Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP zagra w powiecie kazimierskim. Będą koncerty i kwestowanie przez cały dzień

Adam Ligiecki
Burmistrz Adam Bodzioch reaktywował w 2004 roku kazimierską Wielką Orkiestrę, a teraz podarował na aukcję okazałą... buławę hetmańską z Ukrainy.
Burmistrz Adam Bodzioch reaktywował w 2004 roku kazimierską Wielką Orkiestrę, a teraz podarował na aukcję okazałą... buławę hetmańską z Ukrainy. DOROTA PILARSKA
W regionie kazimierskim - w Cudzynowicach, Cieszkowach oraz stolicy powiatu. Na pełny gaz! Będzie wielkie kwestowanie, a także koncerty, aukcje, występy artystyczne. Przez cały dzień.

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapowiada się wyjątkowo. Choć oficjalne sztaby znajdują się w tym roku tylko w trzech ośrodkach, będziemy grać wszędzie. W każdym zakątku ziemi kazimierskiej.

Bo cel jest szczytny. Wielka Orkiestra zbiera pieniądze - dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Buława od burmistrza

Największa impreza zapowiada się w stolicy powiatu. Tu sztab główny mieści się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, a 11 stycznia wyruszy na kwestę rekordowa liczba 101 wolontariuszy. Z Kazimierzy Wielkiej i nie tylko.

Od 2004 roku działa orkiestrowa "wielka koalicja". Grają z nami również inne ośrodki - z Czyżowicami, Opatowcem, Kamieńczycami, Wielgusem i Zięblicami na czele. Teraz dołączył Zespół Szkół z Topoli.

Kwesta, to już tradycja - od samego rana. O godzinie 14, w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury ruszy natomiast "koncert z serduszkiem". Poprowadzą go Zuzanna Kletschka i Agnieszka Możdżeń, a w programie znajdzie się wiele atrakcji. W tym licytacje - gadżetów firmowych Wiejskiej Orkiestry i przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców.

Już wiadomo, że jako jedna z pierwszych pójdzie "pod młotek"... buława. Oryginalna, hetmańska, prosto z Ukrainy. Podarował ją na licytację burmistrz Adam Bodzioch, który - co warto przypomnieć - reaktywował w 2004 Wielką Orkiestrę w Kazimierzy Wielkiej.
W części artystycznej niedzielnego koncertu wystąpi 369 osób. Obejrzymy prezentacje zespołów szkolnych - wokalnych, muzycznych, tanecznych. Nie zabraknie rzecz jasna rewelacyjnych kazimierskich przedszkolaków - Parkowych Skrzatów i Motylków. To one zawsze "kradną" najwięcej braw publiczności! Kilkugodzinny maraton potrwa do późnego wieczora.

Sztab finansowy Wielkiej Orkiestry także w tym roku mieści się w Szkole Podstawowej numer 1. Tu meldować się będą wolontariusze z - oby pełnymi - puszkami. I tu będą przygotowane gorące posiłki dla kwestujących dzieciaków, opiekunów.

To zasługa wypróbowanych przyjaciół Orkiestry Wielkich Serc. Wyborny bigos - z produktów mięsnych przekazanych przez firmę Zenona Fulara z Czyżowic - już przygotowują panie kucharki z Publicznego Przedszkola Samorządowego "Parkowe Skrzaty". Rozpływające się w ustach babeczki ofiaruje Szkoła Podstawowa w Cudzynowicach; różnego rodzaju słodkości - kazimierskie delikatesy Paleo-3, piekarnie U Ochenduszków oraz Żurek z Odonowa.

W kazimierskiej "wielkiej koalicji" są także Czyżowice. Z Orkiestrą Jurka Owsiaka zagrają po raz jedenasty, a trzeci raz z rzędu organizują własną imprezę.
Odbędzie się już jutro, w sobotę. Po południu w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum obejrzymy między innymi prezentacje artystyczne młodzieży, kabaret, teatrzyk dziecięcy. Będą także licytacje orkiestrowych przedmiotów... i niespodzianki.

"Dycha" w Cudzynowicach

A w Cudzynowicach mamy okrągły jubileusz! Zespół Szkół Rolniczych zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy już po raz 10. z rzędu. Warto przypomnieć, że całą sprawę "nakręcił" Jacek Nowak; wtedy nauczyciel - dzisiaj dyrektor szkoły.
Pracami orkiestrowego sztabu kieruje w tym roku Joanna Porębska-Szolc. Uczniowie z Cudzynowic będą kwestować 11 stycznia, a potem - to już tradycja - zorganizują własną, szkolną imprezę; z licytacją. I jak zawsze, mierzą w nowy rekord.

Cieszkowy w trójkącie

W 23. Finale Wielkiej Orkiestry zagra również Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach. Sztabem dowodzi Beata Buła, a wolontariusze już szykują kolorowe puszki do kwestowania.

Robią to zresztą według starego, dobrze sprawdzonego patentu. "Operację Orkiestra" gimnazjaliści z Cieszków prowadzą... w trójkącie - na terenie trzech powiatów. Swojego, kazimierskiego, a także ościennych, pińczowskiego i buskiego.

Polska za Owsiakiem

Z danych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wynika, że w tegorocznym 23. Finale weźmie udział 1470 sztabów z całego kraju. Ta liczba robi wrażenie i potwierdza, że misja Jurka Owsiaka ma wciąż wielkie poparcie wśród Polaków .
Jak co roku, finał będzie wypełniony miłością, dobrocią. Tak, że ten zimowy, styczniowy dzień - stanie się bardzo ciepły. Ciepłem naszych serc. A na finał - to piękna tradycja - wyślemy "światełko do nieba". W stronę Dobrych Aniołów.

W ciągu minionych 22 lat Orkiestra zebrała ponad 590 milionów złotych. Na ratowanie zdrowia dzieci - dużych i małych - oraz seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie