Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister edukacji gościła na Podkarpaciu

Zdzisław Surowaniec, Grzegorz Lipiec
W Stalowej Woli minister  zwiedziła warsztaty szkolne w CEZ, wyposażone w supernowoczesne maszyny za unijne dofinansowanie. Przy niej poseł Renata Butryn i dyrektor CEZ Piotr Żyjewski.
W Stalowej Woli minister zwiedziła warsztaty szkolne w CEZ, wyposażone w supernowoczesne maszyny za unijne dofinansowanie. Przy niej poseł Renata Butryn i dyrektor CEZ Piotr Żyjewski.
W Stalowej Woli minister edukacji uczestniczyła w konferencji "Zawodowcy potrzebni od zaraz". W Tarnobrzegu po spotkaniu z pedagogami, zwiedziła dawną rezydencję rodu Tarnowskich.
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania z nauczycielami w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu.
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania z nauczycielami w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Zdzisław Surowaniec

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania z nauczycielami w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Szkoła zawodowa powinna się dobrze kojarzyć. Dziś obróbka skrawaniem to nie piłowanie pilnikiem kawałka metalu. To umiejętność napisania programu komputerowego dla obrabiarek sterowanych numerycznie.

Tak powiedziała przebywająca w poniedziałek w Stalowej Woli minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, na spotkaniu w Centrum Edukacji Zawodowej. Okazją była podkarpacka inauguracja Roku Szkoły Zawodowców, w ramach której odbywała się konferencja "Zawodowcy potrzebni od zaraz - fakty i wyzwania". Ten rok jest też Rokiem Szkoły Zawodowej.

To, co dziś psuje krew nauczycielom zawodu i dyrektorom szkół zawodowych to egzaminy z przedmiotów zawodowych w technikach organizowane w roku szkolnym. - Kiedyś odbywały się podczas wakacji, co też nie było szczytem naszych marzeń. Ale teraz są w roku szkolnym i dezorganizują naukę innym - powiedział jeden z dyrektorów. Ale o tym minister nie chciała rozmawiać, zapewniła, że jest to tematem analiz w departamentach ministerstwa.

Minister Kluzik- Rostkowska przyznała, że jeśli w liceach zdawalność matur wyniosła średnio 80 procent, to w technikach 54 procent. Przy spadającej liczbie urodzin, w 2017 roku maturę będzie zdawać tylu maturzystów, ile jest miejsc w publicznych szkołach wyższych. Szkoły prywatne byłyby "wycięte". Jednak zdaniem minister, nie można zaniżać poziomu matury, tylko poprawiać ich zdawalność matur.
Powiedziała, że po byłym ministrze edukacji, który chciał wyciąć szkolnictwo zawodowe, przyszedł czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego, gdyż nadeszły takie czasy, że dyplom wyższej uczelnie niekoniecznie pomaga na rynku pracy. - Wielu gimnazjalistów i ich rodziców zastanawia się, jeżeli nie liceum to co? I o ile mają rozeznanie, jeśli chodzi o licea ogólnokształcące w swojej okolicy, to zdecydowana większość rodziców i gimnazjalistów nie ma pojęcia, jakie szkoły zawodowe czy technika działają w ich pobliżu i jakiej są jakości. Musimy to zmienić - powiedziała. Służyć temu ma ankieta, jaka powstanie do lutego z mapą szkół i ich specjalności, aby gimnazjaliści mieli rozeznanie, w czym mogą wybierać.

Minister zwróciła także uwagę na konieczność kształcenia zawodowego pod potrzeby przemysłu i usług, na jakie jest zapotrzebowanie. Przedsiębiorcy mają na to uzyskać duże wsparcie finansowe z nowego unijnego rozdania.

Minister przyjechała także do Tarnobrzega. Mocno opóźniona wizyta rozpoczęła się od spotkania w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Tarnobrzegu. Tam poznała bogaty dorobek "Prymasówki" w zakresie kształcenia zawodowego, z pracowniami: fryzjerską, językową, doradztwa zawodowego oraz informatyczną.

W wypełnionej po brzegi Sali Sejmowej w Zamku Dzikowskim pedagodzy pytali minister o najważniejsze kwestie oświatowe: od zasad nauczania, kwestie programowe, sposoby prowadzenia egzaminów, pieniądze na edukację. Na koniec Joanna Kluzik-Rostkowska zwiedziła dawną rezydencję rodu Tarnowskich, a o historii miasta barwnie opowiadał dyrektor Muzeum Historycznego Tadeusz Zych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie