Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część kopalni w Machowie do Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej

Klaudia Tajs
W połowie stycznia zapadnie decyzja o włączeniu do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów w Chmielowie, gdzie rozbudowuje się zakład Pilkington Automotive.
W połowie stycznia zapadnie decyzja o włączeniu do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów w Chmielowie, gdzie rozbudowuje się zakład Pilkington Automotive. Klaudia Tajs
Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna dusi się. Niezbędne jest włączenie nowych terenów na potrzeby pukających do drzwi inwestorów.

TSSE w liczbach

TSSE w liczbach

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna to 21 podstref ulokowanych na terenie sześciu województw.
W ciągu 17 lat aktywności wydano 285 zezwoleń, inwestycje sięgnęły 7, 8 miliarda złotych, utrzymane zatrudnienie we wszystkich podstrefach wyniosło 26,5 tysiąca osób.
Na Podkarpaciu w tym czasie wydano 113 zezwoleń, inwestycje osiągnęły 2,4 miliarda złotych, a zatrudnienie wyniosło 12, 1 tysiąca osób.
Główne branże reprezentowane w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Podkarpaciu to: branża metalowa, elektroniczna, maszynowa, tworzywa sztuczne oraz samochodowa oraz RTV i AGD, które dominują w naszym regionie.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan ma się bardzo dobrze, a nadchodzący rok, to kolejne zezwolenia i decyzje pociągające za sobą poszerzenie terenów w regionie objętych działalnością strefy. Jej szefowie przedstawili plany na przyszły rok. Jest wśród nich budowa hali produkcyjno-magazynowej w Stalowej Woli, zakup działek inwestycyjnych w podstrefie Tarnobrzeg-Machów, na terenach po byłej kopalni siarki o powierzchni ponad dziewięciu hektarów oraz przygotowanie interaktywnych map terenów.

Inwestor w hali

- Budowa hali magazynowo-produkcyjnej w Stalowej Woli już się rozpoczęła - mówi Maciej Ślęzak, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza TSSE. - Hala będzie miała siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.
Następną inwestycją jest budowa dla potrzeb radomskiego Centrum Technologii i Innowacji hali, gdzie będą rozwijane nowe technologie innowacyjne, jak chociażby drukowanie w technice 3D. - Jesteśmy na etapie uzyskania pozwolenia na budowę - dodał dyrektor Ślęzak.

Muszą powiększyć teren

Kolejnym i istotnym krokiem jest poszerzenie terenów inwestycyjnych. Decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie stycznia. O powiększenie strefy wnioskowali sami przedsiębiorcy, którzy planują kolejne inwestycje. Tarnobrzeska strefa zgodnie ze złożonym wnioskiem ma się powiększyć m.in. w podstrefie Radom, Kobierzyce i Tarnobrzeg. W tarnobrzeskiej podstrefie, w Machowie na nowych terenach zostanie ulokowany drugi etap inwestycji przez Pilkington Automotive Poland. Działający już tam zakład tej firmy, potentat na rynku szyb samochodowych, zostanie rozbudowany o nową halę produkcyjną. Wartość tej inwestycji to około 90 milionów złotych. Powstanie około 200 miejsc pracy.

Działka po siarce

W ramach rozszerzenia strefy dyrekcja tarnobrzeskiego oddziału ARP kupi działkę od likwidowanej Kopalni Siarki Machów. Zabieg jest konieczny, ponieważ dziś strefa w Tarnobrzegu dusi się. - Przygotowujemy się też do kupna terenów od likwidatora KiZPS Siarkopol w Jeziórku - dodał dyrektor Maciej Ślęzak. - Akurat tych terenów na razie nie możemy objąć strefą, ponieważ działa tam Natura 2000. Chodzi o teren, gdzie działała infrastruktura przemysłowa. Stąd sugestia do władz gminy Grębów, aby wystąpiły o zniesienie Natury na tym obszarze, które są uzbrojone.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie