Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezonowe przysmaki ugotowali uczniowie kieleckiego "gastronomika" [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka [email protected]
Czternaścioro uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Kielcach wzięło udział w szkolnym konkursie "Jedz zdrowo i kolorowo”.
Czternaścioro uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Kielcach wzięło udział w szkolnym konkursie "Jedz zdrowo i kolorowo”. archiwum prywatne
Zdrowe, naturalne, sezonowe produkty musieli wykorzystać w swoich daniach uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Kielcach, którzy wzięli udział w zorganizowanym pod koniec września szkolnym konkursie pod hasłem "Jedz zdrowo i kolorowo".

Konkurs kulinarny w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach

Sezonowe przysmaki ugotowali uczniowie kieleckiego
archiwum prywatne

(fot. archiwum prywatne)

W konkursowych zmaganiach wzięło udział czternastu uczniów, który zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły. Tematem przewodnim konkursu było wykorzystanie w potrawach polskich produktów sezonowych. Jak podkreślają organizatorki - Marzena Buchart, Anna Bieniek i Anna Sobczyk - młodzież miała możliwość wykazania się kreatywnością w łączeniu ze sobą różnorodnych produktów, a tym samym również smaków, przy komponowaniu poszczególnych dań.

Uczniowie w swoich daniach wykorzystali między innymi sarninę i kaczkę oraz sezonowe warzywa i owoce. Wśród konkursowych propozycji były między innymi: rozgrzewające zupy - krem z pieczonej papryki, kremowa zupa z szynki i boczku oraz słodkie desery - ciacho bezowe z utopioną śliwką, grillowane owoce w sosie pomarańczowo-malinowym oraz szarlotka na sypko.

Młodzież pracowała pod czujnym okiem szefów kuchni kieleckich lokali: Beata Mius z restauracji Bankowej, Wojciecha Ceglarka z Karczmy Cztery Konie i Rafała Korusa z Best Western Grand Hotel. Po kilkugodzinnych zmaganiach jury wysoko oceniło przygotowane potrawy. I miejsce zajęli Karol Klusek i Bartosz Bukowski, którzy przygotowali zupę krem z pieczonej papryki, indycze roladki gotowane podane na liściach świeżego szpinaku, a na deser szarlotkę na sypko. II miejsce przypadło Kindze Rogula i Mariuszowi Faliszewskiemu za zupę z serem Camembert, comber sarni z sosem borowikowym, pęczakiem i kolorową sałatką oraz deser "Kinder niespodzianka". III miejsce zajęły Paulina Sobczyk i Kinga Materek. Jury posmakowały przygotowane przez nie zupa-krem z pora, roladki indycze nadziewane kurkami i mus czekoladowy.

Przepisy uczniów

Sezonowe przysmaki ugotowali uczniowie kieleckiego
archiwum prywatne

(fot. archiwum prywatne)

Kremowa zupa z dyni

Składniki: 1,5 kg dyni, 200 ml mleka, 200 ml bulionu, 200 ml śmietany kremówki, 4 ząbki czosnku, szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Dynię obieramy z twardej skórki, rozkrajamy na pół, usuwamy nasiona, kroimy w kostkę, wkładamy do garnka, zalewamy mlekiem i bulionem. Doprawiamy solą i gotujemy około 15 minut, aż dynia zmięknie. Dodajemy posiekany drobno czosnek i gotujemy jeszcze 5 minut. Zupę rozdrabniamy blenderem na gładką masę, dodajemy śmietankę i podgrzewamy jeszcze chwilę, ale nie gotujemy. Doprawiamy gałką muszkatołową i pieprzem. Podajemy z grzankami lub groszkiem ptysiowym.

Sakiewki z kurczakiem i sosem grzybowym

Składniki: 400 g piersi z kurczaka, 6 cienkich naleśników, 1 ząbek czosnku, sól, pieprz, 400 g kurek, 150 ml śmietany kremówki, 1 cebula, masło, 3 łyżki mąki i woda.

Sposób przygotowania: Piersi kroimy w kostkę, doprawiamy solą i pieprzem i podsmażamy z czosnkiem na oleju. Naleśniki napełniamy mięsem, formujemy sakiewkę , związujemy sznurkiem i zapiekamy 15 minut w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu z piekarnika sznurek zdejmujemy. Pokrojone drobniej kurki podsmażamy na maśle, dodajemy posiekaną cebulę, podlewamy odrobiną wodyi dusimy pod przykryciem aż zmiękną. Dolewamy śmietankę i zagęszczamy mąką z wodą. Podajemy z kluskami kładzionymi.

Zupa z serem Camembert

Składniki pół większej cebuli, 3 ząbki czosnku, 1 duży por, 1 gruszka, 1 litr bulionu, olej, 1-2 krążki sera Camembert, szczypior, sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:
Pora dokładnie myjemy, odcinamy końcówki i kroimy w cienkie plastry. Cebulę i czosnek drobno siekamy. Gruszkę myjemy i jeśli ma bardzo grubą skórkę - obieramy. Przekrajamy owoc na pół, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w niezbyt cienkie plastry. W garnku rozgrzewamy odrobinę oleju i podsmażamy pora z cebulą i czosnkiem. Następnie dodajemy gruszkę, chwilę dusimy i zalewamy wszystko bulionem. Gotujemy, aż wszystkie składniki będą miękkie. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zupę przelewamy na talerze. Ser Camembert kroimy na niezbyt grube plastry i układamy na zupie. Całość dekorujemy świeżym szczypiorem.

Comber sarni z sosem borowikowym i pęczakiem

Składniki: comber sarni po 100 g na porcję, przyprawa zbójnicka i myśliwska, goździki, jałowiec, oliwa, 400 g kaszy pęczak, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 300 g borowików, 200 ml śmietany kremówki.

Sposób przygotowania: Mięso marynujemy dzień wcześniej w przyprawach, jałowcu, goździkach, skórce pomarańczy i oliwie. Smażymy z obu stron na oliwie po 1,5 minuty i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 10-15 minut. Czosnek i cebulę obieramy, kroimy drobni i podsmażamy na oleju. Dodajemy pokrojone drobniej borowiki, zalewamy śmietaną, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i redukujemy sos. Kaszę pęczak gotujemy. Comber kroimy na plastry, układamy na talerzu i polewamy sosem. Obok kładziemy pęczak, który można zabarwić na przykład burakami i szpinakiem. Podajemy z miksem sałat z orzechami, suszonymi morelami, śliwkami i jagodami goji. Sałatkę polewamy olejem lnianym.

Babeczki marchewkowe

Składniki: 175 g mąki pszennej, 1 łyżka proszku do pieczenia, 0,5 łyżeczki sody, 0,5 łyżeczki cynamonu, 2 jajka, 200 g cukru, 175 ml oleju, 1 łyżeczka cukru wanilinowego, 2 łyżki marmolady, 50 g orzechów włoskich, 175 g startej marchwi, 50 g wiórków kokosowych, 1 białko.

Sposób przygotowania: Przesiewamy mąkę, codę, proszek do pieczenia i cynamon. W drugiej misce ubijamy całe jajka, cukier, olej, wanilię i marmoladę. Dodajemy orzechy, marchew, wiórki. Do masy dodajemy przesiane suche składniki i delikatnie mieszamy. Białko ubijamy na sztywno i łączymy ostrożnie z masą. Napełniamy foremki do 2/3 objętości i pieczemy 25 minut w temperaturze 180 stopni. Gdy babeczki wyrosną a patyczek będzie suchy zostawiamy w piekarniku na 5 minut,a potem wyjmujemy do całkowitego ostygnięcia. Ozdabiamy lukrem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie