Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta niskoenergetyczna - dobra na nadwagę i otyłość!

/KAK/
- Jeśli ktoś decyduje się na walkę ze zbędnymi kilogramami to powinien zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu, nawet jeśli miałoby to trwać pół roku, rok. Warto wdrożyć dobry plan dietetyczny i według niego żyć - doradza Edyta Dulnik, dietetyk medyczny

Edyta Dulnik, dietetyk medyczny

Edyta Dulnik, dietetyk medyczny z wieloletnim doświadczeniem.
Edyta Dulnik, dietetyk medyczny z wieloletnim doświadczeniem.

Edyta Dulnik, dietetyk medyczny z wieloletnim doświadczeniem.

Edyta Dulnik, dietetyk medyczny

- Tymczasem dieta niskokaloryczna odpowiednio zaplanowana z pomocą specjalisty dietetyka to nie frustracja z powodu głodu, czy sny o jedzeniu. To nie rewolucja żywieniowa, lecz dbałość o siebie, o jakość i ilość produktów, potraw, z korzyścią dla swojego organizmu, dla zdrowia i urody.

- Podczas stosowania diety należy wprowadzić swój organizm w rytm i cykl żywieniowy, zaleca się 5 posiłków spożywanych regularnie najlepiej co 3 godziny, z dużym naciskiem na porządne śniadanie. Zapotrzebowanie energetyczne oblicza się indywidualnie, dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego aktywność fizyczną (rodzaj wykonywanej pracy, tryb życia), wiek, płeć oraz wydatek energetyczny potrzebny do podstawowych procesów życiowych, czyli podstawowej przemiany materii - wyjaśnia Edyta Dulnik, dietetyk medyczny z wieloletnim doświadczeniem, która swój gabinet konsultacji dietetycznych "kaloria" prowadzi na kieleckim osiedlu Czarnów, przy ulicy Chałubińskiego 42, pokój 205, telefon: 505373141.
Dla osób z nadwagą, otyłych źródłem energii, oprócz pożywienia ma być nagromadzona w organizmie tkanka tłuszczowa. 1 kg tkanki tłuszczowej daje 7 000 kcal! - wyjaśnia dietetyk - Przestrzegam przed stosowaniem agresywnych, drastycznych diet. Organizm szybko zacznie się buntować, prędzej czy później sięgniesz po produkt, produkty, potrawy, pochłaniając je w większych ilościach. Tymczasem dieta niskokaloryczna odpowiednio zaplanowana z pomocą specjalisty dietetyka to nie frustracja z powodu głodu, czy sny o jedzeniu. To nie rewolucja żywieniowa, lecz dbałość o siebie, o jakość i ilość produktów, potraw, z korzyścią dla swojego organizmu, dla zdrowia i urody.

Oto dieta niskoenergetyczna skomponowana przez Edytę Dulnik
dietetyka medycznego specjalnie dla czytelników "Echa Dnia" i serwisu "Zdrowie i Uroda"
Zastosowanie: nadwaga, otyłość
Przykładowy jadłospis 1350 kcal
Śniadanie:

Owsianka super pożywna: płatki owsiane (50g) 5 płaskich łyżek namoczyć w wodzie ok. 5 minut, następnie gotować w tej samej wodzie 5 minut, dolać 150g mleka 1,5% tłuszczu i gotować 1 minutę, przelać do miski i dosypać po łyżeczce żurawiny, słonecznika, orzechów, pestek dyni i po 50g kiwi i gruszki (1 kiwi, 1 małej gruszki).
II śniadanie:
Sałatka Cesar z grillowaną piersią drobiową 200g: sałata lodowa lub mix sałat 70g, pomidor 30g, ogórek 30g, papryka żółta/zielona 30g, cebula czerwona 20g, grillowana pierś 50g), sos jogurtowy (40g) - 4 łyżki jogurtu, koperek, bazylia, sól ziołowa, pieprz kolorowy zmielony, ząbek czosnku, kromka chleba żytniego razowego (30g).
Owoc sezonowy np.: jabłko 100g.
Obiad:
Zupa krem z brokuł - wywar warzywny 150g, brokuł 100g; Dorsz duszony w pomidorach na łyżeczce oleju rzepakowego - dorsz 130g, pomidor 100g, olej rzepakowy 6g, przyprawy : tymianek , sól, pieprz cytrynowy. Ryż brązowy gotowany 100g, surówka z kapusty kiszonej - kapusta 50g, papryka 10g, cebula czerwona 10g lub surówka z marchwi i chrzanu - marchew 50g, chrzan 10g, jogurt 10g.
Podwieczorek:
Kefir 2% tłuszczu 200g , łyżka otrąb gryczanych, kasza gryczana gotowana 50g (5 łyżek).
Kolacja:
Sałata rukola 50g, pomidorki koktajlowe 30g (kilka), sałatkę posypać łyżką utartego parmezanu, skropić octem balsamicznym lub jabłkowym, jajo kurze na twardo lub na miękko, kromka pieczywa chrupkiego.
Produkty zalecane w diecie niskoenergetycznej:
- Mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu
- Mięso chude: drobiowe, cielęce, jagnięce, królicze
- Ryby morskie i słodkowodne
- Oleje roślinne w ograniczonych ilościach, podobnie masło i śmietana.
- Płatki owsiane, kasze wszelkiego rodzaju, ryż brązowy, makaron z mąki razowej, soczewica, ciecierzyca, otręby, kiełki.
- Bakalie w ograniczonych ilościach zamiast słodyczy
- Warzywa wszelakie i dużo.
- Owoce w ograniczonych ilościach, w odpowiednich porach dnia
Produkty niewskazane:
- Mleko tłuste, jogurty smakowe, sery tłuste
- Produkty zawierające syrop glukozowo- fruktozowy
- Tłuste mięsa, wędliny, kiełbasy, smalec, boczek, podroby
- Cukier i wyroby cukiernicze potrójnie szkodliwe: cukier + tłuszcz+ biała mąka
- Napoje słodzone, kolorowe, gazowane, nektary.
- Ogranicz sól kuchenną oraz ostre przyprawy, które pobudzają łaknienie.
Praktyczne wskazówki:
- Wprowadź swój organizm w rytm i cykl żywieniowy 5 posiłków spożywanych regularnie najlepiej co 3 godziny, z dużym naciskiem na porządne śniadanie. Nawyki zmień na stałe. Z początku ustaw przypomnienie w telefonie, po 2 tygodniach układ pokarmowy sam zasygnalizuje głód.
- " Jedzenie na sucho" daje uczucie sytości.
- Pij wodą mineralną między posiłkami, około 1,5 litra wody dziennie, oraz napar imbirowy ze świeżego korzenia imbiru z dodatkiem cytryny i odrobiną miodu - filiżankę dziennie.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie