Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów samorządowych 2014 do Rady Powiatu Tarnobrzeskiego. PSL i PiS mają równe siły

Grzegorz Lipiec
Prezentujemy nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014 do Rady Powiatu Tarnobrzeskiego.

Rada Powiatu Tarnobrzeskiego składa się z siedemnastu osób, które były wybierane w czterech okręgach wyborczych: okręg numer 1 - miasto i gmina Baranów Sandomierski (4 mandaty), okręg numer 2 - gmina Gorzyce (4 mandaty), okręg numer 3 - gmina Grębów (3 mandaty) i okręg numer 4 - miasto i gmina Nowa Dęba (6 mandatów).

Liczba mandatów: 17
Polskie Stronnictwo Ludowe - 6 mandatów
Prawo i Sprawiedliwość - 6 mandatów
Platforma Obywatelska - 3 mandaty
Forum Powiatu Tarnobrzeskiego - 2 mandaty

Skład Rady Powiatu:

Polskie Stronnictwo Ludowe
Leszek Tomanek
Leszek Surdy
Paweł Bartoszek
Tadeusz Rękas
Dominik Szewc
Danuta Serafin

Prawo i Sprawiedliwość
Jacek Rożek
Krystyna Rusin
Adam Łabuda
Marek Ożga
Wojciech Gruszka
Wacław Wróbel

Platforma Obywatelska
Krzysztof Pitra
Krystyna Kozieja
Andrzej Kołodziej

Forum Powiatu Tarnobrzeskiego
Jerzy Sudoł
Marek Zięba

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

PSL na topie

Najwięcej głosów w wyborach do Rady Powiatu Tarnobrzeskiego oddano na Polskie Stronnictwo Ludowe - 6189. Prawo i Sprawiedliwość poparło 5153 osoby. Oba te ugrupowania osiągnęły lepsze rezultaty niż w wyborach samorządowych w 2010 roku i przełoży się to na większą liczbę radnych.

Minorowe nastroje panują za to w Platformie Obywatelskiej, na którą zagłosowało 3887 wyborców i jest to wynik gorszy od tego sprzed czterech lat o blisko 2 tysiące głosów. Do rady powiatowej dostało się także Forum Powiatu Tarnobrzeskiego, na które swoje głosy oddało 2988 osób. Porozumienie Prawicy nie będzie miało żadnych przedstawicieli w radzie. Wynik 1195 jest zbyt słaby, aby wziąć udział w podziale mandatów.
Frekwencja wyborcza w powiecie tarnobrzeskim była jedną z najwyższych w skali Podkarpacia i wyniosła ponad 45 procent.

Koalicja - opozycja

Podział mandatów na poszczególne komitety sprawia, że sytuacja przy wyborcze starosty może być ciekawa. Po sześciu przedstawicieli ma PSL oraz PiS. Trzy mandaty trafiły do PO, a dwa do Forum Powiatu Tarnobrzeskiego.

Do tej pory powiatem tarnobrzeskim rządziła koalicja PO-Forum-PSL. Jak zapewnia jeszcze urzędujący starosta powiatu tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra nic nie ulegnie zmianie.

- Nadal chcemy takiej samej koalicji, bo był to dobry czas dla powiatu tarnobrzeskiego. Przed nami nowa perspektywa unijna, dalsza realizacja zapoczątkowanych inwestycji, a także pomysłów na promocję naszego regionu - mówi Krzysztof Pitra.

Problemem może być konstrukcja umowy koalicyjnej, która zakłada, że komitet z największą liczbą radnych (PSL) ma mieć starostę. Wicestarosta ma być z komitetu z drugą co do wielkości liczbą przedstawicieli w radzie, a w tym przypadku jest to PO. Z tego wynikałoby, że Krzysztof Pitra przestanie być starostą, a Jerzy Sudoł z Forum Powiatu Tarnobrzeskiego wicestarostą. Okazuje się, że są to tylko teoretyczne rozważania, bo trzy komitety nie planują wielkiej rewolucji. Przez chwilę mówiło się o zupełnie innej koalicji, w skład której weszłyby dwa najsilniejsze kluby, czyli PiS oraz PSL. Skończyło się tylko i wyłącznie na plotkach. Kto zostanie nowym starostą, kto będzie przewodniczącym rady? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

Na pewno już na początku kadencji dojdzie do jednej zmiany w składzie rady. Leszek Surdy, lider PSL, został wybrany także na stanowisko wójta Gorzyc i to tam będzie kontynuował swoją samorządową karierę.

Zmiany w składzie

W porównaniu ze składem Rady Powiatu Tarnobrzeskiego z kadencji 2010-2014 doszło do wielu zmian.

Nie ma już wśród radnych dotychczasowego przewodniczącego rady Dariusza Bukowskiego z PO i to jest chyba największa sensacja. Poza tym z funkcją radnego pożegnali się: Sylwester Kotwica, Kazimierz Ślęzak, Leszek Mroczek, Jacek Lubera, Anna Burdzel, Jan Baracz i Grzegorz Ślęzak.

W zamian pojawiło się wiele nowych twarzy, głównie z PSL oraz PiS. Wśród debiutantów - "ludowców" są: Paweł Bartoszek, Danuta Serafin, Tadeusz Rękas. Natomiast z listy PiS: Wojciech Gruszka, Krystyna Rusin. Po raz kolejny do rady dostał się były starosta powiatu Wacław Wróbel. Wyborczy sukces odniósł również Jacek Rożek, jeden z liderów partii Jarosława Kaczyńskiego w Baranowie Sandomierskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie