Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola liderem konsorcjum firm zbrojeniowych. Wybudują nowy bojowy wóz piechoty

Zdzisław Surowaniec
Na zdjęciu goździki - haubice wyprodukowane w Hucie Stalowa Wola, na poligonie pod Toruniem.
Na zdjęciu goździki - haubice wyprodukowane w Hucie Stalowa Wola, na poligonie pod Toruniem. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola przewodzi konsorcjum, które wkrótce zaprojektuje i wybuduje bojowy wóz piechoty. Zastąpi on stary sowiecki sprzęt.

Borsuk - tak będzie nazywał się bojowy wóz piechoty, jaki dla Wojska Polskiego wybuduje konsorcjum firm zbrojeniowych, którego liderem jest Huta Stalowa Wola.

Polska armia chce kupić nawet tysiąc wozów z supernowoczesnym systemem samoobrony i zdalnie sterowaną wieżą. Prace już ruszyły, prototyp ma powstać w 2019 roku. Nowe wozy zastąpiłyby używane od czasów sowieckich w naszym wojsku wozy, znane pod skrótem BWP-1, bojowy wóz piechoty, po rosyjsku nazywane bojewaja maszyna piechoty.
Borsuk ma mieć bezzałogową wieżę uzbrojoną w armatę kalibru od 30 do 40 milimetrów, wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych spike, które są w stanie zniszczyć każdy współczesny czołg oraz aktywny system samoobrony. W skrócie jest to zespół czujników wykrywających nadlatujący pocisk oraz umieszczonych na pancerzu małych ładunków wybuchowych, które niszczą kule wroga wyprzedzającą minieksplozją.

Natomiast gąsienicowe podwozie pojazdu - tak jak w przypadku kołowego opancerzonego transportera rosomaka - ma stać się bazą dla całej rodziny pojazdów, między innymi produkowanych w hucie 120 milimetrowych moździerzy samobieżnych rak, wozów dowodzenia i rozpoznawczych. Nie jest jednak pewne, że borsuk będzie pływał. Armia bardzo tego chce, ale na możliwości utrzymania się na wodzie bardzo traci pancerz pojazdu. Rozwiązaniem może być modułowe opancerzenie, czyli łatwo demontowalne płyty pancerne przetestowane już na rosomakach skierowanych do Afganistanu.

Początkowo armia zastanawiała się nad tworzeniem nowego wozu we współpracy z zagranicznymi koncernami. Chętnych było wielu - aż siedemnaście firm z Polski i Europy, bo pojazd miał zastąpić zarówno BWP, jak i starzejące się czołgi T-72, które także pamiętają czasy polsko-radzieckiego sojuszu. Jednak, jak informuje dyrektor Huty Stalowa Wola W Krzysztof Trofiniak, ostatecznie do prac nad pojazdem, zastępującym już tylko wozy piechoty, zabrało się konsorcjum dziesięciu wyłącznie polskich firm zbrojeniowych oraz instytucji naukowo-badawczych.

Wśród nich Huta Stalowa Wola oraz OBRUM Gliwice, którego projekt lekkiego czołgu PL01 wzbudził zachwyt wśród miłośników militariów na całym świecie. Borsuk będzie pierwszym bojowym wozem piechoty wytwarzanym w naszym kraju. Co z kolei może rodzić pytania o doskonałość konstrukcji po wpadce Bumaru Łabędy (nie ma go w konsorcjum) z pękającymi podwoziami armatohaubic krab.

Zwłaszcza, że zagraniczni oferenci, wyposzczeni cięciami wojsk swoich krajów, patrzą na Polskę łapczywym okiem - twierdzą znawcy uzbrojenia.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie