Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu kultywujemy świąteczne tradycje

Monika Daszkowska [email protected]
-Krzysztof Bąk, szef kuchni restauracji hotelu Aviator, prezentuje trdycjne danie - smażonego karpia.
-Krzysztof Bąk, szef kuchni restauracji hotelu Aviator, prezentuje trdycjne danie - smażonego karpia. Tadeusz Klocek
Mieszkańcy regionu radomskiego chętnie pielęgnują tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Do ulubionych należą: dzielenie się opłatkiem, wspólne wyjścia na Pasterkę i prezenty.

- Nasze tradycje, to najpiękniejsze, co mamy, dlatego trzeba je pielęgnować, a zwłaszcza w Wigilię - powiedziała nam Genowefa Czyżykiewicz, starsza mieszkanka Radomia. - Chyba nigdzie na świecie Boże Narodzenie nie jest obchodzone tak uroczyście, jak w naszym kraju, a tradycji wigilijnych jest u nas naprawdę pod dostatkiem.

Młodzi chętnie pielęgnują tradycje

Okazuje się, że nie tylko starsi przywiązują wagę do tradycji, choćby tych wigilijnych i świątecznych. Jedne mają ścisły związek z duchowością, inne to świeckie tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. I to właśnie jest najważniejsze.

Młodzi ludzie, studenci, zapytani przez nas o pielęgnowane przez nich tradycje i kultywowane w ich domach, niemal w każdym przypadku powiedzieli, że najważniejsze są spotkania rodzinne. Boże Narodzenie kojarzy im się z pełnymi ciepła, rodzinnymi świętami.

-U mnie w domu wspólnie przygotowujemy kolację wigilijną. Kładziemy sianko pod obrus. Zawsze zostawiamy dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia - wymienia Marta Zagożdżon z Radomia.

Po pierwsze opłatek

Dla wielu wciąż najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem Wigilii było i jest dzielenie się poświęconym wcześniej opłatkiem. Nazwa "opłatek" pochodzi od łacińskiego słowa "oblatum", czyli dar ofiarny. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest nieznany poza Polską i Litwą. W wielu krajach nie ma też postu ani pasterki.

Prezenty pod choinką i dwanaście potraw

W wielu domach, obowiązkowo wszyscy obdarowują się na wzajem prezentami, które, po kolacji, wyciąga najmłodszy członek rodziny spod choinki i wręcza pozostałym.

Według polskiej tradycji, na wigilijnym stole, powinno znaleźć się dwanaście postnych potraw. Symbolizują one 12 apostołów i 12 miesięcy w roku, a spożycie każdej z nich przynieść ma pomyślność i dobrobyt na kolejny rok.

- Powoli odchodzimy od tylu aż dań na stole, ale zawsze pamiętamy o tym, aby były one postne - mówi Mariola Grzęda, blogerka kulinarna.

Tradycyjne dania

Do tradycyjnych dań na naszych stołach należą: smażony karp, barszcz czerwony z uszkami albo zupa grzybowa, pierogi, śledzie, kasza jaglana, także z bakaliami, kluski z makiem, racuchy, paszteciki z kapustą i grzybami i wiele innych, zależnych też od regionu, w którym mieszkamy.

Pierwsza gwiazdka

Zanim jednak zasiądziemy do wigilijnego stołu, szukamy na niebie pierwszej gwiazdki, czym cieszą się najbardziej dzieci. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej i przypomina nam o narodzinach Jezusa.

Rodzinnie na Pasterkę

W wigilijny wieczór o północy, zazwyczaj całą rodziną, idziemy do kościoła na Pasterkę, która jest jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji w Polsce. Uroczysta Msza Święta przypomina o oczekiwaniu i modlitwie pasterzy w drodze do Betlejem, do narodzonego Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie