Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom to najuboższe miasto Mazowsza. Dlaczego tak się dzieje?

Janusz Petz [email protected]
W Radomiu mamy nie tylko największe bezrobocie i najniższe płace, ale znacznie odstajemy w innych parametrach cywilizacyjnych, w porównaniu nie tylko z Warszawą, ale też Płockiem, czy Siedlcami.
W Radomiu mamy nie tylko największe bezrobocie i najniższe płace, ale znacznie odstajemy w innych parametrach cywilizacyjnych, w porównaniu nie tylko z Warszawą, ale też Płockiem, czy Siedlcami. Tadeusz Klocek
Mamy sześć razy większe bezrobocie niż Warszawa, zarabiamy znacznie mniej niż mieszkańcy stolicy, mamy też gorszy dostęp do takich instytucji, jak przychodnia, żłobek, przedszkole.

Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował obszerny raport na temat warunków życia, demografii, przedsiębiorczości i spraw społecznych w największych miastach Mazowsza. W Radomiu mamy nie tylko największe bezrobocie i najniższe płace, ale znacznie odstajemy w innych parametrach cywilizacyjnych, w porównaniu nie tylko z Warszawą, ale też Płockiem, czy Siedlcami.

Dłuższe życie kobiet

Cechą charakterystyczną dla miast jest przewaga liczby kobiet nad liczbą mężczyzn. W Radomiu, podobnie jak w Ciechanowie, na 100 mężczyzn przypada 110 kobiet. Relacje obydwu płci i nadwyżki jednej nad drugą zmieniają się wraz ze zmianą wieku ludności. Nadwyżka mężczyzn nad liczbą kobiet występuje w większości roczników poniżej 28 roku życia. Natomiast proporcja ta zmienia się na korzyść kobiet w starszych rocznikach. Ma to związek z różnicą w umieralności według płci - przeciętne dalsze trwanie życia kobiety jest znacznie dłuższe niż mężczyzny.

W podregionie radomskim dziewczynka urodzona w 2012 roku będzie żyła przeciętnie 81 lat, a chłopiec 72 lata. W Radomiu mamy wysokie ujemne saldo migracji, co oznacza, że zdecydowanie więcej osób wyjeżdża na stałe z Radomia, niż osiedla się w mieście.

Duże bezrobocie

W porównaniu z innymi dużymi miastami Mazowsza mamy nieporównanie większe problemy z bezrobociem oraz strukturą demograficzną pokazującą przewagę ludzi bezrobotnych, w wieku poprodukcyjnym, albo dzieci. Liczba pracujących w przeliczeniu na 1 tysiąc ludności wynosiła 231 osób, co uplasowało Radom na ostatniej, szóstej pozycji, podczas gdy w Warszawie na każdy 1 tysiąc ludności pracowało ponad 470 osób.

Zarabiamy statystycznie zdecydowanie mniej niż warszawiacy albo mieszkańcy Płocka i różnica pogłębia się z roku na rok. W Radomiu 78 procent dzieci objętych jest wychowaniem przedszkolnym, w Siedlcach 97 procent. Mieszkaniec Warszawy zużywa miesięcznie 46,3 metra sześciennego wody i 1014 kilowatogodzinenergii elektrycznej, mieszkaniec Radomia 34,5 metra i 649 kW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie