Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola dostanie spory kawałek zamówienia na element tarczy antyrakietowej

Zdzisław Surowaniec
System rakietowy krótkiego zasięgu o nazwie Narew wybuduje konsorcjum zakładów zbrojeniowych, z udziałem Huty Stalowa Wola.

System rakietowy krótkiego zasięgu o nazwie Narew wybuduje konsorcjum zakładów zbrojeniowych, z Hutą Stalowa Wola.

Nie tylko HSW, ale także jej spółka zależna Jelcz zostały częścią konsorcjum, które zbuduje zestawy typu "Narew", będące częścią tarczy antyrakietowej, do obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Zestawy będą mieć zasięg do 25 kilometrów i być zdolne do zwalczania samolotów, śmigłowców i pocisków rakietowych. Zgodnie z programem modernizacji do 2022 roku na uzbrojenie Wojska Polskiego planuje się wprowadzenie 11 baterii systemów rakietowych tego typu, a następnych 8 po roku 2022.

W ramach konsorcjum zostanie wypracowana oferta na kompletny, modułowy system łączący elementy rakietowe większości światowych dostawców oraz radarowe, opto-elektroniczne i informatyczne realizowana przy współudziale takich firm jak PIT-Radwar, PCO, Wojskowe Zakłady Elektroniczne (elektronika i optoelektronika), Mesko, ZM Tarnów i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (amunicja), Huta Stalowa Wola i Jelcz (sprzęt artyleryjski i pojazdy) czy CTM i Wojskowe Zakłady Łączności numer 1 (łączność).

Kontrakt może zdecydować o przemianie jakościowej polskiego przemysłu zbrojeniowego w kolejnych latach. Celem powołanego konsorcjum jest uruchomienie możliwości tkwiących w polskich spółkach zbrojeniowych, a także pozyskanie i polonizacja nowych technologii - czytamy w oficjalnym komunikacie. HSW już jest producentem wyrzutni rakiet ziemia-ziemia o nazwie langusta, z rakietami wyrzucanymi na odległość do 42 kilometrów.

- Zawiązane konsorcjum to taki widoczny znak zmian, które zaszły w polskiej zbrojeniówce. Jedenaście spółek skupionych w PGZ podpisało umowę zawiązującą konsorcjum na produkcję i dostawę systemu "Narew". Jest o co walczyć, bo według szacunków program ten będzie kosztował nawet jedenaście miliardów złotych - powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa. HSW z tego tortu dostanie dobry kawałek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie