Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe warsztaty fotograficzno-filmowe w Wieniawie

/Sok/
Kadr z wideo nagranego w Wieniawie: Janina Jaworska, Marianna Ślizak i Henryka Domińczak.
Kadr z wideo nagranego w Wieniawie: Janina Jaworska, Marianna Ślizak i Henryka Domińczak. Archiwum
Mieszkańcy z gminy Wieniawa fotografowali stare przedmioty, artefakty kultury, by ocalić je od zapomnienia. Wszystko to w ramach projektu "Zderzenie Pokoleń. Seniorzy i młodzi na rzecz edukacji kulturowej".

Warsztaty fotograficzne zostały zrealizowane przez Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki". Cały projekt "Zderzenie Pokoleń. Seniorzy i młodzi na rzecz edukacji kulturowej" wymyślił i opracował Arkadiusz Ostrowski ze Stowarzyszenia, a realizacją zajął się Piotr Piasta.

WSPÓLNIE PRACOWALI

Same warsztaty fotograficzno-filmowe "Jedna ulica, tysiąc wspomnień" były realizowane przez cały wrzesień i początek października. Spotkania odbywały się raz w tygodniu po trzy godziny. W zajęciach brali udział seniorzy z gminy Wieniawa oraz młodzież.

- Chodziło nam o to, by uczestnicy warsztatów zaznajomili się z podstawowymi terminami fotograficznymi i filmowymi oraz przyswoili na tyle umiejętności świadomego posługiwania się aparatem, żeby mogli sprawnie realizować krótkie formy filmowe oraz robić zdjęcia, które będą zachwycały - mówi Piotr Piasta, artysta wizualny i niezależny filmowiec z gminy Wieniawa.

Młodzi byli przewodnikami starszych po świecie techniki. Z kolei osoby starsze uczyły młodszych kultury, tradycji i dziedzictwa obszarów wiejskich, która dziś staje się elementem zapomnianym.

- Zauważyłem, że nastąpiło oczekiwane zderzenie pokoleń i wymiana pomiędzy uczestnikami. W zajęciach brało udział kilkunastu seniorów oraz młodzież. Starsi chętnie angażowali się w zajęcia przebierając się w oryginalne stroje ludowe, przynosząc stare, dawniej używane sprzęty i przedmioty związane z pracą w gospodarstwie i na polu - dodaje Piotr Piasta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z PRZYSUSKIEGO

WŁASNE ZBIORY

Jedna z uczestniczek warsztatów, Teresa Kapturska szczególnie się postarała i udostępniła uczestnikom swoje zbiory "Od ziarenka do bochenka". W kolekcji były takie przedmioty jak: cepy, kosa, przetak, snopy zboża, różne rodzaje zbóż, ilustracje pokazujące pracę przy produkcji zboża na przestrzeni wieków.

Inna uczestniczka, Janina Jaworska przyniosła obrazy, które haftuje i wyszywa na płótnie. Z kolei Marianna Ślizak pochwaliła się swoimi pięknie robionymi na drutach serwetami. Młodzi chętnie poznawali przyniesione przez starszych rekwizyty i robili im zdjęcia.

Podczas warsztatów filmowych rejestrowane były dawne pieśni i opowiadania. Tadeusz Figarski recytował swój wiersz, który młodzi zarejestrowali na filmie. Ewa Ślizak zaśpiewała piosenkę "Skowroneczek". Janina Jaworska, Marianna Ślizak i Henryka Domińczak zaśpiewały "W moim ogródeczku. Wacława Włodarczyk opowiedziała historię o szczurołapie. Andrzej Prokopczyk zaśpiewał piosenkę "Moja Kasiu".

Powstały fotografie oraz krótkie formy filmowe, które można oglądać na wystawie w budynku Gminnego Centrum Kultury do końca października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie