Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przygotowuje duże ułatwienia dla pacjentów

Iza Bednarz [email protected]
Magdalena Walkowicz, konsultantka callcenter w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przyjmuje dziennie kilkaset telefonów. Można dzwonić codziennie w godzinach 7-18 pod numer 41 3674208.
Magdalena Walkowicz, konsultantka callcenter w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przyjmuje dziennie kilkaset telefonów. Można dzwonić codziennie w godzinach 7-18 pod numer 41 3674208. Łukasz Zarzycki
Po nowym roku wchodzi w życie pakiet onkologiczny umożliwiający pacjentom, u których podejrzewa się nowotwór, dostęp do szybkiej diagnostyki i leczenia.

Co daje pakiet onkologiczny

Co daje pakiet onkologiczny

Od stycznia 2015 roku pacjenci z podejrzeniem nowotworu będą leczeni w ramach szybkiej terapii onkologicznej. To nowe rozwiązanie organizacyjne Ministerstwa Zdrowia. Założenia przewidują zniesienie limitów w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz w chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej. Większe uprawnienia w zlecaniu badań specjalistycznych otrzymają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mają być pierwszym ogniwem systemu. Chorzy z podejrzeniem raka będą otrzymywali karty diagnostyki i leczenia onkologicznego uprawniające ich do szybkiej diagnostyki. Każdy pacjent onkologiczny będzie miał indywidualną ścieżkę leczenia z dostępem do konsylium specjalistów. Pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia oraz opiekę specjalistów i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po zakończeniu terapii nowotworowej.
Chory, który uzyska kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, w ciągu dwóch tygodni dostanie się do specjalisty. W ciągu kolejnych 4 tygodni specjaliści mają postawić diagnozę opartą o szybką i pogłębioną diagnostykę wraz z określeniem stopnia zaawansowania nowotworu. W ciągu tygodnia zdiagnozowany chory powinien trafić do konsylium specjalistów, którzy w ciągu dwóch tygodni muszą zaplanować ścieżkę leczenia. Łączny czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekraczać dziewięciu tygodni.

W środę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach inaugurowano uruchomienie callcenter, dzięki któremu pacjenci będą mogli telefonicznie zarejestrować się do onkologa.

W callcenter w godzinach 7-18 pod numerem 41 3674208 dyżuruje czterech konsultantów, którzy przyjmują zgłoszenia pacjentów i rejestrują ich do konkretnego lekarza i poradni oraz udzielają praktycznych informacji, na przykład jak przygotować się do badania, na czym ono polega, jakie rzeczy należy zabrać ze sobą, jak się przygotować na zabiegi diagnostyczne i lecznicze.

- Zmorą pacjentów były kolejki do rejestracji, a dziennie odwiedza nas 1600 osób, więc zależało nam, żeby tak usprawnić rejestrację, żeby nie musieli u nas koczować godzinami. Pacjent może zadzwonić i umówić się na konkretny termin - mówi dr Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Już teraz wiemy, że musimy podwoić liczbę linii telefonicznych, bo mamy około 15 procent nieodebranych połączeń.

Linia zaczęła działać tydzień temu, dziennie przyjmuje ponad 1700 zgłoszeń. W pierwszym tygodniu najwięcej osób dzwoniło, żeby zapisać się do poradni chorób piersi.

- Zachęcamy pacjentów, żeby dzwonili również po południu, wtedy linie są mniej przeciążone. Wszystkie sprawy, które do tej pory trzeba było załatwiać w holu głównym, teraz można załatwić przez telefon - dodaje Tomasz Tomaszewski, informatyk nadzorujący projekt.

W styczniu ruszy Onkoline - internetowy portal, na którym współpracownicy: szpitale, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, specjaliści będą mogli kontaktować się bezpośrednio z Centrum Onkologii, na bieżąco wyjaśniać problemy, zadawać pytania. Portal będzie również dostępny dla pacjentów.Kolejnym udogodnieniem jest rozbudowanie zakładu patologii nowotworów.

- Bez rozpoznania histopatologicznego nie można wdrożyć żadnego leczenia - tłumaczy doktor Góźdź. - Dlatego poszerzyliśmy ten zakład, zatrudniliśmy dodatkowych specjalistów, żeby na bieżąco wykonywać diagnostykę histopatologiczną.

Rozbudowano również zakład diagnostyki obrazowej, gdzie będą kierowani pacjenci na pogłębioną diagnostykę przez specjalistów i onkologów. Na początku grudnia powołano zespoły wielodyscyplinarne, które będą kwalifikowały pacjenta do skojarzonego leczenia onkologicznego. Powołano również koordynatorów, którzy będą prowadzić pacjenta w trakcie leczenia w Centrum Onkologii. Przygotowano także gabinet onkologiczny dla pacjentów, którzy do Centrum Onkologii trafią po raz pierwszy i nie będąwiedzieli, do jakiej poradni mają się zarejestrować. Kolejnym udogodnieniem będzie hostel dla pacjentów spoza Kielc, którzy są w trakcie chemioterapii, ale ich stan nie wymaga pobytu na oddziale szpitalnym. Hostel będzie dysponował 42 łóżkami.

- Pakiet nakłada na nas obowiązki, żeby jak najlepiej diagnozować i leczyć chorego onkologicznie. Ponieważ jesteśmy jedynym ośrodkiem onkologicznym w województwie świętokrzyskim, przez osiem miesięcy przygotowywaliśmy się do tego - mówi dyrektor Góźdź. Szacuje, że w 2015 roku onkologia przyjmie o 30 procent więcej pacjentów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie