krakowa raz po raz "bombardowali" małych buszczan ciekawymi tematami. Co to są okopy? Jakie nowości w branży militarnej pojawiły się podczas I wojny światowej? Potem mała podróż w czasie - prezentacja "Jak kształtowały się granice Polski" stanowiła przejście do okresu wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

POLACY NA FRONTACH

Druga edycja Buskiego Konkursu Historycznego odbywa się pod hasłem "Polacy na frontach wojennych i dyplomatycznych w latach 1914-1918". To projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 505-848-235 (Adrian Szczerba).

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie