Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Życia i Nadziei w Radomiu (wideo, zdjęcia)

/wit/
- Takie akcje jak choćby ten wspólny marsz są potrzebne bo coraz więcej pań choruje na raka piersi. Ważne by wiedzieć jak się badać  – mówią (od lewej) Aleksandra, Marta, Adrianna, Paulina i Justyna, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu.
- Takie akcje jak choćby ten wspólny marsz są potrzebne bo coraz więcej pań choruje na raka piersi. Ważne by wiedzieć jak się badać – mówią (od lewej) Aleksandra, Marta, Adrianna, Paulina i Justyna, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. Łukasz Wójcik
Radom w ogólnopolskiej kampanii na rzecz walki z nowotworem piersi. W piątek ulicami miasta przy rytmie wystukanym przez werblistki z orkiestry Grandioso przeszedł Marsz Życia i Nadziei. Z roku na rok grupa uczestników marszu zmniejsza się.
Marsz Życia w Radomiu

Marsz Życia w Radomiu

- Na nowotwór piersi zapadają coraz to młodsze kobiety. Zdarza się, że nawet 30- letnie – mówią  Elżbieta (od lewej)  i Henryka „Amazonki – Dana”.
- Na nowotwór piersi zapadają coraz to młodsze kobiety. Zdarza się, że nawet 30- letnie – mówią Elżbieta (od lewej) i Henryka „Amazonki – Dana”. Łukasz Wójcik

- Na nowotwór piersi zapadają coraz to młodsze kobiety. Zdarza się, że nawet 30- letnie - mówią Elżbieta (od lewej) i Henryka "Amazonki - Dana".
(fot. Łukasz Wójcik)

W marszu wzięły udział panie ze Stowarzyszenia Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki-Dana", uczniowie szkół o profilach medycznych, a także licealiści i mieszkańcy Radomia.

- Amazonki nie zawodzą, są zawsze, bo o chorobie trzeba mówić, ona zbiera żniwo - odpowiedziały Elżbieta i Henryka, członkinie Stowarzyszenia Klub Kobiet po Mastektomii "Amazonki - Dana".

To właśnie amazonki przekonywały w piątek radomianki do systematycznych badań mammograficznych.
Wszyscy zatrzymali się przed Urzędem Miejskim. Tam grupę powitała Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia.

- Cieszę się, że was tu widzę, bo problem o którym mówicie jest ogromny. Jedynym ratunkiem są badania, profilaktyka - powiedziała wiceprezydent.

Głos zabrała Danuta Krajewska, lekarz chirurg z Poradni Chorób Piersi w Radomskim Szpitalu
Specjalistycznym. Lekarka na co dzień pomaga kobietom zdiagnozować chorobę, pozbyć się intruza - guza, a także dojść do siebie po żmudnym leczeniu.

- Rak to nie wyrok, to nie koniec świata, trzeba z nim walczyć, a co najważniejsze regularnie się badać - zaznaczyła lekarka.

Statystyki są jednak nieubłagalne. Ministerstwo Zdrowia informuje, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Tym samym to jednej z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w kraju. Szacuje się, że co 14 Polka z obecnie żyjących, zachoruje na raka piersi, a co czwarta spośród tych, które zachorują na nowotwór złośliwy będzie miała raka piersi. Z wyleczonym rakiem piersi żyje w kraju ponad 55 tysięcy pań.

- Dlatego warto o chorobie mówić, warto przekonywać kobiety by zadbały o swoje zdrowie. Mammografia trwa przecież chwilę - mówi Paulina, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Radomiu.

Uczestnicy Marszu Życia i Nadziei rozdali przechodniom różowe baloniki. To na znak solidarności z chorymi.

Marsz zorganizowały Stowarzyszenie Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki-Dana" Radom, Zespół Medycznych Szkół Policealnych i Poradnia Chorób Piersi przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie