Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Podzamczu Chęcińskim otwarto pierwszy w Polsce Publiczny Bank Krwi Pępowinowej (WIDEO, zdjęcia)

Lidia Cichocka
Aktorka Kasia Cichopek namawia mamy, by tak jak ona oddały krew pępowinową.
Aktorka Kasia Cichopek namawia mamy, by tak jak ona oddały krew pępowinową. Łukasz Zarzycki
Bank krwi pępowinowej daje szanse na korzystanie z wyodrębnianych z tej krwi komórek macierzystych stosowanych dzisiaj do leczenia ponad 70 groźnych schorzeń, m.in. białaczki czy niedokrwistości.
Otwarcie Publicznego Banku Komórek Macierzystych

Otwarcie Publicznego Banku Komórek Macierzystych w Biobanku ...

Co to takiego?

Co to takiego?

Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej wykorzystywane są do leczenia wielu groźnych chorób.
Dzieje się tak dzięki możliwości przekształcania się komórek macierzystych w elementy krwi oraz układu immunologicznego, co pozwala na ich odbudowę.
Przy użyciu komórek macierzystych można skutecznie leczyć chłoniaki, białaczki i inne choroby nowotworowe. Komórki te wykorzystywane są również w transplantologii po leczeniu z wykorzystaniem chemioterapii i radioterapii, kiedy dochodzi do zniszczenia komórek nowotworowych i zdrowych komórek macierzystych występujących w szpiku.
Obecnie prowadzone są badania, a w niektórych przypadkach pierwsze zastosowania kliniczne, nad użyciem tych komórek w procesach regeneracyjnych między innymi. w terapii odbudowy blizn pozawałowych, leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, udaru mózgu, stwardnienia rozsianego czy choćby cukrzycy. Naukowcy nie mają wątpliwości, że wykorzystywanie komórek macierzystych w przyszłości będzie coraz szersze i przełomowe.

ank to wspólne dzieło Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego, starostwa, szpitali, stacji krwiodawstwa oraz Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim na terenie, którego się znajduje. - To projekt otwarty, którego pełnych możliwości jeszcze nie znamy - podkreślał Adam Jarubas, marszałek województwa.

Z banku będą mogły korzystać wszystkie mieszkanki województwa świętokrzyskiego, zdeponowanie krwi pępowinowej będzie dla nich bezpłatne. Współpracą z bankiem zainteresowane są niemal wszystkie szpitale w regionie, tylko jeden nie wyraził jeszcze chęci udziału w projekcie. - Teraz musimy ruszać z akcja promującą oddawanie krwi pępowinowej - mówiła kierująca bankiem Joanna Gleńska-Olender. Ważne by kobiety świadomie podejmowały taką decyzję, by o konsekwencjach tego kroku rozmawiali z nimi lekarze.

Pobranie krwi jest bezbolesne i absolutnie bezpieczne zarówno dla matki jak i noworodka. Wyodrębnione z niej komórki macierzyste mogą być przechowywane bezterminowo i wykorzystywane do leczenia chorób nie tylko u osób spokrewnionych z dawcą. Tak jak w przypadku przeszczepów dane o zgodności genetycznej dostępne będą w ogólnoświatowej bazie. - W tej chwili może my przyjąć 16 tysięcy próbek, ale w każdej chwili możemy zwiększyć pojemność - dodaje kierowniczka banku.
Twarzą kampanii promującej bank krwi pępowinowej jest Kasia Cichopek, mama dwójki dzieci, która także zdeponowała swoją krew w banku. - Namawiam inne mamy by robiły podobnie, bo to najwspanialszy prezent jaki można dać swojemu dziecku - mówi aktorka.

Pierwsza szansę na zdeponowanie krwi pępowinowej w publicznym banku będą miały panie, które urodzą w grudniu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie