Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyborczy chaos trwa. Zbiorczych wyników nie ma na stronach PKW ani w BIP urzędów

Redakcja
Tak od niedzieli, 16 listopada 2014 roku, wygląda serwis wyborczy PKW.
Tak od niedzieli, 16 listopada 2014 roku, wygląda serwis wyborczy PKW.
Na stronie Wybory 2014, prowadzonej przez PKW najnowszą informacją jest wiadomość o... frekwencji głosowania z godziny 17.30 z dnia 16 listopada.

W sobotę po południu zakończono liczenie głosów z I tury niedzielnych wyborów samorządowych. Podzielono mandaty radnych, ustalono kto przeszedł do II tury wyborów na wójta, burmistrza, prezydentów miast.

Wyniki gdzieś są, ale gdzie?

Sami kandydaci oraz tysiące wyborców mają bardzo duże trudności z odszukaniem szczegółowych danych o wynikach głosowania, liczby skreśleń na poszczególnych kandydatów w różnych gminach, które były dotąd dostępne w Internecie, na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

Zobacz wyniki wyborów samorządowych 2014 w Radomskiem Wybory samorządowe 2014 w Radomiu i regionie radomskim. Sprawdź wyniki w każdej gminie!

W jednym z głównych komunikatów, dotyczących wyborów na Mazowszu wymieniono wprawdzie gminy, gdzie odbędzie się II tura głosowania 30 listopada, ale nie napisano już, którzy kandydaci do niej przejdą.

Gdzie są protokoły?

Największe trudności komisjom wyborczym różnych szczebli sprawiało liczenie głosów do sejmiku mazowieckiego. Zainteresowani kandydaci usiłowali wyręczać Wojewódzką Komisję Wyborczą w Warszawie i wyliczyć wyniki na podstawie danych z powiatowych komisji wyborczych. Okazało się, że i w tym przypadku z niewiadomych przyczyn protokołów nie umieszczano na stronach internetowych starostw powiatowych.

W niedzielę wyników do sejmików nie było jeszcze na stronach Biuletynu Informacji Publicznej starostw w Białobrzegach i Zwoleniu. Na BIP starostwa w Szydłowcu ostatnia informacja dotycząca wyborów samorządowych jest datowana na... 14 listopada.

Stosy nieważnych głosów

Ogromne emocje budzi liczba głosów nieważnych, które stwierdzono przede wszystkim w głosowaniu do sejmiku. W powiecie radomskim było ich aż 13,5 tysiąca, a w samym Radomiu 6,4 tysiąca. Nie wiadomo też ile nieważnych głosów komisje stwierdziły w przypadku głosowań na radnych gminnych i powiatowych, ale można przypuszczać, że są to dziesiątki tysięcy.

Zdumiewająca liczba nieważnych głosów w wyborach samorządowych w Radomskiem!

Powodem unieważnienia głosu była większa niż jeden liczba krzyżyków przy jednej liście wyborczej lub brak krzyżyka. Wiele kontrowersji budzą przypadki dyskwalifikacji głosu, gdy ktoś nie zmieścił się z krzyżykiem w ramce lub zakreślił go niechlujnie. Przepisy mówią, że linie krzyżyka mają się przecinać w polu kratki przy kandydacie. Ale co zrobić, jeśli dotykają linii kratki, albo ją nieznacznie przekraczają? Takie dylematy miały komisje wyborcze.

Protesty... po wyborach

Na razie tylko Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej postulują skrócenie kadencji właśnie wybieranego samorządu i powtórkę wyborów.

- Powinniśmy się uczyć od innych jak powinno się organizować wybory. Swego czasu byłem obserwatorem wyborów w Gruzji. W telewizji do znudzenia instruowano jak należy głosować, same urny były przezroczyste, a podczas liczenia głosów zawsze można było jeszcze raz obejrzeć karty do głosowania - mówi poseł Marek Suski, lider PiS w regionie.

Teraz kandydaci, którzy uważają, że doszło do nieprawidłowości wyborczych mogą wprawdzie wystąpić do Sądu Okręgowego w Radomiu ze skargą, ale dopiero po zakończeniu wyborów, czyli po 30 listopada.

W niedzielę II tura

Tymczasem część kandydatów na wójtów i burmistrzów przygotowuje się do II tury wyborów, które odbędą się 30 listopada. W Radomiu spotkają się Andrzej Kosztowniak (PiS) oraz Radosław Witkowski (PO). Powtórki odbędą się w większości gmin regionu. Głosowanie w I turze zakończyło się w Kozienicach (burmistrzem został Tomasz Śmietanka), Grójcu (Jacek Stolarski), Iłży (Andrzej Moskwa), Nowym Mieście nad Pilicą (Mariusz Dziuba) i Wyśmierzycach (Marek Bielewski).

Zobacz SERWIS SPECJALNY ECHODNIA.EU WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

W I turze zakończyło się głosowanie w takich gminach jak: Belsk Duży (wójtem został Władysław Piątkowski), Borkowice (Robert Fidos), Chynów (Tadeusz Zakrzewski). Ciepielowie (Artur Szewczyk), Garbatce-Letnisku (Robert Kowalczyk), Gielniowie (Władysław Czarnecki), Jasieńcu (Marek Pietrzak), Klwowie (Piotr Papis), Pionkach (Mirosław Ziółek), Pniewach (Wiesław Nasiłowski), Policznej (Tomasz Adamiec), Promnej (Wojciech Nowak), Przyłęku (Marian Kuś), Przytyku (Dariusz Wołczyński), Rzeczniowie (Karol Burek), Starej Błotnicy (Marcin Kozdrach), Tczowie (Andrzej Wolszczak), Potworowie (Marek Klimek), Radzanowie (Sławomir Kruśliński), Wieniawie (Krzysztof Sobczak) i Wolanowie (Adam Gibała). Wójtowie: w Chotczy Janusz Witczak oraz w Grabowie nad Pilicą Euzebiusz Strzelczyk nie mieli konkurentów i zostali wybrani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie