Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrali przewodniczących rad gmin w powiecie opatowskim. Poznaj nazwiska

Anna Śledzińska
freeimages.com
Radni gmin w powiecie opatowskim rozdzielili między siebie owoce zwycięstwa. Wszystkie samorządy mają już wybranych przewodniczących rad i ich zastępców

Znamy już nazwiska wszystkich przewodniczących i ich zastępców w radach gmin powiatu opatowskiego.

Na pierwszych w tej kadencji posiedzeniach zaprzysiężono nowo wybranych radnych, a ci wybrali spośród siebie członków prezydium. Rozpoczynają się cztery lata pracy nowych samorządów. W większości będą to jednak kontynuacje już rozpoczętych działań, bowiem w gminach rządzić będą te same osoby, co przez ostatnie cztery lata. Zmieniły się nieco składy rad, a także niektórzy przewodniczący.

Opatów

W Opatowie już po pierwszej turze wyborów wiadomo było, z kim będzie współpracować nowa rada. Andrzej Chaniecki po raz drugi wygrał z Krystyną Kielisz i będzie burmistrzem przez kolejne cztery lata.

Jego komitet Stowarzyszenie Region Świętokrzyski wprowadził do rady pięciu radnych, podobnie jak Polskie Stronnictwo Ludowe. Na przewodniczącego rady został wybrany Jacek Cheba. Na zastępców wskazano Grzegorza Malińskiego i Andrzeja Żychowskiego.

Ożarów

W gminie Ożarów także w pierwszej turze zwyciężył w wyborach na burmistrza Marcin Majcher (komitet Nasza Gmina Ożarów), pokonując Piotra Ślęzaka (komitet Bliżej Ludzi) i Andrzeja Zająca (Prawo i Sprawiedliwość). Został tym samym jednym z najdłużej urzędujących burmistrzów w województwie świętokrzyskim.

Jego komitet ma w Radzie Gminy czterech radnych, sześciu wprowadziło Polskie Stronnictwo Ludowe. Trzech radnych ma komitet Bliżej Ludzi, zaś po jednym Prawo i Sprawiedliwość oraz komitet Zenona Kwiecińskiego.

To właśnie komitet, który uzyskał największe poparcie wyborców, dyktował warunki podczas wyboru prezydium rady.

Przewodniczącą została Krystyna Wieczorek, reprezentująca Polskie Stronnictwo Ludowe. Zastępować ją będzie Marian Cieszkowski, który jest członkiem tego samego klubu.

Baćkowice

Ten sam wójt rządzić będzie także w gminie Baćkowice. Już w pierwszym rozdaniu Marian Partyka (komitet Nasza Gmina Baćkowice), zdecydowanie pokonał swojego jedynego konkurenta Zbigniewa Walasa (komitet Perspektywy dla Ludzi).

Komitet Nasza Gmina Baćkowice wprowadził do rady sześciu radnych, Prawo i Sprawiedliwość czterech radnych, komitet Perspektywy dla Ludzi trzech radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe tylko dwóch radnych.

Tak więc to najsilniejszy klub miał prawo wskazania przewodniczącego, a został nim Stanisław Frejlich, reprezentujący komitet Nasza Gmina Baćkowice. Jego zastępcą będzie Krzysztof Grzyb z tego samego klubu.

Iwaniska

Marek Staniek (Polskie Stronnictwo Ludowe) będzie wójtem gminy Iwaniska w kolejnej kadencji.

W pierwszej turze głosowania pokonał on Kazimierza Żółtka (komitet Rozsądny Wybór) oraz Dariusza Kijankę (Prawo i Sprawiedliwość).

Najwięcej mandatów w Radzie Gminy uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe - osiem. Trzy wygrali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, dwa Komitet Wyborczy Wyborców Razem 2014, a po jednym KW Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Region Ziemia Świętokrzyska i KWW Borys Batko.

To "ludowcy" zdecydowali tym samym, kto pokieruje pracami rady przez najbliższe cztery lata. Przewodniczącym został Andrzej Ścibisz, a jego zastępcą Stanisław Górczyński.

Lipnik

Wójt Józef Bulira (komitet Gospodarna Gmina Lipnik) po raz kolejny pokieruje pracami gminy Lipnik. Jednak to komitet jego przeciwniczki Jolanty Sierant (komitet wyborczy Rozsądny Wybór), zdobył w Radzie Gminy więcej mandatów.

Komitet wyborczy Rozsądny Wybór ma w radzie aż siedmiu radnych, podczas gdy popierający wójta komitet Gospodarna Gmina Lipnik, o trzy mniej. Polskie Stronnictwo Ludowe ma tylko dwóch radnych. Po jednym mandacie mają Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz komitet Świętokrzyskie Serce Polski. Potrzeba było więc stworzenia koalicji popierającej wójta.

Miejsce przewodniczącego Rady Gminy przypadło jednak przedstawicielowi komitetu Gospodarna Gmina Lipnik Stanisławowi Mazurowi. Jego zastępcami zostali Edyta Kaczor z tego samego ugrupowania oraz Andrzej Modra z komitetu Świętokrzyskie Serce Polski.

Sadowie

Nic nie zmieniło się także w gminie Sadowie, gdzie kolejną kadencję funkcję wójta sprawować będzie Marzena Urban-Żelazowska (komitet wyborczy Mądrze i Wspólnie).
Polskie Stronnictwo Ludowe ma tam sześciu radnych, komitet pani wójt Mądrze i Wspólnie - czterech. Trzy mandaty zdobył komitet Ryszarda Muszyńskiego, który startował na włodarza gminy, po jednym mandacie mają komitet Nasz Rżuchów oraz komitet Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych.
Przewodniczącym Rady Gminy został Mieczysław Podczasi z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego zastępcami natomiast Barbara Jedlikowska i Przemysław Jurys, także reprezentujący ludowców.

Tarłów

Tarłów był jedyną gminą w powiecie opatowskim, w której potrzebna była dogrywka w wyborach na wójta.

Ostatecznie wygrał ją Leszek Walczyk, który ze swoim odwiecznym konkurentem Lechem Wąsikiem wygrał zaledwie sześcioma głosami. To kolejny raz, kiedy jego przewaga wynosiła kilka głosów.

Jego komitet wyborczy zdobył w Radzie Gminy pięć mandatów, o dwa więcej niż Polskie Stronnictwo Ludowe. Po dwóch radnych mają komitet wyborczy Lepsza Przyszłość Gminy Tarłów oraz Komitet wyborczy Lecha Wąsika. Po jednym komitety - Wybieramy Przyszłość, komitet Krzysztofa Płatka i Nasz Region Nasza Gmina. Na pierwszym posiedzeniu na przewodniczącego Rady Gminy wybrano Janusza Gieza z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego zastępcami będą Andrzej Zaciera z komitetu Leszka Walczyka i Czesław Bartos z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wojciechowice

Szymon Sidor (komitet Gmina Wojciechowice Naszym Domem) nie miał konkurentów w głosowaniu na wójta gminy i zdobył w tym plebiscycie zdecydowaną większość głosów.
Większość w Radzie Gminy - osiem mandatów- zdobyło z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe, co pozwalałoby na samodzielne rządzenie gminą, bez konieczności zawierania koalicji. Władza w samorządzie, przynajmniej teoretycznie, została jednak podzielona między zwycięskie ugrupowanie i to, które w wyborach popierało wójta. Sam zresztą fakt, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie wystawiło swojego kandydata świadczy o tym, że jego działacze popierają dotychczas sprawującego tę funkcję.

Na przewodniczącego Rady Gminy wybrany został Mieczysław Ozga z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zastępcami będą Damian Jędrzejowski i Krystyna Żądło z komitetu Gmina Wojciechowice Naszym Domem.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie