Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Prywaciarze" w Warce. Lata PRL w Dworku na Długiej (zdjęcia)

/pok/
W kąciku wypoczynkowym można było zobaczyć pocztówki dźwiękowe.
W kąciku wypoczynkowym można było zobaczyć pocztówki dźwiękowe. Piotr Kutkowski
Klimaty rodem z filmu "Miś" towarzyszyły otwarciu w Warce wystawy "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Były więc kartki na żywność, mnóstwo prawdziwych przedmiotów z lat PRL oraz fotografii pokazujących ludzi wielu zawodów i uprawiających rzemiosło.
W kawiarence serwowano kawę i herbatę oraz  częstowano czekoladą.
W kawiarence serwowano kawę i herbatę oraz częstowano czekoladą.

W kawiarence serwowano kawę i herbatę oraz częstowano czekoladą.

Dworek na Długiej w Warce tego dnia wyglądał jakoś inaczej. Może dlatego, że przed nim stał wypolerowany fiat 125p? A może dlatego, że przy wejściu stali ubrani w fartuchy pracownicy, wręczający gościom kartki żywnościowe. Wszystkich zapraszał do skorzystania z nich Andrzej Zaręba, dyrektor Dworku, zapraszając też jednocześnie do wejścia do sali projekcyjnej. Tam serwowany był skecz kabaretowy z udziałem Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia.

Niespodziewanie projekcja została przerwana przez dźwięk starego, tarczowego telefonu. Odebrał go Andrzej Zaręba stwierdzając, że nadeszło "z góry" polecenie zejścia na dół. A tam na wszystkich czekały kolejne atrakcje. Na ścianach wisiało 28 plansz z fotografiami ludzi różnych, prywatnych zawodów z lat PRL i dokumentujących ich przedsiębiorczość. Również tablic zawierające przepisy i instrukcje, jak niszczyć przedsiębiorczość.

Lata PRL przypominały także przedmioty z tamtych czasów. Powstał więc kącik ze sklepikiem mięsnym, w którym królowała duża waga, plasterki pasztetowej oraz puste półki. W kawiarence można było napić się ze szklanek herbaty i kawy oraz obejrzeć oryginalne opakowanie tych napojów i oryginalne, wciąż zapieczętowane napoje rodem z Wareckiej Wytwórni Win. Były też kąciki mieszkaniowe z pralką Frania, rozwieszonymi kalesonami, makatką, a także miejsca relaksu. Tam dominowały radia, gramofony i płynąca z płyt i pocztówek dźwiękowych muzyka.

Swoje wspomnienia z lat PRL-u snuli między innymi Łukasz Celejewski, przewodniczący Rady Miejskiej i Jan Traczyk, członek Rady Powiatu Grójeckiego.

Przed dworkiem stał fiat 125p.

Przed dworkiem stał fiat 125p.

Przed dworkiem stał fiat 125p.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski cykl wystaw "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości" jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm. Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu wystawa była prezentowana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami i urzędami jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości. Wystawę "Prywaciarze" można oglądać w Warce do 16 października w godzinach pracy Dworku. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie