Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież radomyskiego gimnazjum ruszyła na ratunek kasztanowcowi białemu

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Młodzież zgarnia liście z larwami szkodnika niszczącego kasztanowca, co uchroni go przed zniszczeniem.
Młodzież zgarnia liście z larwami szkodnika niszczącego kasztanowca, co uchroni go przed zniszczeniem. Zdzisław Surowaniec
Grabienie, palenie lub zakopywanie liści kasztanowca z larwami znacząco wpływa na ograniczenie populacji tego szkodnika

Młodzież z klasy drugiej radomyskiego gimnazjum ze swoimi wychowawcami ruszyła na ratunek rosnącemu w Parku Mickiewicza kasztanowcowi białemu.

To piękne drzewo zostało zaatakowane przez owada o nazwie szrotówek kasztanowcowiaczek. Mierzący zaledwie trzy milimetry motyl wyrządza w drzewie wiele szkód. Szrotówek kasztanowcowiaczek to obcy w naszym kraju gatunek, przywędrował z zagranicy. I pustoszy parki obsadzone kasztanami. Żeruje na liściach, wgryzając się do wnętrza blaszki liściowej tworzy tzw. miny, brązowe plamy.

Uszkodzone liście skręcają się, brązowieją, usychają i przedwcześnie opadają. Kiedy drzewo zostanie zainfekowane przez szkodnika, próbując odzyskać utraconą równowagę, często ponownie zakwita jesienią. Rzadko jednak, ze względu na panujący w Polsce klimat wydaje po raz drugi owoce. To wszystko jest dużym wysiłkiem dla drzewa. Przez zaburzony cykl życia powoli umiera.

Inwazja szrotówka kasztanowcowiaczka na terenie całej Polski oraz jego ogromny potencjał rozrodczy oznaczają, że bez pomocy człowieka natura sama nie jest w stanie sobie poradzić. W związku z tym konieczne jest ratowanie osłabionych przez szkodnika kasztanowców. Tak, jak to zrobili radomyscy uczniowie.

Jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych metod jest grabienie i niszczenie opadłych liści. Redukują one występowanie szkodnika nawet o trzydzieści procent. W opadłych liściach zimują i wylęgają się poczwarki motyla. Grabienie, palenie lub zakopywanie liści znacząco wpływa na ograniczenie populacji.Inną metodą jest lepowanie pnia. Jest to jednak zabieg, który wykonuje się wczesną wiosną.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu NIŻAŃSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie