Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soja nie tylko dla jaroszy. Jest pożywna i bogata w witaminy [PRZEPISY]

/esw/
Przygotowanie kebabów z soją w plackach tortilla zajmuje około 20 minut.
Przygotowanie kebabów z soją w plackach tortilla zajmuje około 20 minut. archiwum
Soja ma swoich zwolenników i przeciwników, ale nie ulega wątpliwości, że ta niepozorna roślina kryje w sobie wiele dobroczynnych dla organizmu właściwości. Jest prawdziwą kopalnią witamin z grupy B, potasu, wapnia, żelaza i magnezu. Zawiera też duże ilości białka, dzięki czemu może być doskonałą alternatywą dla mięsa.
Pasztet sojowy z dodatkiem pomidorów można przechowywać w lodówce do 10 dni.
Pasztet sojowy z dodatkiem pomidorów można przechowywać w lodówce do 10 dni. sxc.hu

Pasztet sojowy z dodatkiem pomidorów można przechowywać w lodówce do 10 dni.
(fot. sxc.hu)

Soja pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie była uprawiana już 3000 lat przed naszą erą. W Japonii nazywana jest "mięsem z pól", a w Chinach "żółtym klejnotem" lub "królową wszystkich roślin". Dla Europy nasiona soi, wraz z zastosowaniem, odkrył w XVII wieku niemiecki uczony i podróżnik Engelbert Kaempfer, będący "na placówce" w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w Japonii.

Nasiona soi mają różną wielkość i barwę: żółtą, brunatną, zieloną, czerwoną, czarną, nieraz są nakrapiane lub plamiste. Zawierają nawet do 40 procent białka, są też źródłem węglowodanów i tłuszczów, w tym najzdrowszych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Suche ziarna soi są nieco bardziej kaloryczne od ziaren grochu czy fasoli: 100 g dostarcza 385 kalorii. Na uwagę zasługuje dość duża zawartość witamin z grupy B. Porcja 100 g suchych nasion soi jest również doskonałym źródłem potasu, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu.

Po produkty sojowe w kuchni sięgamy coraz częściej, bo szybko można je przyrządzić, a odpowiednio przygotowane smakują jak potrawy mięsne. Rozpoczynając przygodę z daniami sojowymi warto na początek wybrać takie, które są proste do ugotowania. W sklepach można kupić między innymi kotlety sojowe. Najpierw gotujemy je przez około 15 minut. Gorąca woda sprawi, że soja będzie miękka i gotowa do przygotowania potrawy. Aby nadać jej odpowiedni smak, do wrzątku można dodać na przykład kostkę rosołową. Następnie kotlet sojowy najpierw obtaczamy w jajku z odrobiną mleka, a potem w bułce tartej. Na koniec, smażymy na patelni z dwóch stron. Drugi popularny produkt to krajanka sojowa, która może nam posłużyć na przykład jako składnik farszu do wielu dań.

Kebaby sojowe

Składniki na 2 porcje: 400 g krajanki sojowej, 2 placki tortilla, pół główki sałaty lodowej, 2 pomidory, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 3 łyżki majonezu, 3 łyżki jogurtu naturalnego, 120 ml wrzątku, oliwa do smażenia.

Sposób przygotowania: Krajankę sojową wsypujemy do 120 ml wrzątku i pozostawiamy na 7 minut, mieszając od czasu do czasu. Następnie miękką krajankę smażymy na rozgrzanym oleju, aż do momentu zrumienienia. W międzyczasie drobno kroimy sałatę, pomidory i cebulę. Na sam koniec przygotowujemy sos czosnkowy. Ząbki czosnku drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę, łączymy z 3 łyżkami majonezu i 3 łyżkami jogurtu naturalnego i mieszamy, aż sos będzie miał jednolitą konsystencję. Tak przygotowane składniki wykładamy na tortille, polewamy sosem czosnkowym i zawijamy.

Pomidorowy pasztet sojowy

Składniki: 250 g soi, szczypta tymianku, pół małej marchewki, szczypta kminku, 1 duży liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki curry, szczypta oregano i chili, kilka kropli soku z cytryny, pół łyżeczki majeranku, sól czosnkowo-cebulowa, pół dużej cebuli, pieprz, 2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego, 2-3 spore szczypty majeranku, olej.

Sposób przygotowania: Soję namaczamy przez noc w dużej ilości zimnej wody. Soję, marchewkę, liść laurowy, ziele angielskie, curry, oregano, tymianek i kminek zalewamy około ½ l wrzątku i gotujemy do miękkości, około 2 godziny. Odcedzamy, wyjmując ziele i liść laurowy. Przekładamy do rondla, polewamy kilkoma łyżkami oleju, dodajemy posiekaną i zeszkloną na oleju cebulę, mieszamy. Posypujemy sporą ilością pieprzu, chili, curry i mieszamy. Dodajemy sól czosnkowo-cebulową i miksujemy dodając koncentrat pomidorowy i majeranek. Masa stanie się nieco sucha i gęsta, miksujemy dalej dolewając olej, do uzyskania gładkiej konsystencji. Przekładamy do szczelnie zamykanego szklanego naczynia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie