Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wszystkich Świętych wspominamy ludzi związanych z regionem świętokrzyskim, którzy odeszli w ostatnim roku

Przygotowała Anna Krawiecka
Jak zwykle, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska ludzi związanych z regionem świętokrzyskim, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje nie tylko wśród najbliższych. Wielu z nich zostawiło po sobie wartości ważne dla kolejnych pokoleń.

Listopad 2013
Henryk Albera, Żył 74 lata. W latach 1990-2002 był burmistrzem, przedtem naczelnikiem Staszowa, dyrektorem w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i prezesem zarządu Spółdzielni Pracy Branży Skórzanej (ASKO). Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Halina Bakalarz-Jachym. Żyła 59 lat. Była nauczycielką historii, filozofii i etyki . Uczyła w "Piłsudskim" w Kielcach przez 29 lat. Pełniła funkcję sekretarza Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, współorganizowała kwesty na odbudowę Pomnika Niepodległości w Kielcach, renowację pomników na Cmentarzu Starym.
Maria Bełz. Żyła 75 lat. Była nauczycielką biologii i dyrektorem Technikum Ekonomicznego w Kielcach, a w latach 1976-1993 dyrektorem I Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie do 1990 roku pełniła funkcję wicedyrektora szkoły.
Andrzej Biernacki Żył 81 lat. Był księdzem kanonikiem, proboszczem parafii w Gorzkowie (dekanat kazimierski), a także twórcą Parafialnego Zespołu Pieśni i Tańca "Gorzkowianie" Honorowy obywatel Kazimierzy Wielkiej.
Stanisław Chyla. Żył 89 lat. Był żołnierzem Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, podporucznikiem Wojska Polskiego, działaczem ludowym. Po wojnie pełnił kierownicze funkcje w Zakładach Zbożowych w Jędrzejowie i Kielcach.
Zbigniew Engel. Żył 80 lat. Był profesorem, współtwórcą i propagatorem wibroakustyki, cenionym w Polsce i za granicą. W 1962 roku zorganizował Punkt Konsultacyjny Akademii Górniczo- Hutniczej w Kielcach, a potem Ośrodek Studiów Wieczorowych i Zaocznych. Na bazie tego punktu powstała Wyższa Szkoła Inżynierska, a następnie Politechnika Świętokrzyska. Od kilku lat fundowane są Nagrody imienia Profesora Zbigniewa Engela za najlepszą pracę naukową dla młodych pracowników naukowo-dydaktycznych tych trzech uczelni.
Artur Filipowicz. Żył 57 lat. Był doktorem nauk medycznych, ginekologiem - położnikiem, pochodził z kieleckiej rodziny lekarskiej, pracował w Krakowie.
Elżbieta German, z domu Heba. Żyła 61 lat. Uczyła w latach 1977-2011 ję zyka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Stanisław Maj. Żył 67 lat. Był trenerem, nauczycielem, wychowawcą sportowców. Prowadził zespoły: Orlicz Suchedniów, Lubrzanka Kajetanów, Wierna Mało-goszcz, Gród Ćmińsk, Piaskowianka Piaski, Busko-Zdrój, Nida Pińczów oraz juniorów Korony Kielce z którymi odnosił wiele sukcesów. Bardzo lubiany i popularny wśród młodych sportowców.
Jaroslaw Mikołajewicz. Był kieleckim lekarzem, specjalistą w dziedzinie reumatologii.
Lucyna Młyńska. Żyła 74 lata. Była przez wiele lat konserwatorem zabytków w Kielcach i regionie.
Helena Naksianowicz. Żyła 89 lat. Była artystą plastykiem, scenografem, długoletnim pracownikiem i przyjacielem kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".
Marian Misiak. Żył 67 lat. Był księdzem kanonikiem, jako wikariusz pracował między innymi w Skarżysku Kamiennej i w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jako proboszcz posługiwał w Janowcu nad Wisłą a od 2000 roku w Dwikozach. W 2006 roku został mianowany kanonikiem honorowym Sandomierskiej Kapituły Katedralnej.
Łukasz Wertka. Żył 23 lata. Był podopiecznym Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei", chorował na złośliwy nowotwór kości, mieszkał w Olesznie koło Włoszczowy. Wraz z czytelnikami Echa Dnia zbieraliśmy pieniądze na protezę nogi, którą Łukaszowi amputowano. Jednak choroba nie dała mu żyć.
Renata Wiśniewska. Żyła 63 lata. Była inżynierem, przewodniczącą Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Zakładach DS Smith Polska.

Grudzień 2013
Halina Cichocka. Żyła 85 lat. W czasie wojny, jako córka założyciela szkoły w podpiekoszowskich Gałęzicach, Stefana Pawlusińskiego, komendanta placówki Armii Krajowej, współdziałała z oddziałami partyzanckimi. Przez ponad 30 lat pracowała na stanowisku głównej księgowej w Robotniczej Spółdzielni Pracy - Kieleckim Wydawnictwie Prasowym Prasa - Książka - Ruch, wydającym między innymi czasopisma Echo Dnia, Słowo Ludu.
Halina Czerniak. Od 1 września 2008 do 31 grudnia 2008 roku pełniła funkcję pełnomocnika do spraw utworzenia Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach po czym objęła w tym urzędzie stanowisko dyrektora. Była członkiem Rady Nadzorczej Kieleckiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Społecznego.
Waldemar Domżał Żył 69 lat. Był przez wiele lat dyrektorem rynku węgierskiego kieleckiego holdingu budowlanego Exbud, następnie dyrektorem kontraktów w firmie Strabag.
Irena Imosa. Żyła 65 lat. Była reporterką Echa Dnia, Słowa Ludu i prasy regionalnej z Ponidzia. Towarzyszyła najważniejszym wydarzeniom w lokalnej społeczności .
Lech Krawczyk. Żył 71 lat. Był kieleckim lekarzem, chirurgiem, anestozjologiem. Pełnił funkcję Lekarza Województwa przy Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Stanisław Książek. Był przez wiele lat prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach.
Jerzy Matałowski. Żył 65 lat. Grał w serialu "Czarne Chmury", którego jubileusz 40 - lecia obchodzono w Rytwianach. Jego ojciec był absolwentem Liceum Śniadeckiego w Kielcach i tu także Jerzy Matałowski mieszkał przez pierwsze lata swojego życia. Pisał sztuki teatralne.
Ewa Miziołek. Żyła 54 lata. Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kielcach, Geodeta Powiatowy.
Józef Sidorowicz. Był doktorem nauk medycznych, zasłużonym lekarzem, pracował pod koniec lat 80-tych w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach, później był ordynatorem Oddziału Chirurgii Szpitala w Czerwonej Górze.
Antoni Sykulski. Był w latach 2000- 2005 prezesem a następnie wiceprezesem Zarządu Koła Łowieckiego "Rosochy" w Samsonowie w powiecie Kieleckim.
Zbigniew Szczerba. Żył 90 lat. Był wziętym kieleckim architektem.
Józef Świderski. Był lekarzem weterynarii, prowadził lecznicę dla zwierząt w Bodzentynie, należał do Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Styczeń 2014
Mieczysław Cukrowski. Żył 89 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej oddziału Antoniego Hedy "Szarego", służył jako starszy strzelec pod pseudonimem "Bob", a potem "Konar". W 1945 roku uczestniczył w akcji odbijania więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. Po wojnie przez wiele lat był prezesem, a później wiceprezesem Koła numer 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po studiach we Wrocławiu wrócił do Kielc, trenował studentów na Politechnice Świętokrzyskiej, zdobył uprawnienia trenera siatkówki I klasy.
Witold Krakowiak. Żył 88 lat. Był kapitanem w Armii Krajowej, kolporterem prasy podziemnej. Po wojnie skończył studia medyczne, został cenionym specjalistą, chirurgiem-urologiem. W ostrowieckiej służbie zdrowia przepracował 38 lat.
Janusz Kuczyński. Żył 83 lata. Był m badaczem historii kultury materialnej regionu świętokrzyskiego, wieloletnim pracownikiem Muzeum Narodowego w Kielcach.
Janusz Łata. Żył 40 lat. Był drużynowym mistrzem Polski młodzików w kartingu, tytuły w 1985 i 1986 roku.
Jerzy Piasta. Żył 82 lata. Był profesorem, wybitnym specjalistą w zakresie technologii betonu i prefabrykacji oraz trwałości budowli betonowych.W 1967 roku podjął pracę na stanowisku nauczyciela akademickiego w Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej, która w 1974 roku została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską. Z tą uczelnią był związany do końca życia pełniąc funkcję prorektora i dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, .
Janusz Pałczyński. Żył 77 lat. Był inżynierem w Miastoprojekcie Kielce oraz Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych w Katowicach, członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, przewodnikiem turystycznym okręgu świętokrzyskiego i śląskiego.
Zdzisław Rachtan. Żył 90 lat. Był porucznikiem, żołnierzem Armii Krajowej u "Ponurego" i "Nurta". Przyjął pseudonim "Halny", okupacyjne nazwisko "Zdzisław Drzazga". W marcu 1943 roku włączony został do oddziału dywersyjnego Narodowej Organizacji Wojskowej. Był jednym z pomysłodawców ufundowania na Wykusie w miejscu dawnego obozu, kapliczki Matki Boskiej Bolesnej, pierwszego w Polsce pomnika upamię-tniającego poległych w walce o Ojczyznę żołnierzy Armii Krajowej. Został laureatem XII edycji Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej, Honorowym Obywatelem Wąchocka i Starachowic.
Jan Sierczyński. Żył 80 lat. Był sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach.
Dariusz Skawiński. Żył 45 lat. Był doktorem nauk medycznych, znakomitym pediatrą, pracownikiem naukowym, rektorem Wyższej. Szkoły Umiejętności Zawodowych w Pińczowie. W latach 2007 - 2009, przez wiele lat leczył małych pacjentów w Szpitalu Dziecięcym w Kielcach.
Jerzy Waliszewski. Żył 84 lata. Był specjalistą dermatologiem, pracował w Oddziale Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Został pochowany w Warszawie.
Czesław Wilk. Żył 82 lata. Był znanym rzemieślnikiem, zrzeszonym w Cechu Rzemiosła Budowlanego w Kielcach.
Irena Zielińska, z domu Krawczyk. Żyła 84 lata. Był nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej numer 3 w Suchedniowie, gdzie pracowała od września 1955 roku do 1968 roku. Dla uczczenia Ireny Zielińskiej pamięci otwarto w szkole pracownię polonistyczną.

Luty 2014
Krzysztof Bogusz. Żył 57 lat. Był przewodnikiem świętokrzyskim pasjonującym się historią Legionów, wielokrotnym uczestnikiem marszów szlakiem "Kadrówki", prowadził grupy zainteresowane walkami żołnierzy Armii Krajowej, organizował wiele imprez i wypraw turystycznych, należał do Koła Przewodników "Bartek".
Jerzy Boroń. Żył 83 lata. Był naczelnym dyrektorem Polmozbytu w Kielcach, przez wiele lat dyrektorem Fabryki Samochodów Specjalizowanych Polmo-SHL. Działał w Polskim Związku Łowieckim w Kielcach. Pasjonował się sportem, grał w zespole piłki ręcznej w Tęczy. Był kibicem i prezesem klubu piłki nożnej Korona Kielce w latach 1987-1991.
Wit Bryła. Żył 73 lata. Był wychowawcą wielu futbolowych pokoleń, trenerem młodzieży klubu Błękitnych Kielce, działaczem Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Bodzentynie. Jako piłkarz od dziecka grał w barwacha Łysicy Bodzentyn, gdzie był też trenerem.
Ewa Gajewska. Żyła 74 lata. Była nauczycielką chemii, a w latach 1983 - 1990 dyrektorem III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach imienia Norwida w Kielcach. Przedtem, w latach 1963-1970 uczyła w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym numer 3 w Kielcach. Jednocześnie uczyła chemii w Technikum Mechanicznym dla pracujących.
Maria Skorodzień. Żyła 63 lata. Była przez 40 lat aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Zagrała w ponad stu spektaklach. Dwukrotnie pojawiła się także w epizodycznych rolach na ekranie- w filmie "Spam" i w "Syzyfowych pracach" . Przez lata prowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Waldemar Szarliński. Żył 63 lata. Był przez trzy kadencje radnym w Busku-Zdroju. W latach 80 rozpoczął pracę jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, uczył w "Mechaniku", w Liceum Ogólnokształcącym i Liceum Ekonomicznym w Busku-Zdroju.
Józef Wójcik. Żył 80 lat. Był zasłużonym dla Kościoła księdzem infułatem. W 1972 roku wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej, zaaresztowanego" przez władze komunistyczne. By więziony za obronę krzyży, odprawianie mszy świętej oraz nauczanie dzieci i młodzieży religii. Od 1972 był proboszczem parafii świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Kapelan polskiej reprezentacji olimpijskiej w Atenach. W 2008 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu.
Ryszard Wójcik. Żył 84 lata. W latach 1970-1980 był dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego imienia Śniadeckiego w Kielcach, w czasie II wojny światowej uczestnikiem tajnego nauczania, uczył matematyki.
Andrzej Zygierewicz. Żył 75 lat. Był reżyserem muzycznym i kompozytorem, związanym z województwem świętokrzyskim. Dla zespołu Arianie napisał między innymi największy przebój grupy- "Łubinowa miłość". Jego utwory śpiewają również Irena Santor, Jerzy Połomski, Iwona Niedzielska, Marek Fijałkowski, Jan Wojdak i Wawele.

Marzec 2014
Marek Galiński. Żył 40 lat. Pochodził z Opoczna, gdzie trenował w klubie Optex. Był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem górskim, czterokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich, wielokrotnym uczestnikiem mistrzostw świata i Europy. Na igrzyska olimpijskie w Londynie pojechał już jako trener reprezentacji Polski kobiet. Ostatnio prowadził kolarską reprezentację.Zginął w wypadku koło Jędrzejowa.
Jan Janeczek. Żył 83 lata. Był długoletnim działaczem sekcji tenisowej popularnego i lubianego Klubu Sportowego "Tęcza - Społem" Kielce, członkiem Zarządu "Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców.
Jan Kałuski. Był kieleckim mistrzem cukiernikiem, właścicielem Zakładu Wyrobów Cukierniczych, członkiem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej, Honorowym Członkiem Cechu Spożywczego.
Bronisław Meks. Był kieleckim architektem, urbanistą, projektantem w Miasto-projekcie Kielce, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej W czasie II wojny światowej walczył w Szarych Szeregach i Armii Krajowej w Oddziale "Wybranieccy", pod pseudonimem "Ster". Po wojnie, jako założyciel Stowarzyszenia Szarych Szeregów, został jego Honorowym Prezesem Zarządu Wojewódzkiego.
Józef Michałowski Żył 89 lat. Był geodetą, przez wiele lat dyrektorem Spółdzielni Geodezyjno-Dokumentacyjnej "Technoplan" w Kielcach.
Jerzy Pancewicz. Żył 84 lata. Był absolwentem gimnazjum męskiego imienia Świętego Stanisława Kostki, długoletnim pracownikiem Kieleckich Zakładów Wyrobów Metalowych, konstruktorem motocykli, wynalazcą, wykładowcą Politechniki Świętokrzyskiej, autorem rozchwytywanej przez miłośników motoryzacji książki "Motocykle SHL".
Edward Paszkiewicz. Był długoletnim, zasłużonym współpracownikiem Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, inżynierem budownictwa, konstruktorem i rekonstruktorem, autorem projektu Podziemnej Trasy Turystycznej, jednej z głównych atrakcji Sandomierza i innych znaczących obiektów w tym mieście.
Henryk Rzepa. Żył 68 lat. Był adwokatem, wykładowcą wyższych uczelni, specjalizował się w prawie bankowym i finansowym. W 2000 roku powierzono mu stanowisko prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej, w której pracował do dnia śmierci. Był także przez jakiś czas wiceprezesem Banku Świętokrzyskiego. Przed 1898 rokiem aktywnie działał w "Solidarności" udzielając porad prawnych.
Władysław Sowa. Żył 92 lata. Był zasłużonym działaczem ruchu ludowe-go, podpułkownikiem, żołnierzem Batalionów Chłopskich, dowódcą drużyny w plutonie Bolesława Pasia "Wybucha". Podczas II wojny światowej uczestniczył w akacjach dywersyjno - sabotażowych i zbrojnych między innymi w czasie funkcjonowania Republiki Pińczowskiej. Został aresztowany podczas karnej niemieckiej ekspedycji w Piotrkowicach, cudem ocalał, podobnie jak inni mieszkańcy jego wsi. Po wojnie był prezesem Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Kielcach.
Wanda Szlesińska. Była nauczycielką, polonistką, przez całe życie zawodowe związaną z V Liceum Ogólnokształcącym imienia Piotra Ściegiennego w Kielcach.
Zygmunt Wójcik. Żył 76 lat. Był prezesem Okręgowego Zarządu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców w Kielcach, członkiem Krajowej Rady , który przez 50 lat swoim doświadczeniem i pracą służył pokoleniom działkowców.

Kwiecień 2014
Alina Natalia Adamczyk. Żyła 90 lat. Była kielecką instruktorką pielęgniarstwa, w czasie II wojny światowej harcerką "Szarych Szeregów".
Marek Łopieński. Żył 82 lata. Pracował w ciemni fotograficznej służącej redakcjom Słowa Ludu, Przemian i Echa Dnia, Był fotoreporterem w Gazecie Kieleckiej, znakomitym portrecistą zatrzymującym w kadrze nastrój, ważną chwilę.
Henryk Magier. Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach w 1981 roku, sygnatariuszem Porozumienia Krakowskiego, zawartego przez Ogólnopolską Komisję Porozumiewawczą Studentów Wyższych Szkół Pedagogicznych i Komisję Międzyresortową.
Maria Osuch. Żyła 102 lata. Była szefową Wojewódzkiej Komisji Planowania, dyrektorem Wydziału Planowania Perspektywicznego w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
Janusz Pelc. Był synem Mojżesza Pelca, przedwojennego oficera Wojska Polskiego, znanego w Kielcach lekarza i społecznika, patrona jednej z kieleckich ulic. Krótko przed wybuchem II wojny światowej wyjechał do Palestyny, tam walczył, a po powstaniu Izraela w armii nowego państwa dosłużył się generała.
Leonard Skrobacz. Był wicedyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej od 1982 do 2003 roku. Przez 40 lat działał na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu muzycznego, zorganizował wiele grup folklorystycznych i muzycznych.
Jacek Starzyk. Żył 64 lata. Był doktorem nauk medycznych. Od 1998 roku pracował w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Przedtem, w latach 1974-1998 pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jako zastępca ordynatora Oddziału Nefrologii. W latach 1976-1982 wykładał w Instytucie Medycyny Klinicznej w Kielcach oddział Akademii Medycznej w Krakowie. Od 2001 rok na Akademii a później Uniwersytecie w Kielcach.
Robert Staszewski. Żył 76 lat. Był przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Domator" w Kielcach w latach 1998 - 2010 a także wieloletnim działaczem Polskiego Związku Łowieckiego.
Stanisław Sztafrowski. Żył 81 lat. Był księdzem, nauczycielem religii. W 1981 roku został pierwszym proboszczem sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach, był budowniczym parafialnego kościoła, ostatnio, jako ksiądz prałat senior, rezydentem w tej parafii.
Felicja Wójcik. Żyła 87 lat. Była nauczycielką biologii w latach 1970-1984 w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Maj 2014
Wacław Cichocki. Żył 95 lat. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Po studiach medycznych w Krakowie, w 1951 roku przeniesiono doktora na etat lekarza pediatry do Okręgowego Szpitala Wojskowego we Wrocławiu i tam został pochowany. Zawsze dni utrzymywał kontakt z kieleckim Stowarzyszeniem "Żeromszczacy".
Helena Nowakowska. Żyła 93 lata. Była nauczycielką z powołania, wychowawczynią pokoleń młodzieży w Technikum Chemicznym w Kielcach. W czasie okupacji wykładała na Tajnych Kompletach organizowanych przez Antoniego Wacińskiego w Bodzentynie.
Małgorzata Sławiec-Sułek. Była doktorem nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie analityki lekarskiej. Przez wiele lat kierowała laboratorium szpitalnym w Skarżysku-Kamiennej. W latach 90-tych pełniła funkcję Konsultanta Wojewódzkiego do spraw Analityki. Wychowała pokolenia laborantów .
Zbigniew Śliwiński. Był geodetą, jednym z twórców informatyki w kieleckim OkręgowymPrzedsiębior-wie Geodezyjno Kartograficznym, byłym prezesem Spółdzielni "Technoplan". Obsługiwał budowę wieży telewizyjnej na Świętym Krzyżu.
Michalina Ujazdowska. Żyła 77 lat. Była adwokatem. Praktykę wykonywała w Zespole Adwokackim we Włoszczowie a następnie w Zespole Adwokackim numer 2 w Kielcach.
Julian Witkowicz. Żył 85 lat. Był adwokatem, cywilistą. Praktykę wykonywał początkowo w Przysusze, Końskich, następnie Kielcach, tu latach 70-tych pełnił funkcję Kierownika Zespołu Adwokackiego numer 2, zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Maciej Wrona. Żył 56 lat. Był lekarzem, specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, po studiach pracował w Wojewódzkim Oddziale Ortopedii i Traumatologii, od 2007 roku do dnia śmierci był ordynatorem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzięki jego zaangażowaniu specjalistyczny oddział rozwinął się, obejmując swą opieką powiaty ostrowiecki i opatowski.

Czerwiec 2014
Andrzej Dusza. Żył 46 lat. Był aspirantem policji, w której służył od 24 lat. Większość tego czasu w służbach kryminalnych. Ostatnio pełnił Policji we Włoszczowie funkcję naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej. Wcześniej był tu rzecznikiem prasowym.
Andrzej Dzióbek. Żył 71 lat. Był radcą prawnym w Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Szymon Garycki. Żył 31 lat. Był biegaczem Kieleckiego Klubu Lekkoatletyki Kielce, specjalizował się w biegach na 800 i 1500 metrów, od prawie sześciu lat był trenerem w tym klubie i jednocześnie sekretarzem KKL. Jako zawodnik Budowlanych Kielce należał do najlepszych juniorów w biegu na 1500 m w województwie. Odnosił również sukcesy w biegach przełajowych i ulicznych. Organizował ogólnopolską akcję "Biegam bo lubię".
Zbigniew Imiołek. Żył 80 lat. Był zawodnikiem, trenerem i działaczem koszykówki, w latach 1949-63 grał w klubach: Skarbowiec Kielce, Gwardia Kielce, Akademickie Zrzeszenie Sportowe Akademii Wychowania Fizycznego Warszawa oraz Tęcza Kielce. Był też czołowym siatkarzem, w latach 1951-54 występował w Budowlanych Kielce. Trenował koszykarki i koszykarzy Tęczy Kielce oraz Lechii i Miejskiego Klubu Sportowego Kielce. Przez wiele lat uczył w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Cypriana Kamila Norwida, był przewodniczącym Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej w Kielcach. Działał aktywnie w Kieleckim Okręgowym Związku Koszykówki.
Paweł Kowal. Był wiceprezesem Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Kielcach i prezesem Zarządu Oddziału w Jędrzejowie, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Kielcach.
Leonard Lech. Żył 74 lata. Był lekarzem weterynarii, pracował w lecznicy przy ulicy Ściegiennego w Kielcach, należał do Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Stanisław Parlak. Żył 103 lata. Był podpułkownikiem, żołnierzem marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestnikiem Kampanii Wrześniowej 1939 roku. W czasie wojny w Anglii, prowadził szkolenia dla kierowców w ramach I Korpusu Wojska Polskiego w Wielkiej Brytanii. Po wojnie pracował jako nauczyciel, w Kielcach - w Technikum Mechanicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej. Od 1989 roku z funduszy społecznych i własnych wznosił tablice pamiątkowe - m.in. na szlaku pierwszych bojów Legionów Józefa Piłsudskiego - w Ksanach, Czarkowach, Winiarach, Opatowcu i Kielcach. Był jednym z inicjatorów odbudowy Pomnika Niepodległości w Kielcach oraz przemarszu Kadrówki.
Zygmunt Sitek. Żył 84 lata. Był piłkarzem nożnym, lekkoatletą, siatkarzem i narciarzem. Pracował w Ludowych Zespołach Sportowych. Od 1961 roku uczył w Liceum Ogólnokształcącym w Bodzentynie, gdzie założył sekcje narciarską. W 1967 roku z tej sekcji powstał klub narciarstwa biegowego i biathlonu "Jodła", tam Zygmunt Sitek trenował medalistów Igrzysk Młodzieży Szkolnej,

Lipiec 2014
Józef Gut. Żył 53 lata. Był księdzem, proboszczem parafii Bidziny w powiecie opatowskim. Jako wikariusz pracował we Frysztaku, w Rudniku nad Sanem, w Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Sandomierzu. Proboszczem parafii Bidziny został mianowany w 2000 roku. Był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Opatowie. Bardzo lubiany kapłan. Utonął w Bałtyku, gdzie przyjechał wypocząć.
Stanisław Maciejewski. Był specjalistą inżynierii sanitarnej, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Inwestycji i Budownictwa w Kielcach, inspektorem nadzoru.
Mirosława Wójcik. Żyła 66 lat. Przez całe swe zawodowe życie pracowała w dziale ekonomicznym Kieleckiego Wydawnictwa Prasowego obsługującym redakcje "Echa Dnia", "Słowa Ludu", "Przemian". Po likwidacji wydawnictwa pracowała w "Echu Dnia".
Zdzisław Kwiatkowski Żył 83 lata. Był absolwentem, nauczycielem i wicedyrektorem w I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, nauczyciel w Technikum Mechanicznym oraz wizytatorem przedmiotowym chemii, członkiem Stowarzyszenia "Żeromszczacy".
Leszek Stawiarski. Żył 82 lata. Był długoletnim nauczycielem chemii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach, uczył technologii ceramiki w Technikum Chemicznym.
Mariusz Serwin. Żył 36 lat. Był lekarzem medycyny, pracował w Szczecnie, specjalizował się w dziedzinie leczenia choroby alkoholowej. Był działaczem Komisji Młodych Lekarzy Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, byłym przewodniczącym Samorządu Studenckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Henryk Woś. Był zasłużonym działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Regina Wrońska-Gorzkowska Żyła 83 lata. Była regionalistką z zamiłowania, piewczynią historii Kielc, opracowała wraz z mężem Edmundem Gorzkowskim dwa tomy Albumu Kieleckiego, Starówka i Ulica Henryka Sienkiewicza, to znakomite przewodniki opisujące historyczne zawirowania wokół kieleckiego śródmieścia.

Sierpień 2014
Marek Kaczorowski. Żył 62 lata. Był dyrektorem Oficyny Wydawniczej MARKA w Kielcach, zastępcą przewodniczącego Rady Nadzorczej VIII kadencji w Spółdzielni Mieszkaniowej "Domator".
Stanisław Kozłowski . Był cenionym rzeczoznawcą w firmie Rzeczoznawcy Samochodowi EKSPERTMOT Kielce, członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego Oddział Kielce.
Halina Major. Była doktorem nauk technicznych, inżynierem, wybitną specjalistką w zakresie projektowania dróg i inżynierii ruchu drogowego. Wykładała w Katedrze Inżynierii Komunikacyjnej Wydziału Budownictwa i Architektury, Politechniki Świętokrzyskiej, wychowała wiele pokoleń absolwentów.
Alicja Makowska. Była doktorem nauk humanistycznych, emerytowanym pracownikiem Archiwum Państwowego i Politechniki Świętokrzyskiej, tłumaczem języka niemieckiego i angielskiego, działała w wielu organizacjach społecznych.
Antoni Siemiński. Żył 68 lat. Był zasłużonym mistrzem branży budowlanej i długoletnim przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej w rzemiośle, członkiem Zarządu Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców Kielcach.
Jan Statuch. Żył 64 lata. Był prezesem Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, grupującego ludzi po przeszczepach serca, społecznikiem. Żył 14 lat z przeszczepionym sercem. Upowszechniał program "Tak dla transplantacji". Za swoją działalność otrzymał nagrody "Lodołamacza" i "Kroplę Życia". Został uhonorowany tytułem Sandomierzanina Roku. Przez większość zawodowego życia promował nowoczesne metody uprawy warzyw.
Lambert Stępiński. Żył 68 lat. Był wybitnym specjalistą z zakresu komputerowego wspomagania procesów technologicznych, dyrektorem do spraw techniczno-produkcyjnych Kieleckiej Fabryki Pomp Białogon Spółka Akcyjna, działał w fundacji im. Stanisława Staszica. Wykładał na Politechnice Świętokrzyskiej, wychował wiele pokoleń absolwentów.

Wrzesień 2014
Władysław Baranowski. Żył 89 lat. Był biegłym rewidentem, inicjatorem powstania Oddziału Wojewódzkiego w Kielcach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Barbara Borowiec. Była akademickim wykładowcą Instytutu Edukacji Szkolnej na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Z zamiłowaniem potrafił podzielić się swoją pasją do literatury i biblioterapii. Jako wybitna instruktorka, harcmistrzyni, wychowała kilku pokoleń młodzieży, w latach 1973-1975 pełniła funkcję zastępczyni komendanta Chorągwi imienia Stefana Żeromskiego. Była wyróżniona wieloma odznaczeniami, wśród których szczególnie ceniła Złoty Krzyż Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego.
Stanisław Chrabąszcz. Żył 76 lat. Był radnym Rady Miejskiej w Chęcinach w latach 1998-2002 i 2006-2010 oraz sołtysem sołectwa Miedzianka, życie zawodowe związał z zakładem przemysłu wapienniczego Miedzianka. Był przewodniczącym Rady Zakładowej, a przez trzy kadencje członkiem zarządu.
Agnieszka Czekała, z domu Sobańska. Żyła 73 lata. Była kielecką nauczycielką i wychowawcą młodzieży od 1965 do 1995 roku w Szkole Podstawowej numer 13 w Kielcach.
Tadeusz Gwarda. Był przewodniczącym Zarządu Osiedla Nowiny w latach 2007-2011.
Mieczysław Kasperek. Był długoletnim prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie związanym ze społecznością lokalną i bankowością spółdzielczą.
Urszula Kępkowska. Żyła 82 lata. Była harcmistrzem, poetką, współorganizatorką odbudowy pomnika Czwórki Legionowej w Kielcach i powołania Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowała budowę pomnika harcerki Zofii Dziewięckiej przy ulicy Klonowej, wspierała Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej 4 Pułku Piechoty Legionów AK.
Marianna Kiszkurno. Żyła 79 lat. Była wspaniałym choreografem, pedagogiem, założycielką zespołu Trzpioty, związaną z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, a zarazem wychowawcą i przyjacielem, podporą młodszej kadry instruktorskiej WDK.
Jan Naumiuk. Żył 82 lata. Był profesorem, długoletnim nauczycielem akademickim Katedry Nauk Humanistycznych Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego Politechniki Świętokrzyskiej, wybitnym historykiem i politologiem, zasłużonym organizatorem działalności naukowej i dydaktycznej, wychowawcą wielu pokoleń absolwentów. Początkowo pracował w kieleckim Wojskowym Archiwum Państwowym. W latach 1984-1989 był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Państwowej Akademii Nauk, zaś od 1988 do 1990 przewodniczył Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.
Bogusław Niewadzi. Żył 69 lat. Był przedsiębiorcą, współwłaścicielem spółki produkcyjnej Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Alex w Rudkach, członkiem Zarządu Gminnego Klubu Sportowego.
Henryk Nowakowski. Żył 90 lat. Był sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach w stanie spoczynku. W czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, był podporucznikiem ze zgrupowania generała "Szarego".
Marian Palmąka Żył 97 lat. Był podpułkownikiem Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej wchodził w skład trójki powiatowej ROCH-a i działał w Batalionach Chłopskich. W 1942 roku nawiązał współpracę z Józefem Ozgą Michalskim ukrywającym się w rejonie Oględowa, wspierając konspiracyjny tygodnik "Znicz".
Zygmunt Sikora. Żył 92 lata. W czasie wojny był więźniem obozów koncentracyjnych Oświęcim i Buchenwald. Po wojnie założył zakład fotograficzny, jako ceniony rzemieślnik pełnił znaczące funkcje w strukturach Rzemiosła Świętokrzyskiego i Polskiego. Był rzeczoznawcą Polskiego Związku Motorowego w Kielcach, Członkiem Honorowym Polskiego Związku Motorowego. Pasjonował się sportem, w latach 1938-1939 trenował boks w Ludwikowie Kielce. W 1946 roku założył sekcję bokserską w Partyzancie Kielce, który przekształcił się później w klub Błękitnych. Startował w rajdach i motocrossach, w których wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski, założył Kieleckiego Towarzystwo Motorowe Novi.
Ryszard Zbróg. Żył 77 lat. Od 1999 roku był prezesem Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedtem szefem i twórcą sukcesów kieleckiej Przemysłówki, czyli Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego, fundamentalnego w branży, którym kierował 22 lata. Podczas przeprowadzonej na przełomie lat 1998/1999 reformy administracyjnej kraju przewodził społecznemu komitetowi obrony województwa świętokrzyskiego. Przez trzy kadencje przewodniczył Wojewódzkiej Radzie Narodowej.

Październik 2014
Alina Cień. Żyła 91 lat. Walczyła w oddziałach Armii Krajowej pod pseudonimem Kama, otrzymała stopień podporucznika.
Czesław Czekaj. Był cenionym fachowcem technologii drogownictwa, współtwórcą i długoletnim pracownikiem Laboratorium Drogowego w Kielcach, zorganizowanego w 1949 roku. Od października 1951 roku pełnił w laboratorium funkcję kierownika. Całe zawodowe życie poświęcił badaniom jakości kruszyw.
Tomasz Czernic. Żył 73 lata. Był znakomitym kieleckim prawnikiem, cywilistą wypełniający z oddaniem przez ponad 40 lat swoje obowiązki zawodowe. Praktykę adwokacką wykonywał w Zespole Adwokackim nr 4 w Kielcach, następnie w latach 1992-2012 prowadził indywidualną Kancelarię Adwokacką. W latach 90. pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, natomiast w kadencji 2001-2004 członka ORA w Kielcach odpowiedzialnego na wizytacje. Nadto w latach 80. i 90. wykładowca szkolenia aplikantów adwokackich z zakresu prawa cywilnego materialnego i prawa rodzinnego.
Aniela Dębska z domu Sławińska. Była porucznikiem, żołnierzem 27. Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej, przybrała pseudonim "Maria", Damą Orderu Virtuti Militari.
Genowefa Kaszuba. Była długoletnią, zasłużoną główną księgową w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, Oddziale Okręgowym w Kielcach.
Julian Kawalec. Żył 98 lat. Był pisarzem, autorem ponad 20 książek przetłumaczonych na 25 języków. Pochodził ze wsi Wrzawy pod Tarnobrzegiem, skończył Gimnazjum Humanistyczne w Sandomierzu, później studiował polonistykę w Krakowie. Debiutował w 1948 roku opowiadaniem "Śmierć Baśki", jego najbardziej znane powieści to: "Ziemi przypisany", "Tańczący jastrząb", "Oset", "Ukraść brata", "W gąszczu bram", "W słońcu", "Marsz weselny".
Henryk Kisiel. Żył 52 lata. Był utytułowanym łucznikiem Startu Kielce, reprezentantem Polski, członkiem kadry Polski osób niepełnosprawnych w Łucznictwie. Na koncie miał kilka medali mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w strzelaniu indywidualnym i grupowym.
Piotr Klimczyk. Żył 40 lat. Był twórcą i wieloletnim opiekunem muzycznego zespołu dziecięcego Józefowe Kwiatki zdobywającego laury w wielu ogólnopolskich konkursach piosenki religijnej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku. Pracował jako wychowawca młodzieży w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki, był tam prefektem od 2004 roku oraz wikariuszem w parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.
Lucjan Paciura. Żył 83. lata. Był założycielem i honorowym członkiem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Kielcach, zasłużonym pracownikiem, działaczem i kierownikiem wielu firm i organizacji związanych z rolnictwem regionu świętokrzyskiego, a także ogólnopolskich.
Ryszard Pytlewski. Był zastępcą prezesa zarządu do spraw eksploatacji Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w latach 1972 - 1978.
Jerzy Polkowski. Był kieleckim radcą prawnym.
Franciszek Zieliński. Był przez wiele lat sołtysem sołectwa Śniadka w gminie Miedziana Góra w powiecie kieleckim.
Stanisław Ćwiertnia. Ksiądz prałat Stanisław Ćwiertnia, wieloletni proboszcz parafii Świętej Teresy w Toronto (Kanada). Urodził się 25 listopada 1939 roku w Niedźwicach w gminie Koprzywnica. Tam spędził ostatnie lata życia. Pochowano go w Koprzywnicy.
Zbigniew Kabata. W Kanadzie zmarł w wieku 90 lat. W czasie II wojny światowej żołnierz i podoficer oddziału partyzanckiego "Jędrusie" i Armii Krajowej, walczący pod pseudonimem "Bobo". Był także poetą, autorem między innymi nieoficjalnego hymnu środowisk Armii Krajowej pod tytułem "Armio Krajowa". Po wojnie został na emigracji, prowadził pracę naukową. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem cywilnym Kanady "Order of Canada". Był również Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.

Czytaj także:

Odeszli na zawsze. Wspomnienie znanych ludzi z powiatu buskiego, których pożegnaliśmy w ostatnim roku

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie