Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne fantomy służą już studentom kierunku pielęgniarstwa w Tarnobrzegu

Klaudia Tajs [email protected]
W imieniu studentów pielęgniarstwa za profesjonalny sprzęt do praktycznej nauki zawodu podziękowała Barbara Pruś, przewodnicząca  Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego PWSZ.
W imieniu studentów pielęgniarstwa za profesjonalny sprzęt do praktycznej nauki zawodu podziękowała Barbara Pruś, przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego PWSZ. Klaudia Tajs
Paweł Maciaszczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odsłonił wczoraj po raz pierwszy trzy nowoczesne pracownie umiejętności pielęgniarskich, w których studenci I roku pielęgniarstwa zdobywają praktyczną wiedzę.

Nowoczesne pomoce

Do pracowni łącznie trafiło 159 pomocy dydaktycznych, które sprowadzono m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Przyglądając się wysokiej klasy fantomom, symulatorom w tym porodowym, defibrylatorom, pompom infuzyjnym, aparatom EKG, narzędziom chirurgicznym i wielu innych pomocom dydaktycznych, za które uczelnia zapłaciła 300 tysięcy złotych, dyrektorzy szpitali, z którymi uczelnia podjęła współpracę, nie kryli zazdrości.

- Myślałem, że mam nowoczesny szpital, ale patrząc na wyposażenie waszych pracowni, muszę zweryfikować swoje myślenie - przyznał Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. - Mam nadzieję, że uczelnia będzie kształciła dobrych absolwentów, którzy na pewno znajdą pracę.

Wypełnią lukę na rynku

Prognozy rynku mówią o tym, że praca dla pielęgniarek jest i nie będzie jej brakować. Mało tego. Dyrektorzy szpitali w Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Nowej Dębie, Sandomierzu czy Staszowie już dziś pukają do tarnobrzeskiej uczelni z nadzieją, że część absolwentów pielęgniarstwa swoją zawodową przyszłość zwiąże właśnie z ich placówkami.

Potwierdził to wczoraj m.in. Mirosław Leśniewski dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, który zapowiedział publicznie, że najlepsza absolwentka lub absolwent pielęgniarstwa, już dziś może liczyć na etat w jego lecznicy. Dyrektor Leśniewski nie krył, że braki w gronie średniego personelu, jaki stanowią pielęgniarki i położne, zaczyna być coraz bardziej odczuwalny.

- Na "dzień dobry" możemy obsadzić pięć pielęgniarskich etatów - wyliczył dyrektor. - Około czterech lat temu grono pielęgniarek, które dziś liczy 400 osób było o 50 pań liczniejsze. Potem była restrukturyzacja. Duża liczba pielęgniarek przeszła na ośmiogodzinny system pracy, m.in. do poradni. Ostatnio zaczynamy mieć problem nawet z położnymi. Zaczynam ich brakować. Do tej pory udawało nam się zaleźć kogoś na zastępstwo. W tej chwili jest kłopot.

Na pierwszym roku pielęgniarstwastudiuje ponad 100 osób. Zajęcia prowadzi kadra z ościennych szpitali. Sprzęt medyczny uczelnia kupiła dzięki wsparciu marszałka województwa podkarpackiego, prezydenta Tarnobrzega oraz z własnego budżetu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie