Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola pamięta i raduje się z wolnej ojczyzny

Zdzisław Surowaniec
Uroczystości pod mauzoleum w Stalowej Woli-Rozwadowie.
Uroczystości pod mauzoleum w Stalowej Woli-Rozwadowie. Zdzisław Surowaniec
Msze święte za Ojczyznę, wspominanie tych, którzy za naszą wolność oddali życie, radość z tego, że mamy wolny kraj… W takim nastroju świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Uroczystości w Nisku.
Uroczystości w Nisku. Zdzisław Surowaniec

Uroczystości w Nisku.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

We wtorek 11 listopada w Nisku odbyły się uroczystości związane z 96. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W obchodach na Placu Wolności uczestniczyli mieszkańcy z całej gminy oraz przedstawiciele władz samorządowych, a także wojska, straży i policji.

Tegoroczne święto rozpoczęło się od mszy za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod "Tablicą Katyńską" i "Tablicą Żołnierzy AK".

Dalsze uroczystości kontynuowane były na placu Wolności, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w okazałym pochodzie, na czele którego szli członkowie Orkiestry Dętej OSP z Zarzecza oraz Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek NCK "Sokół". Pod pomnikiem Wdzięczności przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Julian Ozimek.

- Każdego roku tu na tym placu organizowane są obchody związane z odzyskaniem niepodległości. Dzisiaj także spotykamy się tu po to, by przez chwilę zastanowić się na losem Ojczyzny i nad jej historią. Historią, która chociaż tak bardzo odległa wciąż winna być przypominana. Nasza Ojczyzna przez 123 lata nie posiadała suwerenności, jednak dzięki poświeceniu i ofiarności naszych przodków dziś możemy żyć w wolnej Rzeczpospolitej. Nic bowiem nie jest tak ważne dla narodu jak posiadanie własnego państwa, niezależne sprawowanie w nim rządów i poczucie, że w jego granicach jest się bezpiecznym. Dlatego jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy przelali krew za Polskę. Nie możemy jednak zapominać o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy wiedzieć, że wolność trzeba pielęgnować. Byśmy mogli cieszyć się nią długo potrzebna jest zgoda narodowa, potrzebne są dobre, spokojne i mądre rządy.

Podczas uroczystości w hołdzie bohaterom wygłoszony został Apel Pamięci. Następnie Przedstawiciele Władz Gminy i Miasta Nisko, Powiatu oraz liczne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Na koniec uroczystości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Zespołu Wokalno - Instrumentalnego NCK "Sokół".

Tradycyjnie w uroczystościach udział wzięli m.in. Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Nisko, Poczty Sztandarowe, Drużyna Młodzieżowa OSP w Nisku, Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Nisku.

W Stalowej Woli władze miasta i powiatu złożyły kwiaty w miejscach pamięci narodowej. W południe w bazylice odprawiona została mszą za ojczyznę. W wieczornicy i Apelu Poległych na Placu Piłsudskiego udział wzięli Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko oraz strażacy, harcerze i uczniowie klas mundurowych stalowowolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Stalowej Woli rozpoczną się już 9 listopada w Bibliotece Międzyuczelnianej, gdzie odbędzie się finał XI konkursu "Drogi Polaków do niepodległości w latach 1795-1918".

W dniu 10 listopada Prezydent Miasta zorganizował wyjazd autobusowy na centralne obchody 150. Rocznicy urodzin Romana Dmowskiego. Uroczystość odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie. W trakcie uroczystości była prezentacja albumu Jana Engelgarda pt. "Roman Dmowski 1864-1939", oraz medali wybitych z tej okazji osobom zasłużonym dla utrwalania pamięci o przywódcy Narodowej Demokracji.

Stalowowolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada składały się z tradycyjnej Wieczornicy na Placu Piłsudskiego. Następnie salę widowiskową Miejskiego Domu Kultury wypełniły Patriotyczne Wniebogłosy. Niepowtarzalny charakter nadał podczas wieczornicy pokaz PSSW Haller.

Na repertuar Wniebogłosów, czyli wspólnego śpiewania ze stalowowolskimi chórami, złożą się tym razem pieśni i piosenki z czasów, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Każdy z uczestników Wniebogłosów otrzyma pamiątkowy śpiewnik.
Wartym polecenia był film, który wieczorem wyświetlono w Kinie Wrzos w cyklu wtorkowych projekcji "Seansów pod palmą". Będzie to historyczny dramat "Potop Redivivus" - odrestaurowana i od nowa zmontowana ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie