Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku będzie można zawrzeć ślub już nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego

Antoni SOKOŁOWSKI [email protected]
- Na pewno kreacja panny młodej nadaje się do każdej formy zaślubin, czy to w kościele, czy w urzędzie, nie mówiąc już o plenerze – mówi Urszula Kusztal z radomskiego salonu Emmi Mariage.
- Na pewno kreacja panny młodej nadaje się do każdej formy zaślubin, czy to w kościele, czy w urzędzie, nie mówiąc już o plenerze – mówi Urszula Kusztal z radomskiego salonu Emmi Mariage. Łukasz Wójcik
Po 1 stycznia ceremonia ślubna może wyglądać jak w amerykańskim filmie. Młoda para może złożyć przysięgę w dowolnym, godnym miejscu

Sejm uchwalił właśnie nowe prawo o aktach stanu cywilnego. Od nowego roku ma zmienić się forma zawierania małżeństw. Teraz możemy zawrzeć ślub już nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale i poza nim. Kierownik nie będzie mógł odmówić udzielenia ślubu np. na plaży.

Pan Piotr z Radomia ma zaplanowany ślub w przyszłym roku, ale nie ma zdania, czy warto przenosić ceremonię poza Urząd Stanu Cywilnego.

- Wiem, że w urzędzie wygłasza się raczej krótką formułę, trwa to parę minut. Potem składa się podpisy i to wszystko. Czy warto więc fatygować urzędnika i ciągnąć go gdzieś na ślub na te kilka minut? - mówi narzeczony.
Według wciąż obowiązujących przepisów i dziś można wziąć ślub poza USC. Na zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego może zezwolić kierownik. Muszą być jednak uzasadnione powody. Za takie najczęściej uznaje się chorobę, niepełnosprawność czy przebywanie w zakładzie karnym.

PRZYSIĘGA NA WIEŻY

- Udzielamy takich ślubów poza urzędem. Czasami są to wizyty w szpitalu, innym razem w zakładzie karnym. Tylko w zakładzie karnym w ciągu roku takich ślubów mamy około dziesięciu - mówi Małgorzata Milewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu.

Formalnie ślubu może udzielać nie tylko kierownik USC, ale również wójt, burmistrz, czy prezydent miasta. Jednak to są bardzo rzadkie przypadki, bo szefowie gmin i bez tego mają sporo obowiązków.

- Jeszcze nikt nie prosił mnie o udzielenie ślubu, ale mogę to zrobić choćby na wieży ratuszowej. Wiadomo, że w Szydłowcu mamy piękny, renesansowy ratusz, w dodatku teraz jest pięknie odnowiony - mówi Andrzej Jarzyński, burmistrz Szydłowca.

NIE ZAWSZE W KOŚCIELE

Trzeba przyznać, że większość ślubów w regionie radomskim jest zawierana w kościele, a dzięki konkordatowi, nie już trzeba, jak ponad 20 lat temu, powtarzać tej samej ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego, by dopełnić przepisów prawa.

Jednak i czasami katolicy chcą zawierać małżeństwa poza świątynią i bywają śluby podczas pielgrzymek, czy w słynnych sanktuariach, poza macierzystą parafią. Takie ceremonie nie są jednak spontaniczne, a starannie przygotowane.

- Choć formalnie ślub może być zawarty podczas na przykład pielgrzymki, to jednak wszystkie formalności zostały spełnione dużo wcześniej w parafii. Młodzi musieli przejść wcześniej nauki przedmałżeńskie, a po dokładnym sprawdzeniu i spełnieni warunków, proboszcz wystawił im tak zwaną licencję. Wtedy mogą zawrzeć sakrament małżeństwa poza swoją macierzystą parafią - mówi ksiądz Piotr Zamaria.

NA ŚLUB DO RZYMU?

Zdarza się, że Polacy chcą wyjechać do Rzymu, czy do znanego sanktuarium, by tam zawrzeć ślub. Ksiądz Zamaria, który przebywał jakiś czas w Rzymie, widział czasami polskie pary, zawierające związek małżeński w rzymskich bazylikach.

- Kościół także udziela sakramentu poza świątynią w skrajnych sytuacjach: gdy ktoś z przyszłych małżonków jest chory, leży w szpitalu lub przebywa w więzieniu - dodaje ksiądz Zamaria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie