30 lat temu siatkarze Czarnych Radom zadebiutowali w ekstraklasie

Redakcja
Andrzej Skorupa, ikona radomskiego klubu.
27 października 1984 roku siatkarze WKS Czarni Radom zadebiutowali w ekstraklasie. Na inaugurację pokonali mistrza Polski Legię Warszawa. Ponad dwa tysiące kibiców oglądało w hali Broni (hala na Sadkowie była w tym czasie w remoncie) pierwszy mecz siatkarzy Czarnych Radom w ekstraklasie. Na inaugurację nowego sezonu, "wojskowi" pokonali mistrza Polski, Legię Warszawa 3:1. Dzień później, także w Radomiu Czarni zwyciężyli Resursę Łódź także 3:1.

Dziesięć drużyn
Przez trzy lata siatkarze Czarnych Radom dobijali się do ekstraklasy, aż wreszcie wiosną 1984 roku cel swój osiągnęli. Po kilku miesiącach przygotowań ruszył sezon. Liga liczyła dziesięć drużyn.
Oprócz Czarnych grali Legia Warszawa (mistrz Polski), Gwardia Wrocław (wicemistrz Polski), Stal Stocznia Szczecin (brązowy medalista), AZS Olsztyn, Płomień Sosnowiec, Resovia Rzeszów, Beskid Andrychów, Resursa Łódź oraz dwaj beniaminkowie Czarni i Chełmiec Wałbrzych. W pierwszej kolejce rywalem Czarnych była Legia. W stołecznej drużynie grał m.in. Wojciech Drzyzga.

Set do trzech
Trwające blisko dwie godziny spotkanie było bardzo emocjonujące zwłaszcza w pierwszym secie. Goście prowadzili już 14:12, jednak radomianie obronili trzy setbole i zdobywając kolejno cztery punkty rozstrzygnęli tę partię na swoją korzyść.
Drugi set był popisem Czarnych, który radomianie wygrali do trzech. W trzecim secie lepsi byli siatkarze ze stolicy, wykorzystując dekoncentrację i pewne rozluźnienie w szeregach gospodarzy wygrali 15:10. W czwartym secie radomscy siatkarze ponownie przejęli inicjatywę i odnieśli pewne zwycięstwo 15:10.

Trener Blomberg
W drużynie Czarnych bardzo skuteczny w ataku był kadrowicz Jacek Rychlicki. Świetnie rozdzielał piłkę Andrzej Skorupa. Dużo spokoju wprowadzał na parkiecie rutynowany Jacek Skrok. Udane momenty miał Andrzej Grzyb, Jacek Gagacki, Paweł Fijałkowski i Janusz Kołba. Ponadto w radomskiej drużynie grał Dariusz Fryszkowski. Trenerem był Paweł Blomberg. W Legii, która rozczarowała, nieźle wypadli wówczas kadrowicze Wojciech Drzyzga oraz Robert Malinowski.
Dzień później także przy komplecie kibiców radomianie w takim samym stosunku pokonali ósmy zespół sezonu 1983/1984 Resursę Łódź.
Pierwszego seta Czarni wygrali 15:8, drugiego przegrali 5:15, w trzecim zwyciężyli 15:7, a czwartym zdeklasowali łodzian 15:2. Po rundzie zasadniczej w pierwszym sezonie w ekstraklasie radomianie zajęli siódme miejsce, wygrywając osiem meczów spośród osiemnastu rozegranych. Ostatecznie sezon zakończyli na siódmym miejscu.

Więcej czytaj w poniedziałkowym "Echu Sportowym".