Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W opatowskim liceum poznają historię i kulturę Żydów

Beata Kwieczko
Koordynatorzy krajów partnerskich biorących udział w międzynarodowym programie "Erasmus+" "Lokalne ślady życia Żydów w Europie" przed Starostwem Powiatowym w Hassfurcie. Koordynator z Liceum w Opatowie, Marlena Serwicka, czwarta z lewej.
Koordynatorzy krajów partnerskich biorących udział w międzynarodowym programie "Erasmus+" "Lokalne ślady życia Żydów w Europie" przed Starostwem Powiatowym w Hassfurcie. Koordynator z Liceum w Opatowie, Marlena Serwicka, czwarta z lewej. archiwum szkoły
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie poznają historię i kulturę żydowską.

Na początku września szkoła w ramach europejskiego programu "Erasmus+" rozpoczęła realizację projektu "Lokalne ślady życia Żydów w Europie". W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczyciele z pięciu europejskich krajów: Niemiec, Polski, Portugalii, Grecji i Rumunii. Koordynatorem przedsięwzięcia jest niemiecka szkoła Regiomontanus-Gymnasium w Hassfurcie w Bawarii, natomiast w liceum opatowskim Marlena Serwicka, nauczyciel języka niemieckiego. Prace nad przygotowaniem projektu trwały prawie rok.

Spotkania, warsztaty i wizyty robocze

- Projekt jest poświęcony historii Żydów w różnych krajach europejskich. Część, którą realizujemy, dotyczy życia Żydów w naszym mieście, regionie i kraju - mówi Marlena Serwicka, koordynator i współtwórca projektu. Tłumaczy, że dzięki przedsięwzięciu młodzi ludzie będą mogli poznać historię, kulturę, zwyczaje i obyczaje narodu żydowskiego.
- Uczniowie pracować z tekstami źródłowymi, wezmą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, a także w warsztatach poświęconych kuchni, rękodziełu i muzyce żydowskiej. W ramach projektu zaplanowane zostały także wizyty robocze w Niemczech, Rumunii, Portugalii i Grecji - relacjonuje Marlena Serwicka i dodaje, że całe przedsięwzięcie będzie trwało dwa lata.

Wizyta studyjna w Hassfurcie

W dniach od 16 do 21 października nauczycielki języków obcych, Marlena Serwicka i Beata Kaptur gościły w Hassfurcie.

- Celem wizyty studyjnej było poznanie partnerów i szczegółowa analiza etapów realizacji projektu. Wizyta związana była również ze zwiedzaniem szkoły partnerskiej i wycieczką do Memme-lsdorf, gdzie znajduje się jedna z dobrze zachowanych synagog w tym regionie. Jednym z punktów programu w Hassfurcie była też wizyta w Urzędzie Powiatowym i spotkanie ze starostą, który zaprezentował region Hassberge - relacjonuje koordynatora.

Interaktywna lekcja i warsztaty w muzeum

W tym samym miesiącu uczniowie opatowskiego liceum wzięli udział w interaktywnej lekcji na żywo z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, którą poprowadzili aktorka Maria Seweryn i prezenter telewizyjny Maciej Orłoś.

-Tematem spotkania była tożsamość Żydów polskich. Uczniowie poprzez dyskusję, mini wykłady i prezentacje multimedialne poznawali miejsca postaci, wydarzenia, obiekty, zwyczaje oraz symbole związane z kulturą, historią i religią Żydów. W trakcie lekcji młodzież przeniosła się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęła pod ozdobnym sklepieniem XVI-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu, trafiła na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy i przeszła przez galerię opowiadająca o zagładzie. Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce - mówi Marlena Serwicka.

14 grudnia w tym samym muzeum odbyły się warsztaty dotyczące święta Chanuki. Prowadziła je Jagna Kofta, edukatorka kultury i historii Żydów. Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu dowiedzieli się, co to jest Chanuka, palili świeczki i uczyli się grać w dreidla. Na zakończenie wizyty próbowali potraw chanukowych w muzealnej restauracji.

Spotkania wszystkich partnerów

W ramach projektu "Lokalne ślady życia Żydów w Europie" odbywać się będą również spotkania wszystkich partnerów. Pierwsza wizyta zagraniczna odbędzie się w Rumunii w mieście Sighetu Marmatiei w dniach od 9 do 13 lutego 2015 roku. Spotkanie w Opatowie zaplanowane zostało na 20 do 26 kwietnia. Kolejne wizyty odbędą się w październiku w Grecji i w grudniu w Portugalii. Podsumowanie projektu nastąpi w Niemczech w kwietniu 2016 roku.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie