Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Irlandzkie dania idealne na jesień poleca Irish Pub Shoemaker w Kielcach

Elżbieta Święcka [email protected]
- Przygotowanie irlandkich dań, które polecam, jest bardzo proste, bo ich podstawą są łatwo dostępne w naszym kraju składniki - mówi Paweł Krzywda, szef kuchni w Irish Pub Shoemaker w Kielcach.
- Przygotowanie irlandkich dań, które polecam, jest bardzo proste, bo ich podstawą są łatwo dostępne w naszym kraju składniki - mówi Paweł Krzywda, szef kuchni w Irish Pub Shoemaker w Kielcach. Dawid Łukasik
W centrum Kielc rusza właśnie lokal w prawdziwie irlandzkim stylu. Będzie to trzypoziomowy pub, z barem na każdym piętrze i wyborem najlepszych trunków rodem z "zielonej wyspy". W takim miejscu nie może więc zabraknąć typowej irlandzkiej kuchni. Przepisy na trzy sycące dania zdradza nam Paweł Krzywda, szef kuchni Irish Pub Shoemaker.

Dlaczego warto sięgnąć przepisy kuchni irladzkiej i włączyć te dania do naszego menu?

- Przede wszystkim nie musimy się obawiać o dostępność podstawowych składników, na których jest oparta. Tak naprawdę, kuchnia irlandzka jest prosta i zbliżona do polskiej. Bazuje na ziemniakach i sezonowych warzywach. Z mięs najbardziej popularne są wołowina i jagnięcina - opowiada Paweł Krzywda.

Irlandzkie dania mają też inną cechę - są łatwe w przygotowaniu.

- Cały urok tej kuchni tkwi w prostocie. Potrawy mają być smaczne i sycące. Dlatego tek świetnie w naszym klimacie sprawdzają się jesienią i zimą - dodaje szef kuchni Irish Pub Shoemaker.

Najlepszym przykładem sycącego dania jest tradycyjne wyspiarskie śniadanie - obfite i dostarczające kalorii niezbędnych do wykonywania pracy fizycznej. Dla wielu rolników i robotników był to często jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia.

- Teraz, to raczej atrakcja dla turystów. Śniadanie jest bardzo sycące dlatego serwujemy je przez cały dzień. Inaczej niż w Irlandii podajemy też popularne na całym świecie fish and chips. Tradycyjnie, panierowane kawałki ryby z frytkami były zawijane w kilka stron gazety i tak wydawane klientom - opowiada szef kuchni. - Na chłodne jesienne dni polecam szczególnie irlandzką shepherd's pie, czyli zapiekankę z mieloną wołowiną i warzywami przykrytą ziemniaczanym puree - dodaje Paweł Krzywda. A

Sycące irlandzkie śniadanie

Fish and chips, czyli dorsz w cieście podany z frytkami.
Fish and chips, czyli dorsz w cieście podany z frytkami. Dawid Łukasik

Irlandzkie śniadanie dostarcza energii na większość dnia.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 1 porcję: 2 drobno mielone kiełbaski wieprzowe, 1 duża pieczarka, 2 plastry boczku, pół pomidora, 1 jajko, 1 kromka tostowego pieczywa, 100 g białej fasolki konserwowej, 40 g wędzonego boczku, 20 g cebuli, 30 ml białego wytrawnego wina, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Fasolkę osączamy z zalewy na sitku i ostrożnie płuczemy, by się nie rozpadła. Boczek kroimy w kostkę, a cebulę dość drobno siekamy. W rondelku rozgrzewamy odrobinę oleju i przesmażamy na nim boczek i cebulę. Następnie podlewamy całość białym wytrawnym winem i na niezbyt dużym ogniu, podgrzewamy do odparowania alkoholu. Wtedy dodajemy fasolkę, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i jeszcze chwilę podgrzewamy. Do śniadania możemy też wykorzystać białą fasolkę w sosie pomidorowym. Na suchej patelni podsmażamy plasterki boczku. Wytopionego tłuszczu nie wylewamy i podsmażamy na nim kiełbaski (jeśli są długie, można przekroić je na pół). Rozgrzewamy patelnię grillową i grillujemy na niej połówkę pomidora i przekrojoną na pół pieczarkę. W międzyczasie robimy jajko sadzone i opiekamy tost.

Fish and chips, czyli panierowana ryba z frytkami

Irlandzka zapiekanka pasterska nieco różni się od brytyjskiej. To pożywne danie na jesień i zimę.
Irlandzka zapiekanka pasterska nieco różni się od brytyjskiej. To pożywne danie na jesień i zimę. Dawid Łukasik

Fish and chips, czyli dorsz w cieście podany z frytkami.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 600 g dorsza, sól, pieprz, sok z cytryny, przyprawa do ryb; ciasto: 200 g mąki pszennej, 240 ml jasnego, świeżego piwa, 1 jajko, sól, pieprz; colesław: ćwierć małej główki kapusty, 1-2 marchewki, 1 łyżka soku z cytryny, 2-3 łyżki majonezu, odrobina chrzanu, sól morska, pieprz, cukier; 600 g ziemniaków, olej do smażenia.

Sposób przygotowania: Rybę oczyszczamy, osuszamy, kroimy na podłużne kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny i doprawiamy solą, pieprzem i przyprawą do ryb. Jeśli używamy ryby mrożonej, musimy rozmrozić ją kilka godzin wcześniej i bardzo dokładnie osuszyć. Składniki ciasta mieszamy, by miało konsystencję ciasta naleśnikowego. Maczamy w nim kawałki ryby i ostrożnie wkładamy do dużej ilości rozgrzanego oleju. Smażymy na niezbyt dużym ogniu - inaczej ciasto się szybko zarumieni, a ryba będzie surowa. Ziemniaki obieramy, kroimy duże frytki i smażymy na złocisty kolor. Surówkę możemy przygotować wcześniej. Oczyszczoną kapustę drobno siekamy, marchew trzemy na tarce o grubych oczkach. Majonez łączymy z chrzanem i pozostałymi przyprawami, dodajemy do warzyw i mieszamy.

Shepherd's pie - irlandzka zapiekanka pasterska

Irlandzka zapiekanka pasterska nieco różni się od brytyjskiej. To pożywne danie na jesień i zimę.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: około 750 g wołowiny, 1-2 marchewki, 2-3 ząbki czosnku, 1-2 cebule, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, rozmaryn, tymianek, sól, pieprz do smaku, odrobina sosu Worcestershire, olej, 800 g ziemniaków, 1-2 jajka, 20 g parmezanu, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Mięso oczyszczamy, osuszamy i mielimy. Marchew trzemy na tarce o grubych oczkach. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, przesmażamy wołowinę z posiekaną w kostkę cebulą i marchewką. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy posiekany czosnek i koncentrat pomidorowy. Możemy mięso podlać odrobiną bulionu i dusić przez kilka minut pod przykryciem. Ziemniaki gotujemy do miękkości, odcedzamy i dokładnie ubijamy. Dodajemy jajko, starty drobno parmezan, doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy. Mięso przekładamy do jednego większego lub kilku mniejszych naczyń żaroodpornych. Puree ziemniaczane wkładamy do rękawa cukierniczego i za jego pomocą nakładamy warstwę na mięso. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni Celsjusza. Zapiekankę wkładamy do piekarnika na 20 minut, aż wierzchnia warstwa się zarumieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie