Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy w województwie świętokrzyskim

Redakcja
Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas Tygodnia Mukowiscydozy jest zapobieganie zakażeniom układu oddechowego.
Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas Tygodnia Mukowiscydozy jest zapobieganie zakażeniom układu oddechowego. sxc.hu
W dn. 17-23 listopada w całej Europie organizowany jest VI Europejski Tydzień Świadomości Mukowiscydozy - kampania, której celem jest wezwanie do solidarnego włączenia się Europejczyków w działania na rzecz dłuższego i lepszego życia dla wszystkich osób chorych na mukowiscydozę. W Polsce w kampanii udział bierze Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM), które w jej ramach w dn. 15 listopada 2014 r. w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach organizuje warsztaty dla członków rodzin chorych i kadry medycznej z Województwa Świętokrzyskiego.

W związku z VI Europejskim Tygodniem Świadomości Mukowiscydozy PTWM co roku organizuje lokalne warsztaty w ramach szkoły rehabilitacji mukowiscydozy. Szkolenie w Kielcach organizowane dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, poprowadzą specjaliści z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, a udział w nich weźmie ponad 50 rodziców, lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas Tygodnia Mukowiscydozy jest zapobieganie zakażeniom układu oddechowego. PTWM w Kielcach zainauguruje kampanię edukacyjną pod nazwą "7 Zasad jak chronić się przed zakażeniami układu oddechowego w szpitalu i poradni". W jej ramach od 17 listopada do ponad 30 szpitali i klinik na terenie całego kraju, w których leczeni są chorzy na mukowiscydozę rozesłane zostaną plakaty z infografikami mającymi na celu edukowanie chorych na mukowiscydozę i ich rodziców, jak należy prawidłowo zachowywać się podczas wizyty w placówce leczniczej, aby zminimalizować ryzyko zakażenia układu oddechowego. W ciągu kolejnych siedmiu dni kampanii na stronie internetowej Towarzystwa www.oddychaj.pl prezentowanych będzie kolejno siedem zasad zamieszczonych na plakacie.

"To bardzo ważne, aby chronić chorych na mukowiscydozę przed zakażeniami układu oddechowego. Infekcja bakteryjna, która u przeciętnej osoby zdrowej kończy się po mniej więcej dwóch tygodniach dla chorego na mukowiscydozę ma często fatalne skutki - oznacza skrócenie czasu przeżycia o około 10 lat, ogromne koszty leczenia i pogorszenie jakości życia. Dlatego edukowanie chorych na mukowiscydozę i ich rodziców w zakresie zapobiegania infekcjom to jeden z podstawowych naszych celów. Stosując siedem prostych zasad, takich jak między innymi częste mycie i dezynfekcja rąk, kaszlenie w odpowiedni sposób, utrzymywanie odpowiedniej odległości od innych chorych osób, czy noszenie maseczek, można zwiększyć szanse osoby chorej na dłuższe i lepsze życie " - mówi Dorota Hedwig, Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. "Warto zwrócić uwagę na to, że plakat może mieć uniwersalne zastosowanie, gdyż te same zasady pomogą każdemu z nas ograniczyć ryzyko zakażeń, np. powszechnymi w sezonie jesienno-zimowym wirusami grypy." - dodaje Dorota Hedwig.

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą od wielu lat zwraca uwagę na konieczność poprawy warunków sanitarnych w szpitalach zajmujących się leczeniem chorych na mukowiscydozę. Niestety, większość polskich ośrodków nie jest w stanie zagwarantować chorym na mukowiscydozę bezpiecznego leczenia zgodnego z europejskimi standardami, gdyż z powodu trudności lokalowych chorzy na mukowiscydozę nie są wzajemnie od siebie izolowani. To właśnie brak izolacji naraża pacjentów na zakażenia, które nasilają stan zapalny w płucach, przyspieszając proces wyniszczenia układu oddechowego.

Współczesna medycyna nie potrafi wyleczyć mukowiscydozy, jednak dzięki zapobieganiu zakażeniom układu oddechowego, zastosowaniu nowoczesnych środków i metod terapeutycznych w zwalczaniu objawów mukowiscydozy oraz dostępności specjalistycznych zabiegów w odpowiednio przystosowanych placówkach leczniczych można znacząco wydłużyć życie chorych. Zróżnicowana średnia wieku, przeżywanego przez chorych w poszczególnych europejskich krajach, świadczy o braku wyrównanego dostępu do właściwej opieki medycznej na terenie Europy. W Polsce chorzy na mukowiscydozę umierają w wieku około 22 lat podczas gdy w krajach Europy Zachodniej żyją około 40 lat, co świadczy o konieczności poprawy organizacji leczenia mukowiscydozy w naszym kraju.

Szczegółowe informacje na temat VI Europejskiego Tygodnia Mukowiscydozy można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą (www.oddychaj.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie