Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kolacji wigilijnej nie może zabraknąć pierogów i uszek - rozmowa z Mariuszem Orłowskim, właścicielem firmy Smakosz w Radomiu

AGNIESZKA WITCZAK- ARMACIŃSKA
archiwum
Mariusz Orłowski: - Na kolacji wigilijnej nie może zabraknąć pierogów i uszek. Robimy je dla radomian, są świeże i pyszne.

Nasza tradycja nakazuje, by na wigilijnym stole znalazły się postne potrawy, w tym właśnie pierogi i uszka. Radomski Smakosz produkuje je od lat. Teraz to dla was bardzo gorący okres?

Pracujemy pełną parą, chcemy zrealizować wszystkie zamówienia. Z góry przepraszamy naszych klientów, bo na niektóre produkty trzeba czekać. Wszystko dlatego, że przygotowujemy je na bieżąco. Chcemy, by były świeże i smaczne.

Jakie pierogi są pana zdaniem najsmaczniejsze? Które wybierają klienci?

To oczywiście zależy, co kto lubi. Są różne gusta, różne smaki i każdy może kupić takie pierogi, jakie chce. W kontekście wigilii najlepsze są te tradycyjne z kapustą i grzybami.

Jakie składniki decydują o smaku pierogów? Na co zwrócić uwagę przy ich robieniu?

Na pewno ważny jest farsz, ale ważne jest też ciasto. Jeśli byłoby zbyt grube i twarde to pierogi nie będą nam smakować. To samo z uszkami. Wszystkiego musi być w sam raz. Ciasto powinno być cienkie, delikatne, ale nie może rozpadać się podczas gotowania. Sposób przygotowania to jednak kulinarna tajemnica naszej firmy. Nad przepisami pracujemy, staraliśmy się przez lata je udoskonalać tak, by spełniały oczekiwania klientów.

Zarówno pierogi, jak i uszka, które powstają w Smakoszu są robione ręcznie czy maszynowo?

Cała nasza produkcja to wszystko ręczna robota. Teraz przed świętami produkcja jest zwiększona. Wszystko za sprawą zamówień. Mamy ich wiele. Te na pierogi i uszka klienci składali do 17 grudnia. Teraz my je realizujemy.

Jakie grzyby potrzebne są do przygotowania farszu?

My przygotowujemy farsz z suszonych prawdziwków i podgrzybków. Można też wykorzystać pieczarki. Bardzo dobre są też pierogi z samą kapustą i z kapustą z pieczarkami. Na pewno można zaserwować je na wigilię.

Ile osób pracuje w Smakoszu przy przygotowywaniu pierogów i uszek?

Obecnie pracuje 60 osób. Trzeba pamiętać, że to dla nas naprawdę gorący okres.

Jakie pierogi są lepsze: smażone czy gotowane, tak zwane z wody?

Każde pierogi można i smażyć i gotować. Są przecież entuzjaści tylko gotowanych albo wyłącznie smażonych, z chrupiącą skórką. Te gotowane najlepiej podawać z okrasą. Na wigilię ludzie przygotowują ją najczęściej na oleju rzepakowym. Podsmażamy cebulkę na oleju na złoty kolor i polewamy pierogi, a następnie na gorąco jemy, bo pierogi są pyszne przede wszystkim wtedy, jak są ciepłe.

A czym różnią się pierogi od uszek?

Uszka są znacznie mniejsze od pierogów. Mogą być nadziewana tym samym farszem, ale są raczej dodawane do barszczu. Mamy wówczas smaczny wigilijny barszcz z uszkami.

Zarówno pan, jak i pana rodzina pracujecie przy produkcji między innymi pierogów i uszek, sami też jej jecie. Nie ma znudzenia?

Jemy i to bardzo często. Każdy ma coś ulubionego. Ja na przykład gustuję w pierogach z mięsem i kapustą.

A jak jest u was z wigilią? Czy na stole pojawiają się tradycyjne potrawy czy raczej bardziej wyszukane?

Musi być tradycja, a bez pierogów na pewno nie byłoby wigilii. Mama chyba by mi nie wybaczyła, gdybym wprowadził innowacje. Sam też lubię gotować, ale przed tymi świętami jest tak dużo pracy w zakładzie, że nie ma o tym mowy. Naszym zadaniem jest przygotowanie dla innych pierogów i uszek. Zaufali naszej marce, nie możemy zawieść ich zwłaszcza w tym szczególnym okresie, jakim są święta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie