Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby średniowiecza w radomskim muzeum - zobacz nową wystawę w "Malczewskim"

Barbara Koś
Eksponaty są bardzo cenne.
Eksponaty są bardzo cenne. Barbara Koś
Biżuterię kobiecą datowaną na X- XIV wiek i inne skarby z tego okresu pokazuje wystawa archeologiczna, "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem", otwarta w czwartek, 23 października, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Fragmenty wystawy.
Fragmenty wystawy. Barbara Koś

Fragmenty wystawy.
(fot. Barbara Koś)

Ekspozycja historyczno-archeologiczna "Skarby z Czermna" przygotowana przez pracowników Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie przedstawia skarby kobiecej biżuterii wczesnośredniowiecznej znalezione wiosną 2011 roku w obrębie grodu w Czermnie- Czerwieniu. nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, woj. lubelskim.

Srebrna i pozłacana biżuteria kobieca należą do największych odkryć archeologicznych w naszym kraju. Na wystawie zaprezentowane zostały unikatowe eksponaty o ogromnej wartości nie tylko historycznej, lecz także materialnej.

Ogółem ekspozycja zawiera ponad tysiąc zabytków z okresu między X a XIV wiekiem, odnalezionych podczas badań wykopaliskowych na grodzisku w Czermnie

Zobaczyć można srebrną i pozłacaną biżuterię z dwóch skarbów z XIII/XIV wieku: pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty, czyli efektowne wisiory mocowane przez kobiety do nakrycia głowy, pieczęcie książąt ruskich, czyli oznaki władzy - znaleziska unikatowe w swej liczbie i jakości w skali europejskiej a także świadectwa ożywionego handlu wśród których wyróżniają się odkryte w ogromniej ilości plomby tzw. drohiczyńskie

Są także militaria - wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika, w tym groty strzał typu ruskiego, zachodniosłowiańskiego i mongolskiego - nieme świadectwa rywalizacji o władzę nad grodami. Interesujące są również zabytki obrazujące życie codzienne w średniowieczu, między innymi,. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.

Każdy przedmiot to przykład niezwykle wyrafinowanej techniki jubilerskiej i jednocześnie prawdziwe dzieło ruskiej sztuki złotniczej.

Skarby z Czermna prezentowane były na specjalnej wystawie w Muzeum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Za odkrycie skarbów Andrzejowi Kokowskiemu, Marcinowi Piotrowskiemu i Arturowi Trącikowi przyznano pierwsze miejsce w kategorii "Naukowe odkrycie roku".

Skarby średniowiecza w radomskim muzeum - zobacz nową wystawę w
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Skarby średniowiecza w radomskim muzeum - zobacz nową wystawę w
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Skarby średniowiecza w radomskim muzeum - zobacz nową wystawę w
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie