Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje. Wspomnienie znanych ludzi, których pożegnaliśmy w ostatnim roku

(RAM, ZS, ARKA, PISZ)
sxc.hu
Jak zwykle, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy dziś w "Echu Dnia" nazwiska ludzi związanych z naszym regionem , którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje nie tylko wśród najbliższych. Wielu z nich zostawiło po sobie wartości ważne dla kolejnych pokoleń.

Listopad 2013

Stanisław Szlęzak. Żył 73 lata. Był znanym i cenionym tarnobrzeskim dziennikarzem oraz artystą fotografikiem. Z zawodem związał się w 1975 roku. Zaczynał w "Sztandarze Młodych', później pracował w Gazecie Zakładowej "Nowe Tempo" w Zakładach Metalowych w Nowej Dębie, od 1980 roku związany z Polskim Radiem i Telewizją jako reporter, w kolejnych latach pracował w Radiu Rzeszów, Telewizji Kraków, Polskiej Agencji Prasowej i Radiu Kielce. Zmarł 11 listopada, po ciężkiej chorobie.

Antoni Frańczak jego żona Lidia. On miał 60 lat, ona 64. 3 listopada utonęli w katastrofie statku pasażerskiego w Tajlandii. Lekarze związani ze szpitalem w Stalowej Woli. On w roku 1995 uzyskuje - jako jeden z pierwszych w rejonie - tytuł specjalisty w zakresie chirurgii onkologicznej. Ona specjalista chorób dziecięcych i tytuł lekarza - pediatry. W 1992 roku uzyskała unikalną specjalizację w neurologii dziecięcej.

Bogusław Szarama. Zmarł 5 listopada w wieku 83 lat. Całe życie Całe swoje życie zawodowe związał z OBRMZiT Huty Stalowa Wola. Od referenta doszedł do stanowiska głównego konstruktora, z-cy dyrektora ds. produkcji doświadczalnej. Pracował w Ośrodku 40 lat.

Krystyna Dębska. Zmarła w wieku 81 lat. Lekarz medycyny. Od 1965 roku pracowała w ambulatorium przy Hucie Stalowa Wola jako asystent na oddziale rehabilitacji, lekarz asystent w poradni rejonowej, a później lekarz medycyny przemysłowej w poradni medycyny pracy w przekształconych.

Luty 2014

Władysław Kopyto. Zmarł 10 lutego w wieku 83 lat. Pracował w Hucie Stalowa Wola, od mistrza do specjalisty technologa w Zakładzie Maszyn Budowlanych. Miał liczne odznaczenia państwowe. Związany ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich.

Roman Kołodziejski.
Zmarł w wieku 87 lat. Związany z Hutą Stalowa Wola, Kierował Narzędziownią, potem został dyrektorem Zakładu Maszyn Budowlanych Z-1 w HSW. Kolejna praca było Centrum Dystrybucji i Serwisu HSW.
Zbigniew Zielonka. Żył 62 lata. Działacz klubu sportowego Bukowa Jastkowice.

Marzec 2014

Henryk Madej. Zmarł w wieku 74 lat. Kierownik Wydziału M2 i M14 w Hucie Stalowa Wola, zastępca dyrektora zakładu zbrojeniowego Z-5. Po przejściu na emeryturę członke koła miejskiego SIMP.

Wacław Szczurski. Żył 73 lata. Urodził się w Wilnie, skąd po wojnie z rodzicami i rodzeństwem przyjechał do Opoczna. W dorosłym życiu Wacław Szczurski był tam aktywnym działaczem sportowym. Sportem interesował się także po przyjeździe w 1975 roku do Tarnobrzega. Był zapalonym myśliwym. W 2002 roku wyjechał do Gruzji, gdzie by konsulem i II sekretarzem Ambasady RP w Tbilisi, od 2005 roku I sekretarzem. Z Gruzji do Tarnobrzega wrócił w 2008 roku. Zmarł 10 marca w szpitalu.

Jan Sztobryn. Zmarł w wieku 86 lat. Jeden z pierwszych absolwentów Liceum Przemysłu Hutniczego w Stalowej Woli. Po studiach na AGH, związał się do 1959 roku z Hutą Stalowa Wola. Potem dyrektor w Hucie Warszawa, zajmował rządowe stanowiska.

Kwiecień 2014

Wiesław Mroczek. Zmarł w wieku 67 lat. Lekarz chirurg w ambulatorium przy Hucie Stalowa Wola. Prace rozpoczął w Tarnobrzegu jako stażysta, od 1976 roku związał się z Zespole Opieki Zdrowotnej przy hucie. Pracował do emerytury w 2012 roku.

Adam Kondratowicz. Zmarł w wieku 58 lat. Emerytowany lekarz wojskowy o specjalizacji internista, specjalista chorób wewnętrznych. Pracował w ambulatorium przy Hucie Stalowa Wola.

Maj 2014

Witold Kuś. Żył 50 lat.
Z wykształcenia był ekonomistą, od 1998 roku przez dwanaście lat sprawował funkcję skarbnika Urzędu Miasta w Tarnobrzegu w czasie prezydentury Jana Dziubińskiego. - Jestem w szoku, że Witka już nie ma wśród nas. To jeszcze nie wiek, żeby odchodzić - mówił po śmierci swojego bliskiego współpracownika i przyjaciela były prezydent Tarnobrzega.
Witold Kuś zmarł 27 maja w tarnobrzeskim szpitalu.

Czerwiec 2014

Albin Czech. Zmarł w wieku 80 lat. Związany był z zakładem opieki zdrowotnej przy ulicy Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, gdzie pracował w latach 1977 - 2010 jako ordynator oddziału rehabilitacji, który tworzył i kierował nim przez długie lata. Przed laty prowadził także wydział rehabilitacji zawodowej, tzw. "M04" w Hucie Stalowa Wola.

Hieronim Lubomirski-Krasoń. Lekarz związany ze Stalową Wolą. Był kierownikiem wydziału zdrowia Prezydium Rady Miejskiej, organizował służbę zdrowia, kierował ośrodkami w Krzeszowie i Grębowie.

Mieczysława Jabłońska. Zmarła w wieku 81 lat. Po studiach medycznych odbyła staż w ambulatorium przy Hucie Stalowa Wola. Na emeryturę odeszła w 1993 roku. Całe życie związała z przemysłową służba zdrowia jako lekarz rejonu profilaktyczno-leczniczego. Orzekała o zdolności do pracy.

Lipiec 2014

Bartłomiej Samek. Zmarł w wieku 36 lat. Piłkarz Klubu Sportowego Podwolina, grał także w Tłokach Gorzyce, Sokole Nisko, Koronie Majdan Królewski. Był równiez prezesem i wiceprezesem KS Podwolina.

Sierpień 2014.

Władysław Karp. Zmarł w wieku 86 lat. Związany z Niskiem, zawodowo z Huta Stalowa Wola, gdzie był dyrektorem pionu inwestycji. Odpowiadał za rozbudowę HSW, budowę mieszkań dla pracowników i obiektów użyteczności publicznej. Za jego dyrektorowania powstała kuźnia matrycowa, rozbudowana została część mechaniczna i metalurgiczna. Nadzorował budowę filii Huty Stalowa Wola w innych miejscowościach.

Jerzy Musiał. Zmarł w wieku 78 lat. Długoletni dyrektor Zakładu remontowo-Budowlanego Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Pracował przy rozbudowie Huty Stalowa Wola i elektrowni.
Stanisław Surma. Zmarł w wieku 80 lat. Długoletni i ostatnio bardzo aktywny członek Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy.

Jan Statuch. W wiku 64 lat odszedł Jan Statuch, społecznik, zastępca prezesa Zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wolontariusz programu "Tak dla transplantacji". Za swoją działalność został uhonorowany tytułem Sandomierzanina Roku.

Wrzesień 2014.

Julian Kawalec. Żył 98 lat.
Pochodzący z Wrzaw (powiat tarnobrzeski) poeta, prozaik i publicysta. rodził się 11 października 1916. W 1935 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego edukację przerwał wybuch wojny. Podczas okupacji Kawalec przebywał w rodzinnych stronach, gdzie współpracował z ruchem oporu. Był autorem kilkunastu powieści, zbiorów opowiadań, wierszy, sztuk teatralnych. Jego książki zostały przetłumaczono na ponad 20 języków. Julian Kawalec uznawany był za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w powojennej literaturze polskiej. Zmarł w Krakowie 30 września.

Helena Ataman. Żyła 73 lata. Całe swoje życie zawodowe spędziła w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, w dużej mierze podporządkowując mu życie prywatne. Uczestniczyła aktywnie w każdym wydarzeniu kulturalnym, bez względu na czas trwania i miejsce, zawsze dbając o dobry wizerunek i prestiż instytucji i działających w niej zespołów artystycznych

Październik 2014

Jerzy Hnatio. Żył 61 lat. Były piłkarz Stali Stalowa Wola i reprezentacji Polski, występował także w Stali Mielec, z którą wywalczył mistrzostwo Polski oraz Cracovii. Zginął w wypadku samochodowym w Kanadzie.

Kazimierz Lesiecki. Żył 77 lat. Dziennikarz podkarpackich mediów. Był pierwszym kierownikiem oddziału "Echa Dnia" w Tarnobrzegu od 1994 roku, aż do czasu przejścia kilka lat później na zasłużoną emeryturę. Wcześniej jako redaktor naczelny w latach 1981-1990 kierował "Tygodnikiem Nadwiślańskim", wcześniej pracował między innymi "Nowinach" i Radiu Rzeszów. W ostatnim czasie zmagał się z poważną chorobą, odszedł 4 października.

Antoni Łyko. Wieloletni arbiter piłkarski z Rudnika, były piłkarz Orła Rudnik.

Michał Ostoja Kiedrzyński. Ps. Czarny. Zmarł w wieku 90 lat. Jeden z ostatnich żołnierzy legendarnego pułkownika
Andrzeja Hedy "Szarego". Aresztowany przez Niemców trafił do obozu pracy, skąd uciekł do walczącego w lasach świętokrzyskich oddziału Armii Krajowej majora Hedy. Po wojnie Witold Kiedrzyński znalazł się w Łodzi, gdzie w 1951 r. ożenił się z Marią Godowską. Nękany przez UB przeniósł się z żoną i dziećmi (miał córkę i syna) do Stalowej Woli, gdzie jego wuj był jednym z dyrektorów w Hucie Stalowa Wola. Witold pracował w dziale finansowym Huty, uzyskując dyplom magistra prawa na UMCS w Lublinie. Potem pracował w OBRMZiT, gdzie był głównym księgowym. Na emeryturę odszedł w 1989 r.

Ks. Andrzej Sekulski. Zmarł w wieku 80 lat. Inicjator i organizator parafii w Kłyżowie. jako wikariusz pracował w Trześni, Pysznicy, jaśle, Dukli, Strzyżowie i ponownie w Pysznicy. Od 1974 roku był proboszczem w Kłyżowie.

Wiesław Pielaszkiewicz. Zmarł w wieku 68 lat. Pracował w Hucie Stalowa Wola w dziale Inwestycji jako stażysta. Awansował na wyższe stanowisko aż do głównego specjalisty od spraw mechanicznych. W czerwcu 1979 roku został powołany na stanowisko wiceprezydenta Stalowej Woli. W 1981 roku wygrał wybory na prezydenta Stalowej Woli.Za jego kadencji, mimo krachu gospodarczego i stanu wojennego, powstawały nowe bloki, szkoła podstawowa "dziesiątka", zrealizowano odcinek ulicy Poniatowskiego, wybudowano dwa żłobki, powstała kaplica św. Anny, dom parafialny św. Floriana, kaplica Trójcy Przenajświętszej, powstała też magistrala wodociągowa na osiedlu Młodynie, utworzono pawilony rzemieślnicze z Domem Rzemieślnika, rozpoczęto budowę miejskiej oczyszczalni ścieków, powstała pierwsza nitka wiaduktu nad torami, utworzono centralną stołówkę w HSW, gdzie teraz jest Inkubator Technologiczny. Był pierwszym prezesem klubu MKL "Sparta" Stalowa Wola, utworzonego w grudniu 1982 roku. W tym samym roku zrezygnował ze stanowiska prezydenta i został prezesem Spółdzielni Rzemieślniczej Rzemiosł Różnych. W latach 1986 - 1990 był w Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Jego dalszą aktywność zawodową przekreślił stan zdrowia. Przeszedł na rentę w 1992 roku, a w 2006 roku na emeryturę.

Elżbieta Korkowska. Zmarła w wieku 72 lat. Długoletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli. Była inicjatorką powsania pierwszej klasy integrcyjnej w mieści. Interesowała się muzyką. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie