Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik Roku 2014, Koło Gospodyń Wiejskich 2014, Gospodarstwo Agroturystyczne 2014 - zwycięzcy w powiecie kieleckim (zdjęcia)

Redakcja
Witold Wawrzeńczyk, Dariusz Przemyski, Wiesław Mruk, Rozalia i Jan Machoccy święcili laury w konkursie Rolnik Roku 2014. Sukcesami w konkursie na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich 2014 mogą się pochwalić Szewczanki i Kowalanki, a także Żurawinki, Wolanie i Ociesanki. Z kolei Wiśniowe Wzgórze, Gratka, Raj Przy Gościńcu, Pod Bocianim Gniazdem i Podlipie zdobyły wysokie noty w konkursie na najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2014.
Rolnik Roku 2014: Powiat kielecki - laureaci

Rolnik Roku 2014: Powiat kielecki - laureaci

We wtorek, 4 listopada podczas wielkiej gali w Targach Kielce poznaliśmy zwycięzców w konkursach Echa Dnia Rolnik Roku 2014, Koło Gospodyń Wiejskich 2014 i Gospodarstwo Agroturystyczne 2014. Spośród nominowanych z powiatu kieleckiego Czytelnicy i Kapituła wyróżnili najlepszych, zwycięzcy w powiecie zajęli także wysokie miejsca w Złotych Dziesiątkach województwa świętokrzyskiego. Laureatów wyłoniliśmy licząc punkty wynikające z miejsca w głosowaniu Czytelników za pomocą sms, facebooka i klików na portalu oraz z miejsca w głosowaniu Jury. Punkty sms i jurorów liczyły się po połowie. W każdym konkursie głosowanie było bardzo emocjonujące, Kapituła także nie miała łatwych wyborów.

W konkursie Rolnik Roku 2014 drugie miejsce na podium wojewódzkim zajął Witold Wawrzeńczyk ze Strawczyna, który prowadzi gospodarstwo o powierzchni 42 hektarów. Działalność ukierunkowana jest na hodowlę trzody chlewnej. Hodowla jest prowadzona nowoczesnymi metodami z wykorzystaniem wszelkich potrzebnych sprzętów. Za zajęcie drugiego miejsca pan Witold otrzymał czek od Agromy Kielce o wartości 10 tysięcy złotych brutto, który może wykorzystać na co tylko zechce, bon o wartości 500 złotych na produkty z Kopalni Wapienia Morawica oraz bon o wartości 300 złotych na ekologiczne preparaty technologii efektywnych mikroorganizmów od Greenland Technologia EM. Dodatkowo jako zdobywca pierwszego miejsca w powiecie otrzymał dwa bilety na wyjazd do Brukseli. Nie koniec laurów dla rolnika, Witold Wawrzeńczyk został także doceniony przez Jury trzecim miejscem kategorii produkcji Zwierzęcej.

Drugie miejsce w powiecie zostało przyznane Dariuszowi Przemyskiemu, który w Starej Słupi w gminie Nowa Słupia prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo. Hoduje krowy, mleko dostarcza do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowcu. Gospodarza również doceniło Jury przyznając mu drugie w kategorii Zwierzęcej. Trzecie miejsce w powiecie zajął Wiesław Mruk, który w miejscowości Płucki w gminie Łagów prowadzi 110-hektarowe gospodarstwo o produkcji roślinnej. Kapituła za działalność ekologiczną wyróżnił także Rozalię i Jana Machockich, którzy w Cisowie w gminie Daleszyce eko-gospodarstwo prowadzą od 2006 roku.

Spośród Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kieleckiego w Złotej Dziesiątce województwa najwyższą lokację zajęły Szewczanki z Szewc w gminie Sitkówka-Nowiny - zdobyły czwarte miejsce. Kowalanki z Kowali w tej samej gminie również święcili laury w pierwszej dziesiątce - ulokowały się na miejscu dziewiątym. W klasyfikacji powiatowej pierwsze miejsce zajęły Szewczanki, drugie Kowalank, trzecie - Żurawinki z Borek w gminie Mniów. Koło tworzy 21 pań, które prężnie działają kulinarnie, zajmują się rękodziełem, przypominają dawne tradycje. Ze względu na dużą liczbę kół startujących w konkursie, zostały przyznane kolejne dwa miejsca. Czwarte miejsce zajęli Wolanie z Woli Łagowskiej w gminie Łagów, 17 osób udziela się w koncertach, na festynach, przeglądach, panie przygotowują potrawy wedle dawnych przepisów. Na piątym miejscu stanęły Ociesanki z Ociesięków w gminie Raków. 19 osób rozpowszechnia dawne tradycje śpiewem i kulinariami.

Spośród gospodarstw agroturystycznych znakomicie wypadło aż pięć! Najwyższe noty otrzymało Wiśniowe Wzgórze, które Agnieszka Zięba prowadzi w Dębnie w gminie Nowa Słupia. Ofertę wypoczynku i świetną lokalizację uzupełnia pyszna kuchnia serwowana przez gospodynię. Wiśniowe Wzgórze zajęło drugie miejsce w województwie i pierwsze w powiecie, nagrodę w postaci sprzętu kuchennego wręczył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Szóste miejsce w Złotej Dziesiątce i drugie w powiecie należy do Agroturystyki Gratka, którą Danuta i Stanisław Gratkowie prowadzą w Celinach w gminie Raków. Na siódmym miejscu w województwie i trzecim w powiecie ulokowało się gospodarstwo Pod Bocianim Gniazdem, prowadzone przez Teresę i Adama Barwickich w Wiącce w gminie Bodzentyn.

W Złotej Dziesiątce uplasowali się także Raj przy Gościńcu Teresy i Tomasza Szlufików w Krajnie Pierwszym w gminie Górno - miejsce dziewiąte oraz Podlipie Haliny Łebek w Ostrowiec - miejsce dziesiąte. Gali towarzyszyły występy ludowe, wystawa sprzętu rolniczego oraz pyszny poczęstunek, o który zadbały także nasze gospodynie - laureatki i sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Współorganizatorem konkursów Echa Dnia jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie