Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont w Klasztorze Dominikanów w Tarnobrzegu

Grzegorz Lipiec [email protected]
Po 30 latach Klasztor Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu jest wreszcie remontowany. Teraz prace przeniesiono na przednią część świątyni.

Zakończyła się już część prac renowacyjnych. Klasztor ma już "odświeżoną" zachodnią ścianę. Teraz roboty są kontynuowane w środkowym i przednim fragmencie świątyni.

Klasztor Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu ufundowała w XVII wieku rodzina Tarnowskich. Zakonników sprowadzono po to, by głosili kult Matki Bożej Dzikowskiej, której cudowny wizerunek znajduje się w ołtarzu głównym kościoła.

Ostatni remont świątynia przeszła 30 lat temu, co zresztą widać choćby po elewacji zabytkowego sanktuarium w centrum naszego miasta. Wreszcie kilkanaście miesięcy temu rozpoczęły się prace renowacyjne. Aby zobaczyć pierwsze efekty prac renowacyjnych, trzeba obejść świątynię. Warto to zrobić, bo różnica w wyglądzie już odrestaurowanych fragmentów murów i tych, które dopiero na to czekają, jest kolosalna. Dla większości tarnobrzeżan sporym zaskoczeniem będzie nowy kolor elewacji budynku - brudną szarość zastąpiły bowiem biel i róż.

Teraz rusztowania zostały przeniesione bliżej środkowej oraz przedniej części klasztoru. Tam także będzie "odświeżana" elewacja, która zostanie zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków wyczyszczona. Dominikanie chcieliby, aby przy okazji renowacji ścian świątyni nowe życie zyskało także sporej wielkości malowidło, widniejące na jego fasadzie, wysoko nad głównym wejściem. Wierni wchodząc do kościoła widzą rusztowania, te są dodatkowo zabezpieczone ogrodzeniami, tak, aby nikt nie miał szansy dostać się blisko placu budowy.

- Wszystkie prace wykonywane są stopniowo, na tyle na ile pozwalają nam pieniądze zgromadzone przez wiernych. To dzięki ich wsparciu możliwa jest renowacja i za to trzeba podziękować. Koszt renowacji jest wysoki, ale była to już konieczność - mówi ojciec Krzysztof Parol, przeor Klasztoru Ojców Dominikanów. - Jest to już trzeci etap prac renowacyjnych. Z powodu rozstawienia ogrodzeń zabezpieczających niemożliwe jest korzystanie z lewego wejścia do świątyni. Zachęcamy do wchodzenia przez korytarz, biegnący tuż obok kościelnej zakrystii.

Całkowity koszt renowacji to prawie 850 tysięcy złotych. Całość będzie kontynuowana stopniowo, na tyle na ile pozwalać będą zgromadzone pieniądze, jak i warunki atmosferyczne.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie