Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu

Klaudia Tajs
Nowoczesny sprzęt medyczny do praktycznej nauki pielęgniarstwa dotarł już do pracowni tarnobrzeskiej uczelni.

Fakty

Paweł Maciaszczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, przy wielofunkcyjnym zaawansowanym fantomie osoby dorosłej do pielęgnac
Paweł Maciaszczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, przy wielofunkcyjnym zaawansowanym fantomie osoby dorosłej do pielęgnacji. Klaudia Tajs

Paweł Maciaszczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, przy wielofunkcyjnym zaawansowanym fantomie osoby dorosłej do pielęgnacji.
(fot. Klaudia Tajs )

Fakty

Wartość sprzętu medycznego, na jakim będą szkolili się studenci szacowana jest na około 300 tysięcy złotych. Sprzęt został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu,jakie uczelni przekazał Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia, oraz Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. Część pieniędzy pochodziło z zasobów własnych uczelni.

Na I roku pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu studiuje 108 osób. Część studentów to osoby już pracujące w zawodzie, jak chociażby ratownicy medyczni a także pielęgniarki. W gronie studentów są także nowicjusze. To osoby szukające zawodowej ścieżki po maturze. Wśród studentów, którzy są mieszkańcami całego regionu, jest kilkunastu mężczyzn.

Pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej otwierając kolejny karton z pomocami dydaktycznymi , które będą wykorzystywane na zajęciach w trzech pracowniach umiejętności pielęgniarskich, nie kryją zadowolenia. - Są to pomoce naukowe z najwyższej półki - mówi Dorota Kotara-Marchewka, kanclerz PWSZ w Tarnobrzegu. - Pozwolą one prowadzić ćwiczenia na bardzo wysokim poziomie. Wiedza teoretyczna będzie uzupełniana praktyką, z wykorzystaniem tych pomocy.

Pacjenci i odleżyny

Na liście zakupionych pomocy jest nie tylko fantom osoby dorosłej czy dziecka. Jest model odleżyn różnego stopnia zaawansowania, są modele pośladków do nauki iniekcji domięśniowych. Jest model do opatrywania ran pooperacyjnych oraz fantom pielęgnacyjny noworodka. Jest także sprzęt elektroniczny i taki, który w przyszłości pozwoli na ratowanie ludzkiego życia.

- To sprzęt, który współcześnie stanowi wyposażenie najnowszych jednostek w Polsce, a muszę powiedzieć, że pielęgniarki i położone, które były przy przyjmowaniu sprzętu, nie kryły zaskoczenia, że jest on tak wysokiej klasy - mówi Paweł Maciaszczyk, rektor PWSZ w Tarnobrzegu. - Ponieważ takiego sprzętu nie ma w niektórych szpitalach, część personelu sama będzie musiała nauczyć się pewnych czynności.

Miniszpital

Zajęcia w pracowniach umiejętności pielęgniarskich prowadzić będą pielęgniarki naczelne z sześciu szpitali zlokalizowanych w naszym regionie. Współpracę podpisano z Sandomierzem, Staszowem, Mielcem, Stalową Wolą, Nową Dębą i Tarnobrzegiem.
Na potrzeby pracowni zagospodarowano sale w budynku uczelni przy ulicy Wyszyńskiego. Pomieszczenia zamieniono w szpitalne oddziały z łóżkami, szafkami i stojakami na kroplówki. Jest także kącik sanitarny. Studenci pierwszego roku pielęgniarstwa zdobywają wiedzę nie tylko w uczelnianych pracowniach. Na drugim roku będą szkolili się już w szpitalach pod kierunkiem naukowej kadry. Samodzielne praktyki odbędę na trzecim roku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie