Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie ceny na 2015 rok? Sprawdzamy co zdrożeje, a co potanieje

Janusz Petz
Po raz pierwszy od wielu lat nie musimy się bać noworocznych zmian cen nośników energii. Tylko nieznacznie drożeje prąd, praktycznie bez zmian pozostaje gaz ziemny. Możemy jednak liczyć na mniejsze rachunki związane z ogrzewaniem mieszkań za pomocą ciepła sieciowego, a także dalszych spadków cen używanych do ogrzewania domów oleju opałowego i propanu - butanu.

Wolny rynek energii

Zgodnie z zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki taryfami od 1 stycznia wchodzą nowe opłaty za energię elektryczną. Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia, oznaczają średni wzrost płatności od około 1 do 2 złotych miesięcznie dla grupy taryfowej obejmującej przeciętnych właścicieli gospodarstwa domowego.

Rachunek za prąd jaki płacimy obejmuje dwa składniki wynoszące mniej więcej po połowie opłaty widocznej na rachunku- opłatę za dystrybucję oraz za energię elektryczną.

Średnia opłata za dystrybucję w spółce PGE Dystrybucja, która obsługuje region radomski, wzrośnie o około 70 groszy miesięcznie. Od Nowego Roku wchodzą też nowe stawki za prąd. W tym przypadku trudno podać wysokość zmiany cen dla mieszkańców naszego regionu, bo od kilku już lat prąd możemy kupować od bardzo różnych firm.

Najwięcej odbiorców to klienci spółki PGE Obrót i w tym przypadku cena kilowatogodziny wzrośnie o około pół procent. W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną średnio o 1,8 procenta. Zmiana cen zależy też od grupy taryfowej - całodobowej, dwustrefowej i całkowitego rocznego zużycia. Podwyżka może dziwić, bo w ciągu roku nie zmieniła się zasadniczo cena opału używanego przez elektrownie, ale producenci tłumaczą się, że z roku na rok są zmuszani do coraz większych zakupów energii kolorowej, czyli energii zielonej, lub z kogeneracji.

Gaz prawie bez zmian

Od 1 stycznia wchodzi w życie również nowa taryfa na gaz ziemny. Dla statystycznego Kowalskiego opłaty pozostaną praktycznie takie same jak w tym roku. Polskie Górnictwa Naftowe i Gazownictwo obniża co prawda cenę gazu wysokometanowego, który pochodzi głównie z importu (o 1,8 procent), a także gazu zaazotowanego z krajowych złóż (o 0,8-1 procent), ale rosną nieznacznie opłaty za transport i dostawę gazu. W przypadku PGNiG, które dostarcza gaz do gospodarstw domowych opłata ta wzrośnie o 3 procent.

Stanieje natomiast o 4 procent gaz dostarczany dla firm. Brak obniżki rachunków za gaz może dziwić, bo jego cena jest powiązana na rynkach światowych z cenami ropy naftowej, a ta systematycznie spada.

Można mieć tylko nadzieję, że znaczne obniżki zostaną wprowadzone przy następnym zatwierdzaniu taryf, ale dla odbiorców indywidualnych obecna taryfa będzie obowiązywała aż do 31 grudnia 2015 roku. Jedynym wytłumaczeniem niezmienionych opłat za gaz dla odbiorców indywidualnych mogą być potrzeby inwestycyjne PGNiG związane na przykład z przygotowaniami do kupowania gazu w Katarze.

Tańsze ciepło i paliwa

W Radomiu podczas obecnej zimy mniej kosztuje nas ogrzewanie mieszkań z użyciem ciepła sieciowego z Radpecu.

1 czerwca tego roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził niższe o około 2,3 procent taryfy dla radomskich odbiorców indywidualnych. Ewentualne skutki tej regulacji większość lokatorów radomskich spółdzielni mieszkaniowych odczuje jednak w kieszeni dopiero w lecie przyszłego roku, bo wtedy większość spółdzielni rozlicza zużyte ciepło za ubiegły sezon grzewczy.

W Radomiu w 2015 roku nie zmienią się stawki utylizacji odpadów komunalnych. Wszystkich na pewno w dobry nastrój wprawiają spadające ceny paliw używanych do napędzania samochodów, ale też oleju opałowego i propanu - butanu, paliw używanych również do ogrzewania mieszkań. Od ubiegłych świąt benzyny i olej staniały o 71 i 79 groszy na litrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie