Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracają skierowania. Trudniej będzie dostać się do okulisty i dermatologa

Iza Bednarz [email protected]
Do okulistów zawsze są kilkumiesięczne kolejki, dlatego pacjenci chętnie korzystają z wszelkich akcji bezpłatnych badań narządu wzroku.
Do okulistów zawsze są kilkumiesięczne kolejki, dlatego pacjenci chętnie korzystają z wszelkich akcji bezpłatnych badań narządu wzroku.
Minister zdrowia ułatwił pacjentom dostęp do diagnostyki i terapii onkologicznej. Trudniej nam będzie dostać się do okulisty i dermatologa, bo wracają skierowania

Chorzy z podejrzeniem raka będą otrzymywali kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Chory, który uzyska ten dokument, w ciągu dwóch tygodni ma się dostać do specjalisty. W ciągu kolejnych 4 tygodni specjaliści mają postawić diagnozę opartą o szybką i pogłębioną diagnostykę wraz z określeniem stopnia zaawansowania nowotworu. W ciągu tygodnia tak zdiagnozowany chory powinien trafić do konsylium specjalistów, którzy w ciągu dwóch tygodni muszą zaplanować ścieżkę leczenia. Łączny czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekraczać dziewięciu tygodni.

Od tego roku obowiązuje pakiet onkologiczny ułatwiający pacjentom z podejrzeniem chorób nowotworowych szybszy dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego. Zniesione zostały limity w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz w chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej. Większe uprawnienia w zlecaniu badań specjalistycznych otrzymali lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mogą kierować pacjenta z podejrzeniem nowotworu na badania diagnostyczne, takie jak: poziom żelaza we krwi, hormony tarczycy (TsH3, Ft4), spirometria, PSA (swoisty antygen prostaty - gruczołu krokowego), usg (tarczycy, przytarczyc, ślinianek, nerek, pęcherza moczowego, brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, gruczołu krokowego, obwodowych węzłów chłonnych).

Chorzy z podejrzeniem raka będą otrzymywali skierowania do szybkiej diagnostyki. Każdy pacjent onkologiczny będzie miał stworzoną indywidualną ścieżkę leczenia z dostępem do konsylium specjalistów. Pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia oraz opiekę specjalistów i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po zakończeniu terapii nowotworowej.
Od tego roku obowiązywać będą natomiast skierowania do okulisty i dermatologa - specjalistów, do których wcześniej szliśmy bez skierowania. Jak tłumaczą urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia, ograniczenia są spowodowane tym, że pacjenci często nadużywali tych porad. - Przychodzili do okulisty z błahymi dolegliwościami, na przykład z zapaleniem spojówek, które spokojnie może leczyć lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W efekcie chorzy z jaskrą czy zaćmą czekali w kolejkach - mówi dr Jerzy Staszczyk, zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Doktor Michał Biskup, okulista z oddziału okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach nie do końca się z tym zgadza: - Na nasz oddział, gdzie przede wszystkim udzielamy pomocy pacjentom z urazami oczu, zgłaszają się też chorzy, którzy nie mogą się dostać do okulisty, bo specjalistów brakuje, a kolejki są długie - mówi. Sceptycznie podchodzi do diagnozowania i leczenia chorób oczu w poradniach lekarzy rodzinnych, bo nie mają odpowiedniego wyposażenia. - Nie każde zaczerwienione oko to zapalenie spojówek. Często choroby oczu przyjmują taką maskę, pacjent jest leczony długo i nieskutecznie, zanim trafi do specjalisty - mówi.

- Ta zmiana utrudni chorym życie - uważa Agnieszka Janicka - Maj, prezes Fundacji VEGA na rzecz Osób Niewidomych i Niedowidzących w Kielcach. - Nie wyobrażam sobie, jak lekarz rodzinny będzie przeprowadzał badanie okulistyczne dziecku. Nawet teraz niewielu jest okulistów, którzy decydują się badać malutkie dzieci - mówi.

Mniej kontrowersji budzi skierowanie do dermatologa, bo zdaniem tych specjalistów duża część pacjentów rzeczywiście przychodziła z błahymi problemami. - To często były defekty kosmetyczne, które można usunąć w gabinecie kosmetycznym - mówi dr Aneta Bąkowska, dermatolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Pacjent nie wie, czy jego problem jest poważny, dlatego dobrze, że wcześniej ocenią to lekarze rodzinni - uważa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie