Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odchudzanie to głównie zmiana nawyków żywieniowych - rozmowa z doradcą żywieniowym z Radomia

Andrzej Szydłowski
Kinga Szarpak to doradca żywieniowy w radomskim klubie PopGym.
Kinga Szarpak to doradca żywieniowy w radomskim klubie PopGym. Andrzej Szydłowski
Rozmowa z Kingą Szarpak, doradcą żywieniowym w klubie Pop Gym w Radomiu.

Jakie produkty w sklepikach szkolnych uważa Pani za najgroźniejsze?

Wszelkiego rodzaju słodycze. Dzieci zjadając tego typu produkty nie mają ochoty już na kanapkę przygotowaną w domu przez rodzica, a mając pieniądze na kanapkę, wydają je na chipsy.

Czy wyeliminowanie batonów i słodkich gazowanych napojów ze sklepików może zmienić nawyki żywieniowe dzieci?

To może pomóc, chociażby z tego względu, że nie będą dostępne na terenie szkoły. Natomiast nie zmieni to nawyków żywieniowych dzieci. Wpajanie ich dzieciom odbywać się powinno w domu. Już od najmłodszych lat dzieci powinny być przyzwyczajane do regularności posiłków, do jedzenia śniadań, itp. Zapewnienie dziecku, jak i dorosłemu, systematycznego jedzenia uchroni go przed atakami wilczego głodu a tym samym zapewne głodu na słodycze. Odżywiając się regularnie jesteśmy w stanie zapewnić sytość organizmowi od jednego do kolejnego posiłku. Z punktu widzenia rodzica uważam, że jest to dobry pomysł. Przeraża mnie to, że można dziecku do szkoły w takiej formie podać drugie śniadanie.

Żywność coraz bardziej pada ofiarą zawansowanych technologii. W których produktach jest najwięcej chemii?

Można by wymieniać długo, myślę jednak, że lepiej zerknąć na etykietę. Jeśli widzimy tam mnóstwo niezrozumiałych nam znaków, odłóżmy produkt z powrotem na półkę.

A co z jedzeniem przygotowywanym w kuchence mikrofalowej?

We wszystkim należy zachować umiar. Nie traktujmy kuchenki mikrofalowej jako podstawowy sprzęt do przygotowania posiłku a raczej jako sprzęt, który ten posiłek nam podgrzeje w momencie, kiedy naprawdę nie mamy czasu na przygotowanie go w inny sposób.

O co chodzi z tym wszechobecnym glutenem?

W ostatnim czasie słychać dość często o dietach bezglutenowych. Dieta bezglutenowa to przede wszystkich dieta przeznaczona dla osób chorych na celiaklię oraz z alergią na gluten czy nietolerancją glutenu. W kontekście odchudzania osób zdrowych wyeliminowanie glutenu może być pomocne w momencie, kiedy wykorzystaliśmy już inne możliwości. Niemniej jest to trudne, ponieważ największym problemem osób odchudzających się nie jest sposób odchudzania tylko czas, który muszą temu poświęcić.

Czy rzeczywiście za pomocą diety odzyskać zdrowie?

Dieta to sposób odżywiania, więc może on być różny. Przy regularnym odżywianiu, unikaniu słodyczy, słodzenia, jedzenia typu fast food jak najbardziej możemy odzyskać dobre samopoczucie i zdrowie. Nie trzeba też długo na to czekać. Już po około dwóch tygodniach można zauważyć różnicę.

Czy kuracje oczyszczające mogą również zdziałać cuda?

Owszem kuracje te oczyszczają organizm z toksyn. Niemniej jednak jest to bardzo trudne i należy to robić pod okiem fachowca.

Jeżeli nie chcemy iść do dietetyka, a zależy nam na zdrowiu, to na jaką dietę warto postawić?

Dieta to zbyt ogólne słowo. Należy postawić na zmianę nawyków żywieniowych, na regularności spożywania posiłków, na wyrzucenie z dotychczasowego sposobu żywienia produktów wysoko przetworzonych, białego pieczywa, słodyczy, cukru, chipsów, jedzenia typu fast food, itp.

Jak to wygląda w praktyce?

Miałam pod opieką pana o wadze 160 kilogramów, dzięki diecie zrzucił 30 kilogramów w około pół roku. Chodzi o to, że zmienił nawyki żywieniowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie