Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w powiecie kazimierskim (zdjęcia)

Redakcja
Podsumowujemy wydarzenia 2014 roku w powiecie kazimierskim. Roku Rzeczpospolitej - z pływackim Guinnessem, królową piękności, małym Hollywood oraz bijącymi ostro w górę złożami wód podziemnych
Wydarzenia 2014 w powiecie kazimierskim

Wydarzenia 2014 w powiecie kazimierskim

Jaki był? Po pierwsze - rok wyborczy, bo w listopadzie rozgorzała walka o władzę w wpływy na kolejne cztery lata. Mieliśmy też sporo rocznic, jubileuszy, wydarzeń towarzyskich.
Przypomnijmy, co działo się w regionie kazimierskim w 2014 roku. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Styczeń

To był rok szczególny. Proklamowany Rokiem Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej - dla uczczenia 70. rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej; pierwszego skrawka wolnej Polski na Ponidziu. W ramach obchodów zapowiadano wiele spektakularnych imprez, projektów. Jak czas pokaże, po naszej, świętokrzyskiej stronie wyszło z tym średnio...

6 stycznia zmarła Katarzyna Kusak, najstarsza mieszkanka Kazimierzy Wielkiej. Miała 103 lata.
Ochotnicza Straż Pożarna w Sielcu Kolonii została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To kolejna, ósma jednostka regionu kazimierskiego w "krajówce".

12 stycznia odbył się 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Na ratunek" - graliśmy także w naszym powiecie. Nowy rekord ustanowiła Kazimierza Wielka - zebrano 37 tysięcy 756 złotych i 10 groszy! "Królową wolontariuszy" została Daria Sagan, gimnazjalistka z Czyżowic.
24 i 26 stycznia odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Bejsce. To pierwszy "młody" parlament na ziemi kazimierskiej, mandaty zdobyło 17 nastolatków.

Luty

Pierwszą edycję kazimierskiego plebiscytu - Człowiek Roku "Echa Dnia" wygrała Justyna Śliz, młoda bizneswoman. Wyróżnienie otrzymał ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu.

Kazimierskim Lekarzem Roku 2013 w naszym plebiscycie została natomiast Agnieszka Frączek-Chaber. Pani doktor jest szefową Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej.
22 lutego odbyło się pierwsze Kazimierskie Morsowanie - w zbiorniku na Małoszówce. Kąpiel blisko 40 śmiałków w zimnej przerębli oglądało 200 widzów.

Tego samego dnia ruszył ósmy 24-Godzinny Maraton Pływacki w kazimierskiej krytej pływalni Wodny Raj. I mamy kolejnego Guinnessa! - 360 osób przepłynęło łącznie 1647 kilometrów i 550 metrów. Najlepszy w rankingu indywidualnym - Sidiki Coulibaly pokonał dystans 38 kilometrów, a na dzielnych pływaków czekała nagroda specjalna: medale... prawie jak na olimpiadzie - Soczi 2014.

Marzec

Justyna Śliz nie ma sobie równych! W odstępie kilku tygodni wygrała drugi plebiscyt "Echa Dnia" - na kazimierską Kobietę Przedsiębiorczą 2013.

11. edycja Powiatowej Ligi Futsalu dla kazimierskiego Rolmetu. Za to Puchar Ligi 2014 zdobyła Pływalnia KOS.

Paulina Bomba, maturzystka Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, została Miss Studniówki 2014 w naszym powiecie. Jak się okaże, to... pierwszy krok nastolatki do sukcesów w konkursach piękności.

18 marca miała miejsce "przeprowadzka" Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej - z ulicy Sienkiewicza do nowej strażnicy przy Kolejowej. Choć tu, na wstęgę i pokropek trzeba było poczekać do końca maja.

Kwiecień

Przed Wielkanocą parafianie ze Skalbmierza wybrali się na niezwykłą, bo I Ekstremalną Drogę Krzyżową. Trasa wiodła do Zielenic w Małopolsce.

Kwiecień to gorący okres dla maturzystów przed egzaminami dojrzałości. Wojciech Bomba i Adam Czyż z liceum w Kazimierzy "schłodzili" sobie emocje, zdobywając prestiżowy Diamentowy Indeks AGH.

Ich koledzy z klasy III C ogólniaka wybrali inny sposób gaszenia stresu. Po prostu... wygrali kazimierski plebiscyt Maturzyści 2014 "Echa Dnia".

Maj

3 maja jubileusz 20-lecia istnienia świętował zespół śpiewaczy Rosiejowianki. Rocznicowa impreza w Rosiejowie - mimo... przenikliwego chłodu - była bardzo udana.

Ulewne deszcze w połowie miesiąca wyrządziły wiele szkód i zniszczeń. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Opatowiec, gdzie woda podtopiła gospodarstwa w kilku miejscowościach.
Kazimierski plebiscyt Belfer Roku 2014 "Echa Dnia" wygrała Małgorzata Piotrowska. Nasza laureatka uczy w Szkole Podstawowej numer 1 w Kazimierzy Wielkiej.

Już po raz siódmy odbył się Kazimierski Rajd Samochodów Terenowych. Ale pierwszy raz gościł "za granicą" - część imprezy zorganizowano w Małopolsce, w Pałecznicy.

30 maja otwarta została z pompą nowa strażnica przy ulicy Kolejowej. Kosztowała prawie 11 milionów złotych, a gościem honorowym uroczystości był komendant główny, Państwowej Straży Pożarnej, generał Wiesław Leśniakiewicz.

Czerwiec

Zespół Szkół Samorządowych w Wielgusie otrzymał tytuł - Szkoła Humanitarna. Nasza delegacja odebrała certyfikat podczas uroczystej gali w Jachrance koło Warszawy.

Paulina Bomba odniosła życiowy sukces. Kazimierska Miss Studniówki 2014 zdobyła w Kielcach tytuł II Wicemiss Polonia Ziemi Świętokrzyskiej!

20 czerwca, na cmentarzu parafialnym w Opatowcu, został pochowany Stanisław Parlak. Podpułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, żołnierz Września ’39 oraz I Korpusu. Przeżył 103 lata.

Kazimierska parafia Miłosierdzia Bożego otrzymała w Krakowie relikwie świętego Jana Pawła II.
Kazimierskim Człowiekim 25-lecia w plebiscycie "Echa Dnia" został - pośmiertnie - ksiądz Andrzej Biernacki, były proboszcz parafii w Gorzkowie, twórca zespołu Gorzkowianie.

Wiktoria Maj, młoda wokalistka z Opatowca, zajęła drugie miejsce w I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Pradze. Otrzymała też nagrodę za najlepszy repertuar.

Lipiec

Po raz 15. odbył się w Opatowcu Świętokrzyski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Małopolskiej. Superczempionem 2014 został ogier Aurillac, nagroda dla czempiona użytkowego trafiła do Eberliny.

Lipiec był bogaty w strażackie jubileusze. 85. rocznicę istnienia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszkowach, 8o. rocznicę w Baranowie, a 75-lecie świętowali druhowie z jednostki wPiotrkowicach. Niezwykły gość pojawił się w Bejscach. Urodzony w Kaczkowicach biskup Andrzej Wypych przyjechał ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pełni posługę duszpasterską.

Kazimierza Wielka bawiła się na Święcie Miasta 2014. Gwiazdami dwudniowej imprezy byli: Tomasz Niecik, zespoły Riviera i Maraquja.

Sierpień

5 sierpnia Skalbmierz obchodził 70. rocznicę pacyfikacji. Wydarzeniem był spektakl plenerowy "Dzień grozy, ognia i krwi", wystawiony na rynku, z udziałem 100 osób.

Jubileuszy strażackich ciąg dalszy. 65. rocznicę istnienia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Dalechowicach, okrągłe 60 lat - w Gorzkowie.

30 sierpnia otwarty został po gruntownej przebudowie pałac Lacon w Kazimierzy Wielkiej. Gościem honorowym uroczystości był prokurator generalny Andrzej Seremet.

31 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe 2014. W tym roku gościł nas Skalbmierz, a gwiazdą części artystycznej imprezy był znany i lubiany zespół Krywań.

Wrzesień

11. edycja Marchewkowego Święta w Sielcu Kolonii. Na scenie brylowały rozśpiewane Rosiejowianki, superpokaz kulinarny "z marchewką w herbie" prezentował topowy kucharz - Jan Kuroń z Warszawy.

8 września, tradycyjnie w Matki Boskiej Siewnej, parafianie z Czarnocina maszerowali do Wiślicy. Była to już dziewiąta edycja pielgrzymki.

19 września Szkoła Podstawowa w Czarnocinie otrzymała imię Batalionów Chłopskich. Uroczystość miała oprawę godną rangi wydarzenia.

Bejsce były gospodarzem konferencji na temat energii źródeł odnawialnych. Wiele miejsca poświęcono eksploatacji złóż wód geotermalnych w regionie kazimierskim.

Październik

Uroczyste zakończenie projektu termomodernizacji budynków szkolnych w gminie Opatowiec. Wartość tego zadania przekroczyła milion złotych, a w projekcie biorą udział także powiat kazimierski, gminy Czarnocin i Zagnańsk.

Popularna pieśniarka Eleni wystąpiła w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Koncert stał się wydarzeniem i bardzo podobał się publiczności.

Młode talenty naszego regionu wystąpiły w VII Ogólnopolskim Turnieju Piosenki Poetyckiej - Osiecka 2014 w Busku-Zdroju. Z powodzeniem. Siostry Emilia i Nikola Kozioł z Opatowca wyśpiewały w duecie drugą nagrodę, a Nikola Wróbel z Opatowca i Aleksandra Pobiega z Cieszków zajęły trzecie miejsce.

Listopad

Kazimierski plebiscyt Rolnika Roku 2014 "Echa Dnia" wygrał Mikołaj Sambór z Czarnocina. Z kolei nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich 2014 odebrały na gali w Kielcach panie z Czyżowic.
Jubileusz 10-lecia obchodził zespół Bejscowianie. Świętując z fasonem, na dwóch imprezach: w Bejscach i Donosach.

55. urodziny celebrował natomiast Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. Popularny "mechanik" - jak na swój wiek - trzyma się rewelacyjnie, a goście jubileuszowej gali otrzymali na pamiątkę okolicznościowe monety.

16 listopada - dla wielu - wydarzenie roku: wybory samorządowe. W naszym regionie nie było rewolucji na "wysokich stołkach". Zmieni ł się tylko burmistrz Kazimierzy Wielkiej - Tadeusza Knopka zastąpił Adam Bodzioch. W pozostałych gminach po staremu: w Skalbmierzu nadal rządzi Michał Markiewicz, w Bejscach Józef Zuwała, w Czarnocinie Maria Kasperek, a Sławomir Kowalczyk w Opatowcu.

Grudzień

1 grudnia poznaliśmy obsadę najwyższych stanowisk w samorządzie powiatowym. Starostą - już na czwartą z kolei kadencję - został Jan Nowak, funkcję przewodniczącego Rady Powiatu pełni nadal Marek Augustyn. Zdecydowana większość, bo jedenaście z 15 mandatów w radzie ma Polskie Stronnictwo Ludowe.

6 grudnia 100. urodziny obchodziła Stefania Madej, pedagog i społecznik z Opatowca. Pani Stefania, która urodziła się... w Petersburgu, przyjęła z okazji "setki" mnóstwo życzeń i gratulacji.
XI Przegląd Twórczości Jacka Kaczmarskiego w Kazimierzy Wielkiej. Wiersze i piosenki legendarnego "barda Solidarności" prezentowało blisko pół setki młodych wykonawców.

Pierwsze miejsce w konkursie recytacji zajęła Kamila Derlatka z Cieszków, w konkursie piosenki - Katarzyna i Aleksandra Cerazy z Nowego Korczyna. Kazimierza uczciła też 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Nasze małe... Holywood w Skalbmierzu. 14 grudnia odbyła się uroczysta premiera filmu "Dzień grozy, ognia i krwi". To zapis głośnego spektaklu na rynku, z 5 sierpnia.

Potwierdziła się teza, że w rejonie Kazimierzy Wielkiej znajdują się pod ziemią ogromne złoża wód geotermalnych. Tuż przed Bożym Narodzeniem, podczas prac wiertniczych w Cudzynowicach nastąpił samowypływ. Z ziemi trysnął z wielką siłą gejzer "gorących" wód siarczkowych. Jak wykazały wstępne badania - o wysokich parametrach. Niedawno podobne zjawisko - samowypływu - miało miejsce w Odonowie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie