Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Zbrojeniowa w Radomiu powołała do życia konsorcjum rakietowe (wideo)

/jp/
Umowę powołującą konsorcjum rakietowe podpisali prezesi 11 firm zbrojeniowych
Umowę powołującą konsorcjum rakietowe podpisali prezesi 11 firm zbrojeniowych Tadeusz Klocek
Pod wodzą radomskiej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa powołano konsorcjum rakietowe ubiegające się o kontrakt wart 11 miliardów złotych.
Powstało konsorcjum rakietowe

Powstało konsorcjum rakietowe

Paliwo rakietowe, a przynajmniej komponenty do produkcji paliwa rakietowego mają być produkowane w Pionkach. Cały system przeciwlotniczych zestawów rakietowych bliskiego zasięgu o kryptonimie "Narew" ma kosztować nawet 11 miliardów złotych.

- Podpisanie dzisiejszej umowy świadczy o zasadności powołania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To spółka, która jest w stanie konkurować skutecznie o zamówienia dla polskiej armii - powiedział obecny podczas podpisania umowy powołującej koncern rakietowy wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik.

Podkreślił, że jedną z głównych idei utworzenia radomskiej spółki PGZ było zapobieżenie częstym niegdyś sytuacjom, że polskie firmy zbrojeniowe wzmacniane przez zagraniczne koncerny konkurowały ze sobą w rywalizacji o zamówienia dla polskiej armii, co odbywało się ze szkodą dla polskich zakładów.

- Chcemy, żeby polskie konsorcjum w oparciu o współpracę międzynarodową było integratorem kompletnego systemu spełniającego wymogi stawiane przez Ministerstwo Obrony Narodowej przed systemem "Narew". Jesteśmy przekonani o realnym potencjale zakładów naszej grupy. Polski przemysł już teraz jest równorzędnym partnerem najbardziej renomowanych oferentów z zagranicy - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes spółki PGSZ, komentując podpisanie umowy.

Zestawy typu "Narew", mają mieć zasięg do 25 kilometrów i być zdolne do zwalczania samolotów, śmigłowców, czy pocisków rakietowych. Zgodnie z programem modernizacji polskiej armii do roku 2020 na uzbrojenie Wojska Polskiego planuje się wprowadzenie 11 baterii systemów rakietowych tego typu, a następnych 8 po roku 2022.

W ramach konsorcjum zostanie opracowana oferta na kompletny, modułowy system łączący elementy rakietowe większości światowych dostawców oraz systemy radarowe, opto-elektroniczne i informatyczne realizowane przy współudziale takich firm jak PIT-Radwar, PCO, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Mesko, ZM Tarnów, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Huta Stalowa Wola, Jelcz, CTM i Wojskowe Zakłady Łączności.

W PGZ trwają prace nad udziałem polskiego przemysłu w innych programach dotyczących między innymi marynarki wojennej i bezzałogowych systemów latających

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie