Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w powiecie włoszczowskim (zdjęcia)

Rafał Banaszek [email protected]
Rozpoczął go 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zakończyła 30. rocznica strajku o krzyże. To był rok ważnych wyborów w naszych gminach. Dużo się zmieniło. Przeżyjmy to jeszcze raz
Wydarzenia 2014 w powiecie włoszczowskim

Wydarzenia 2014 w powiecie włoszczowskim

To był rok sensacyjnych wyborów na ziemi włoszczowskiej, kłótni o ciepło i wiatraki. Było dużo radości z rekordu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i łez po tragicznych wydarzeniach w policji. Zapadły też konkretne decyzje, dotyczące najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w mieście. Pod koniec roku do Włoszczowy dotarł gaz ziemny i pendolino, a do Sułkowa… znany piłkarz Jerzy Dudek na praktykę do warsztatu mechanicznego.

Styczeń - nowy rekord Wielkiej Orkiestry

Cztery sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie włoszczowskim zebrały najwięcej pieniędzy w historii -79,7 tysiąca złotych podczas 22. Finału WOŚP. Rekord z 2012 roku został pobity o przeszło 9 tysięcy złotych, a wynik z 2013 roku - o ponad 12 tysięcy. To był rekord wszechczasów, który dał naszemu powiatowi 7. miejsce w województwie świętokrzyskim.

Luty - maj - rozstrzygnięto plebiscyty "Echa Dnia"

Małgorzata Wypychewicz, współwłaścicielka ZPUE we Włoszczowie i założycielka Fundacji Jesteśmy Blisko za swoją pasję w działalności na rzecz innych i społeczną misję w propagowaniu zdrowia zdobyła tytuł Człowieka Roku 2013 w powiecie włoszczowskim oraz w kategorii pomoc społeczna.

W tym samym miesiącu wybraliśmy też Lekarza Roku 2013 w naszym powiecie, którym został doktor Leszek Orliński, ordynator oddziału wewnętrznego I włoszczowskiego szpitala, pełniący wówczas obowiązki dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej. Na początku marca wyłoniliśmy Kobietę Przedsiębiorczą 2013 w powiecie włoszczowskim. Została nią Ewa Napora - poetka z gminy Secemin. W maju poznaliśmy Belfra Roku 2013/2014 w naszym powiecie, którym został Remigiusz Nowak, nauczyciel geografii w szkole w Bukowie.

Marzec - walka z wiatrakami

W Kurzelowie rozpętała się wielka awantura o wiatraki po tym, jak pod koniec lutego stanął tam 100-metrowy maszt do pomiaru kierunku i natężenia wiatru. Część mieszkańców ostro zaprotestowała. Odbyło się kilka burzliwych zebrań wiejskich. Przeprowadzono głosowanie, w którym większość ludzi opowiedziała się przeciwko budowie siedmiu wiatraków.

Władze samorządowe Włoszczowy musiały ustąpić. W czerwcu Rada Miejska, na wniosek burmistrza Bartłomieja Dorywalskiego, podjęła uchwałę o rezygnacji z tej inwestycji, która była planowana od kilku lat i na której dokumentację gmina wydała kilkadziesiąt tysięcy złotych. Budowę turbin wiatrowych oprotestowali później również mieszkańcy Woli Wiśniowej i Nieznanowic, gdzie miały stanąć trzy wiatraki. We wrześniu Rada Miejska wycofała się również i z tego pomysłu.

Kwiecień - debata o cieple

Już w końcówce marca rozgorzała we Włoszczowie gorąca dyskusja na temat ciepła. Radni włoszczowscy nie mogli się zdecydować, czym najlepiej ogrzać miasto. Na początku kwietnia podjęli uchwałę, w której wyznaczyli burmistrzowi Bartłomiejowi Dorywalskiemu dwa kierunki działania: albo kotłownia węglowa Stolbudu, z której gmina do tej pory korzystała, albo kotłownia(e) na gaz, powstała(e) na bazie miejskich wymiennikowni.

Wybrano Stolbud. Spółka ta postawiła gminie warunki - zażyczyła sobie między innymi podpisania umowy na 10 lat, co wywołało protesty, zwłaszcza wspólnot mieszkaniowych. Gmina prowadziła negocjacje ze Stolbudem, które w czerwcu zakończyły się ich zerwaniem przez kierownictwo firmy. Gmina znalazła się w punkcie wyjścia.

18 września radni włoszczowscy wyznaczyli burmistrzowi po raz trzeci nowy kierunek działania - budowę gminnej ciepłowni na biomasę i miał. Umowa ze Stolbudem na dostawę ciepła wygasa pod koniec lipca 2015 roku. Na budowę kotłowni zostało zaledwie pół roku! Tematem ciepła we Włoszczowie ma się zająć niebawem nowa Rada Miejska w trybie pilnym. Sesja w tej sprawie odbędzie się już 8 stycznia.

Maj - PiS wygrywa eurowybory

25 maja odbyły się w całym kraju wybory posłów do Parlamentu Europejskiego. W powiecie włoszczowskim po raz kolejny wielki sukces odniosło Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło w naszym powiecie 39,9 procent poparcia, Polskie Stronnictwo Ludowe - 17,64 procent, Platforma Obywatelska - 12,53 procent. Najwięcej głosów na ziemi włoszczowskiej uzyskała senator Beata Gosiewska - 1787, która zdobył mandat do Brukseli. Frekwencja wyborcza w powiecie włoszczowskim wyniosła 18,62 procent. To były trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego od czasu wstąpienia Polski do Unii.

Czerwiec - powiat świętował 15-lecie

Powiat włoszczowski hucznie świętował swoje 15. urodziny. 16 najbardziej zasłużonych dla samorządu osób uhonorowano odznaczeniami państwowymi (krzyżami zasługi i medalami za wzorowe wykonywanie obowiązków). Około 150 osób otrzymało medale pamiątkowe wybite z okazji 15-lecia powiatu. Obchody zakończył zlot motocyklowy i wspólne grillowanie.

W czerwcu wybraliśmy też Człowieka 25-lecia w powiecie włoszczowskim. Został nim Stanisław Skóra - prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie. Pod koniec czerwca na Dniach Włoszczowy gościliśmy legendarny zespół Dżem.

Lipiec - konferencja na Młynarskiej

Goszczący we Włoszczowie marszałek województwa Adam Jarubas z wicewojewodą Grzegorzem Dziubkiem obwieścili, że 2-kilometrowa ulica Młynarska (droga wojewódzka 742) zostanie gruntownie przebudowana do połowy 2015 roku, wraz z budową chodników i kanalizacją deszczową.

Inwestycja będzie realizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2014 i pochłonie około 6 milionów złotych. Powiat i gmina Włoszczowa udzielą pomocy finansowej Zarządowi Dróg Wojewódzkich w wysokości około 500 tysięcy złotych. To najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa we Włoszczowie, nie licząc obwodnicy. Obecnie plac budowy już przekazano wykonawcy. Trwają uzgodnienia dotyczące objazdu, gdyż na czas remontu ulica Młynarska będzie zamknięta dla ruchu.

Sierpień - miesiąc wielkich imprez

Sierpień upłynął pod znakiem imprez wakacyjnych w naszym powiecie. W połowie miesiąca odbył się koncert znanej grupy Łzy na stadionie sportowym w Kluczewsku. Niemal w tym samym czasie na lądowisku pod Krasocinem zorganizowano pierwszy w regionie rodzinny piknik lotniczy. Pod koniec sierpnia odbyły się pierwsze w minionym roku i największe dożynki powiatowe. Gwiazdą imprezy był zespół disco-polo Cliver. Tydzień później na gminnych dożynkach w Radkowie wystąpił Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni.

Wrzesień - konkrety dotyczące obwodnicy

Rozpoczęły się konkretne rozmowy w sprawie budowy obwodnicy Włoszczowy. Ówczesny burmistrz Bartłomiej Dorywalski i starosta Zbigniew Matyśkiewicz uzgodnili ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach treść porozumienia dotyczącego budowy układu obwodnicowego Włoszczowy o łącznej długości 13 kilometrów.

Dokumentacja ma być gotowa do 31 marca 2016 roku. Łączny koszt budowy obwodnicy miasta ma wynieść 50-60 milionów złotych. Inwestycja będzie realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Najbardziej realny termin budowy obwodnicy to końcówka nowej perspektywy unijnej (około 2020 roku).

Gościliśmy też znane gwiazdy polskiej estrady. W secemińskim rynku zaśpiewał Stanisław Soyka. We Włoszczowie na Targach Runa Leśnego wystąpili Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Październik - gaz dotarł do Włoszczowy

3 października otwarto stację redukcyjno-pomiarową w Woli Wiśniowej, która powstała dla potrzeb doprowadzenia gazu ziemnego do Włoszczowy. W wydarzeniu tym uczestniczyła między innymi wiceminister obrony narodowej. Gaz ziemny ma popłynąć do pierwszych włoszczowian jeszcze w tym roku. Inwestor - tarnowski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa jest spokojny o pozyskanie klientów. Polska Spółka Gazownictwa liczy na to, że w 2015 roku podłączy się do gazu około stu pierwszych odbiorców w mieście.

Listopad - sensacyjne wybory samorządowe

Włoszczowa wybrała po 8 latach nowego burmistrza, którym został dotychczasowy wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek. Zmiażdżył on urzędującego burmistrza Bartłomieja Dorywalskiego stosunkiem głosów około 57 procent do niecałych 30 procent. To była największa sensacja tych wyborów. Obaj panowie dostali się też do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, gdzie startowali na radnych (Dziubek z mocy prawa musiał zrezygnować). To był pierwszy w historii taki przypadek, żeby dwóch mieszkańców gminy Włoszczowa dostało się do sejmiku wojewódzkiego.

Ale to nie była jedyna sensacja wyborcza. Zmienił się też wójt w Seceminie, którym został Tadeusz Piekarski. Ewenementem była gmina Moskorzew. Po drugiej turze wyborów gmina ta była jedyną w Polsce bez wójta po tym, jak obecny włodarz Jarosław Klimek (rządził 12 lat) nie otrzymał nawet połowy wymaganego poparcia mieszkańców w plebiscycie. Ostatecznie wójtem Moskorzewa został 4 grudnia kuzyn Klimka - Andrzej Walasek. Został wybrany przez Radę Gminy.

W tegorocznych wyborach startowało łącznie 13 kandydatów na wójtów - najwięcej w najmniejszej gminie Moskorzew (czterech). Obroniło się tylko trzech dotychczasowych włodarzy. Rekordzistą był Stanisław Herej, który został wójtem na siódmą kadencję. Największe poparcie - blisko 80-procentowe zanotował wójt Kluczewska Rafał Pałka.

Wybory w powiecie włoszczowskim wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe, które wróciło do władzy w starostwie po czterech latach. Nowym starostą został Jerzy Suliga, a jego zastępcą Zbigniew Krzysiek. W wyborach do Rady Miejskiej ponad połowę mandatów zdobył klub Porozumienie Prawicy, którego twarzą był burmistrz Dorywalski.

Grudzień - 30. rocznica strajku o krzyże

Z okazji 30. rocznicy walki o pozostawienie krzyży we włoszczowskiej szkole zawodowej, 16 grudnia odbyły się wielkie uroczystości w naszym mieście. W obchodach uczestniczyły między innymi osoby biorące udział w strajku w 1984 roku, duchowni, władze samorządowe, kombatanci. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej. Po nabożeństwie uczestnicy, trzymając w rękach flagi narodowe i transparenty, udali się w modlitewnym marszu pod dawną szkołę zawodową (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica), gdzie pod tablicą upamiętniającą 10. rocznicę strajku złożono wiązanki kwiatów.
Jako ciekawostkę można też podać fakt, że 14 grudnia pierwszy superszybki kursowy pociąg Pendolino przejechał przez stację kolejową Włoszczowa-Północ.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie