Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paluchy Baby Jagi i inne regionalne przysmaki poleca Qchnia Polska w Kielcach

Elżbieta Święcka [email protected]
- Tradycyjna świętokrzyska kuchnia jest bardzo bogata, inspirująca i przede wszystkim smaczna - mówi Marcin Piskulak, szef kuchni Qchni Polskiej w Kielcach, specjalista od regionalnych specjałów z całego kraju.
- Tradycyjna świętokrzyska kuchnia jest bardzo bogata, inspirująca i przede wszystkim smaczna - mówi Marcin Piskulak, szef kuchni Qchni Polskiej w Kielcach, specjalista od regionalnych specjałów z całego kraju. Dawid Łukasik
Świętokrzyskie pierogi z kaszanką, paluchy Baby Jagi i karp Qchni Polskiej - te trzy regionalne dania poleca Marcin Piskulak, szef kuchni kieleckiej jadłodajni Qchnia Polska, w której zjemy między innymi tradycyjne potrawy regionu świętokrzyskiego, a już niedługo - także z innych zakątków Polski.

- Tradycyjna kuchnia świętokrzyska to prawdziwa kopalnia inspiracji. Jest różnorodna, prosta smaczna i sezonowa, dzięki czemu zawsze dostaniemy wszystkie niezbędne składniki - mówi Marcin Piskulak.

Kuchnia świętokrzyska łączy w sobie tradycyjną kuchnię chłopską i szlachecką z domieszką tradycji żydowskich. Najpopularniejszymi składnikami są: kapusta, ziemniaki, kasza czy mleko. Najbardziej charakterystyczna dla regionu kieleckiego jest zupa nazywana zalewajką. Jak wskazuje nazwa jest to barszcz którym zalewa się ugotowane i pokrojone ziemniaki.

- Ale nie tylko zalewajką możemy się pochwalić. Bardzo prostym i smacznym daniem są paluchy Baby Jagi z Łysicy. Niepowtarzalny smak mają też pierogi z kaszanką. A na nasze stoły, już nie tylko w Boże Narodzenie, wkracza wyśmienity karp, z którego region słynie - wymienia szef kuchni w kieleckiej Qchni Polskiej. A

Pierogi z kaszanką

Paluchy Baby Jagi z Łysicy podajemy polane sosem grzybowym.
Paluchy Baby Jagi z Łysicy podajemy polane sosem grzybowym. Dawid Łukasik

Świętokrzyskie pierogi z kaszanką możemy podać z przesmażoną cebulką.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: ciasto: 500 g mąki pszennej, szklanka cieplej wody, ewentualnie odrobina oliwy, sól; farsz: 1 kg kaszanki, 1 cebula, odrobina masła, sól, pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Kaszankę wyjmujemy z osłonki, kroimy na kawałki, dodajemy do cebuli i razem przesmażamy mieszając. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i ewentualnie innymi przyprawami. Składniki ciasta łączymy i zagniatamy je tak, by było elastyczne i gładkie. Dzielimy ciasto na małe kawałki, rozwałkowujemy i wycinamy szklanką krażki. Na każdy krążek nakładamy nieco farszu, dokładnie zlepiamy brzegi i wrzucamy na gotującą się osoloną wodę. Gotujemy do wypłynięcia około 5 minut. Gotowe pierogi przesmażamy na odrobinie oliwy. Możemy podać z przesmażoną cebulką.

Paluchy Baby Jagi z Łysicy

Karpia Qchni Polskiej można dodatkowo przed pieczeniem posypać żółtym serem.
Karpia Qchni Polskiej można dodatkowo przed pieczeniem posypać żółtym serem. Dawid Łukasik

Paluchy Baby Jagi z Łysicy podajemy polane sosem grzybowym.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 6 porcji: 1,5 kg surowych ziemniaków, 500 g gotowanych ziemniaków, sól, pieprz; sos: 500 g świeżych, mrożonych lub suszonych grzybów, 100 ml śmietany, pół kostki masła, 1 cebula, 550 ml wody, sól, pieprz, 1 łyżka mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej.

Sposób przygotowania: Surowe ziemniaki trzemy na tarce i wyciskamy przez gazę. Ziemniaki gotowane przeciskamy przez praskę. Wszystko łączymy, dodajemy skrobię, która powstała na dnie naczynia z wyciśniętych surowych ziemniaków. Doprawiamy do smaku i formujemy dowolne kształty. Gotujemy na wolnym ogniu około 7 minut. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy grzyby, dusimy chwilę, po czym dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. Doprawiamy do smaku, podlewamy wodą i dusimy jeszcze kilka minut. W pozostałej części wody mieszamy mąkę, dolewamy do sosu. Na koniec duszenia dodajemy śmietanę.

Karp Qchni Polskiej

Karpia Qchni Polskiej można dodatkowo przed pieczeniem posypać żółtym serem.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 4 filety z karpia po około 150 g każdy, sól, pieprz, przyprawa do ryb, 1 łyżka miodu, 1 łyżka soku z cytryny, 240 g mrożonych borowików, 1 cebula, 2 łyżki mąki, 120 g sera żółtego, odrobina masła, olej do smażenia.

Sposób przygotowania: Dzień wcześniej filety z karpia oczyszczamy, płuczemy i osuszamy. Marynujemy je w soli, pieprzu, przyprawie do ryb, miodzie i soku z cytryny. Tak zamarynowaną rybę odstwiamy do lodówki. Następnie na odrobinie oleju, bez panierowania smażymy filety z obu stron. Na drugiej patelni rozgrzewamy masło, dodajemy rozmrożone i pokrojone na mniejsze kawałki borowiki i przesmażamy chwilę. Dodajemy pokrojoną drobno cebulę, a gdy się zeszkli, doprawiamy solą i pieprzem. Zagęszczamy mąką wymieszaną z wodą. Grzyby przekładamy do naczynia żaroodpornego, układamy na nich karpia i zapiekamy przez 5 minut w temperaturze 170 stopni. Rybę możemy przed zapieczeniem posypać z wierzchu startym żółtym serem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie