Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne świąteczne dania z nowoczesną nutą poleca hotel Tęczowy Młyn w Kielcach [PRZEPISY]

/esw/
- Święta to czas dla najbliższych. W te magiczne dni możemy ugościć rodzinę wyśmienitymi daniami, które łączą tradycję i nowoczesność - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach.
- Święta to czas dla najbliższych. W te magiczne dni możemy ugościć rodzinę wyśmienitymi daniami, które łączą tradycję i nowoczesność - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach. Dawid Łukasik
Aromat zupy grzybowej jest jednym z tych, które nieodłącznie kojarzą się z wigilijną kolacją. Ale zupę tę możemy przygotować na wiele sposobów. Swoją propozycję na to i dwa inne świąteczne dania - steki z policzków wołowych i przegrzebki, poleca Mirosław Ciołak, szef kuchni kieleckiego hotelu Tęczowy Młyn.

W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia możemy przyrządzić coś niepowtarzalnego.

- Zacznijmy obiad od bardzo aromatycznej, a zarazem prostej zupy grzybowej. Proponuję duet gęstych kremów z podgrzybka i kurki. Nie dość, że smakuje wyśmienicie, to wyglądem skusi każdego - zachęca szef kuchni hotelu Tęczowy Młyn. - Przygotowanie tej zupy nie jest też bardzo czasochłonne, a efekt uzyskamy wlewając ostrożnie oba kremy z przeciwnych brzegów talerza - wyjaśnia.

W święta nie można też zapomnieć o amatorach owoców morza i wyśmienitych mięs. - Obok ryb, warto sięgnąć po przegrzebki, które mają bardzo delikatne mięso i świetnie smakują z pomidorową salsą - podpowiada Mirosław Ciołak. - Jako danie główne można przygotować policzki wołowe w aromatycznym sosie - albo pieczone, albo gotowane.- dodaje szef kuchni hotelu Tęczowy Młyn. A

Duet aksamitnych kremów grzybowych z podgrzybka i kurki

Przegrzebki z salsą pomidorową.
Przegrzebki z salsą pomidorową. Dawid Łukasik

Duet aksamitnych kremów grzybowych z podgrzybka i kurki
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 300 g podgrzybków, 300 g kurek, 200 g cebuli, 100 g ugotowanych ziemniaków, 100 ml śmietany gęstej, sól, pieprz, 400 ml bulionu, olej do smażenia, sól, pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: Rozmrożone podgrzybki kroimy drobno i w garnku dusimy z połową posiekanej cebuli na oleju. Dodajemy 200 ml bulionu, gotujemy, doprawiamy i miksujemy na gładką masę z połową ugotowanych ziemniaków. Zagęszczamy połową śmietanki. Rozmrożone kurki blanszujemy przez 4-5 minut we wrzącej wodzie, by pozbyć się goryczki. Kroimy drobno grzyby, przesmażamy z resztą cebuli, podlewamy bulionem, doprawiamy i gotujemy. Dodajemy ziemniaki i miksujemy, zagęszczając śmietanką. Łączymy na talerzu.

Przegrzebki z salsą pomidorową

Stek z policzków wołowych ze świątecznym burakiem.
Stek z policzków wołowych ze świątecznym burakiem. Dawid Łukasik

Przegrzebki z salsą pomidorową.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki: 400 g przegrzebków, odrobina białego wina, 200 ml pulpy pomidorowej, 100 g pomidorów koktajlowych, kilka kaparów, duża garść rukoli, 150 g ananasa, 75 g kopru włoskiego, 25 ml likieru sambuca, sól, pieprz do smaku, masło.

Sposób przygotowania: Oczyszczone i osuszone przegrzebki marynujemy w białym winie i białym pieprzu przez maksymalnie 30 minut. Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy je z obu stron po około 90 sekund. Pulpę pomidorową smażymy na odrobinie oliwy aż do odparowania wody. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę pomidorki koktajlowe, doprawiamy solą i pieprzem i miksujemy na gładki krem. Z sałaty rukoli, pokrojonych w drobną kostkę ananasa i kopru włoskiego przygotowujemy sałatkę. Doprawiamy ją do smaku solą i pieprzem i aromatyzujemy likierem sambuca. Przegrzebki podajemy na pomidorach, obok nakładamy sałatkę.

Stek z policzków wołowych ze świątecznym burakiem

Stek z policzków wołowych ze świątecznym burakiem.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 800 g policzków wołowych, 250 g kaszy gryczanej, 800 g buraków, 1-2 pietruszki, 1-2 marchewki, kawałek selera, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, 2 l bulionu, 3-4 łyżki miodu, cynamon, goździki, ocet balsamiczny do smaku.

Sposób przygotowania: Do bulionu dodajemy obrane i pokrojone drobniej warzywa, doprawiamy intensywnie , dodając liść laurowy i ziele angielskie. W wywarze gotujemy do miękkości mięso. Po czym wyjmujemy je i dzielimy na porcje. Z bulionu wyjmujemy warzywa, dolewamy do nich bulion (w proporcji 2:1 - 2 porcje bulionu na 1 porcję warzyw) i rozdrabniamy mikserem, by uzyskać sos. Kaszę gotujemy w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. Oczyszczone buraki gotujemy do miękkości, obieramy, kroimy w kostkę. Na patelni podgrzewamy miód, wkładamy buraki, dodając cynamon i goździki. Podgrzewamy mieszając, na koniec dodajemy ocet balsamiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie