Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Argentyna. Recoleta - cmentarz jak piękna dzielnica

Marzena KĄDZIELA
Prezydenci Argentyny, znani sportowcy i artyści spoczywają na Recolecie. Ale najczęściej odwiedzany jest grobowiec słynnej Evity
Argentyna. Recoleta - cmentarz jak piękna dzielnica
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

Kto pierwszy raz znajdzie się na Cementario de la Recoleta w Buenos Aires, ma wrażenie, że wędruje bardziej pomiędzy eleganckimi willami niż grobowcami. Jedna z najbardziej znanych na świecie nekropolii zadziwia bogactwem, tak samo jak dzielnica Recoleta pełna pięknych kamienic i parków. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy dzielnicy zlecili zaprojektowanie cmentarza francuskiemu inżynierowi Prospero Catelinie. Jego plan zmienił włoski architekt Juan Antonio Buschiazzo w 1881 roku, a rok później już powstawały tu pierwsze grobowce. Prawo do pochówku mieli tu tylko wybrańcy - najznakomitsi obywatele miasta i kraju.

Do nekropolii zajmującej powierzchnię pięciu hektarów prowadzi neoklasycystyczna brama z wysokimi greckimi kolumnami. Przy wejściu można zakupić plan cmentarza z umiejscowionymi grobowcami znanych osób. Mały placyk tuż za bramą to jedyny skrawek zieleni na cmentarzu.

Argentyna. Recoleta - cmentarz jak piękna dzielnica
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

GROBOWCE JAK MIEJSKIE KAMIENICE

Alejki przecinają się pod katem prostym. Mijamy prawdziwe mauzolea z czarnego granitu czy różnokolorowego marmuru sprowadzonego przez bogaczy z Europy. Grobowce zazwyczaj przylegają ciasno do siebie, jak kamienice miejskie. Niektóre mają kształt pałaców, bogato dekorowanych kościołów, kaplic. Zdobią je figury świętych, aniołów, ale także antycznych piękności. Są także i bardziej współczesne miejsca pochówku. To grobowce "szuflady", ekonomiczne "groby" w ścianach, gdzie albo przechowywane są trumny, albo jedynie urny z prochami zmarłych.

Argentyna. Recoleta - cmentarz jak piękna dzielnica
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

PRZED GROBOWCEM EVITY ZAWSZE LEŻĄ KWIATY

Szukamy najbardziej znanego grobowca, gdzie spoczywa ciało Evity, słynnej ze swej działalności społecznej małżonki dwukrotnego prezydenta Argentyny Juana Perona.
Cmentarz jest prawie pusty. W pewnym miejscu dostrzegamy tłum. Podchodzimy bliżej i już wiemy, że to grobowiec rodziny Duarte, gdzie aż dziewięć metrów pod ziemią spoczywają szczątki Evy Peron. Przed grobowcem mnóstwo żywych i sztucznych kwiatów.

Maria Eva Duarte de Peron pochodziła z ubogiej rodziny mieszkającej w niewielkiej wiosce. Gdy miała 15 lat, przyjechała do Buenos Aires, gdzie rozpoczęła karierę aktorki filmowej i radiowej. Nie widomo, jak potoczyłby się los Evity, gdyby nie spotkanie z Juanem Peronem. Młoda kobieta najpierw została jego kochanką, a później żoną. Peron był prezydentem Argentyny dwukrotnie. Evita brała czynny udział w życiu politycznym kraju kreując się na obrończynię najuboższych. Była łącznikiem między swym mężem a robotnikami, wygłaszała populistyczne przemówienia, namawiała biednych do powstania. Utworzyła Fundację Evy Peron pomagająca biednym.

Uwielbiana przez tłum kobieta zmarła na raka macicy mając zaledwie 33 lata. Jej zabalsamowane ciało wystawione było przez trzy lata w Mediolanie, potem przewieziono je do Hiszpanii, aż wreszcie po powrocie Perona do władzy, w 1974 roku spoczęło na cmentarzu Recoleta. Filmowa wersja musicalu Evita z Madonną w roli głównej spowodowała wiele protestów wśród Argentyńczyków, którzy uważali, że obsadzenie Madonny w roli ich "świętej Evity" to skandal.

Argentyna. Recoleta - cmentarz jak piękna dzielnica
Mazena Kądziela

(fot. Mazena Kądziela)

POLSKIE NAZWISKA NA ELEGANCKICH GROBOWCACH

Na cmentarzu Recoleta spoczywają szczątki wielu prezydentów Argentyny, laureatów Nagrody Nobla, wybitnych pisarzy, naukowców. Spoczywa tu także Maria Barrantes, matka Sary Ferguson, księżnej York.

Na cmentarzu spoczywa na przykład Izabela Walewska, wnuczka Napoleona. Znajdujemy grobowiec rodziny Kobylańskich. Na innym widnieją nazwiska polskich generałów odznaczonych najwyższymi państwowymi i woskowymi medalami: Jerzego Aleksandra Zawiszy, zmarłego w 1995 roku, Jana Świerczyńskiego, zmarłego w 1969 roku i Bronisława Rakowskiego, zmarłego w 1950 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie