Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka w kieleckim areszcie. Zobacz niezwykłą wystawę (ZDJĘCIA)

Lid
Otwierając wystawę w Areszcie Śledczym profesor Zbigniew Bajek tłumaczył jak z jednorazowej imprezy w więzieniu w Łowiczu narodził się   duży projekt z udziałem osadzonych.
Otwierając wystawę w Areszcie Śledczym profesor Zbigniew Bajek tłumaczył jak z jednorazowej imprezy w więzieniu w Łowiczu narodził się duży projekt z udziałem osadzonych. A. Piekarski
Warto się wybrać na Piaski w Kielcach by na murze Aresztu Śledczego obejrzeć wystawę poświęconą wolności.
Wystawa w kieleckim Areszcie

Wystawa w kieleckim Areszcie

Także pracownicy służby więziennej chętnie fotografowali się z pracami, które powstały na warsztatach.

Także pracownicy służby więziennej chętnie fotografowali się z pracami, które powstały na warsztatach. A. Piekarski

Także pracownicy służby więziennej chętnie fotografowali się z pracami, które powstały na warsztatach.
(fot. A. Piekarski )

Wystawa 100 banerów artystów z Polski, Czech i Niemiec to jedna z części projektu Dramat wolności, który przez tydzień profesorowie i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Ostrawy realizowali w Kielcach.

Pomysłodawcą zajęć plastycznych i plenerów w więzieniach jest krakowski profesor Zbigniew Bajek. To on przeżywając pierwszy pobyt w więzieniu w Łowiczu pomyślał o kontynuowaniu pracy w tak dziwnym miejscu, jednak już z udziałem osadzonych. Kielce były po Krakowie, Radomiu i Wiśniczu kolejnym miejscem, w którym działali artyści.

Warsztaty z osadzonymi prowadzili absolwenci Akademii Sztuk Pięknych między innymi Agnieszka Kotarba, kielczanka, która specjalnie z tej okazji przyjechała z Pragi. To co powstało na warsztatach jest do obejrzenia w Galerii za kratą, do której zwykły człowiek dostępu nie ma, jednak dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko zaprasza na wystawę tych prac w sierpniu do siedziby przy ulicy Kapitulnej. Już teraz w Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać portret Sołżenicyna namalowany przez Zbyluta Grzewacza, artystę, który inspirował profesor Bajka.

Osoby postronne nie zobaczą także czarno-białego muralu na wewnętrznej ścianie jednego z oddziałów stworzonego przez Kamila Kuzko, ale mogą oglądać banery na zewnątrz. - Wolność jest zawsze tematem aktualnym, bez względu na to gdzie się znajdujemy - podkreśla profesor Bajek. - Trzeba szanować fakt, że jest się wolnym. Mówimy o dramacie wolności, bo wolność oznacza konieczność wyboru. I nie zawsze jest to dobry wybór.

Artyści cieszą się, że akcja zyskała takie poparcie szefostwa aresztu. - Korzystaliśmy z ich gościnności, noclegów, dobrego jedzenia a nawet jeździliśmy współczesnymi kibitkami do przewozu więźniów, było to ciekawe przeżycie, ale to dlatego, że my mogliśmy z każdej chwili stąd wyjść - mówił profesor dziękując za współpracę..

Artystyczne działania resocjalizacyjne w areszcie na Piaskach prowadzone są do wielu lat, galeria Za kratą istnieje do 1993 roku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie