Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeczniów z "Prywaciarzami" . Historyczna podróż do lat PRL

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Ta nietypowa lekcja odbywała się w budynku Zespołu Szkół w Rzeczniowie
Ta nietypowa lekcja odbywała się w budynku Zespołu Szkół w Rzeczniowie Piotr Kutkowski
Takiej lekcji uczniowie gimnazjum w Rzeczniowie jeszcze nie mieli. Historyczna podróż prowadziła ich do lat PRL, podręcznikami były filmy i unikalne fotografie a nauczycielami - świadkowie tamtych lat. Był także chleb ze smalcem i ogórkami .
Wiedzę na temat laty PRL przekazywała między innymi Krystyna Wójtowicz, dyrektorka biblioteka.

Wiedzę na temat laty PRL przekazywała między innymi Krystyna Wójtowicz, dyrektorka biblioteka.

Wiedzę na temat laty PRL przekazywała między innymi Krystyna Wójtowicz, dyrektorka biblioteka.

Lekcja historii odbywała się w ramach wystawy "Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości" w budynku Zespołu Szkół imienia księdza profesora Józefa Pastuszki, który mieści także Kino za Rogiem oraz siedzibę Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie.

Uczniowie i inne osoby, które przyszły na wernisaż już z góry były ostrzegane napisem na tabliczce, że "klient nie rozpłaszczony nie będzie obsłużony". Kolejne tabliczki informowały ich o następnych obowiązkach i nakazach, jak chociażby konsumowaniu alkoholu wyłącznie z zakąską. jako zakąski występował chleb ze smakowitym smalcem i ogórkami, nie było natomiast alkoholu. Był za to nastrój lat PRL, który tworzyło 28 tablice z archiwalnymi zdjęciami ludzi, którzy w tamtych latach działali w rzemiośle, tworzyli "prywatną inicjatywę" i nie poddawali się szykanom ze strony władz. A jakie to były szykany, informowały tablice tekstowe.

Wiedzę na ten temat przekazywali organizatorzy wystawy, a także Krystyna Wójtowicz, dyrektorka placówki oraz dorosłe osoby, w tym Barbara Gębusia. przewodnicząca Rady Gminy One też chętnie tłumaczyły uczniom przeznaczenie zgromadzonych na wystawie eksponatów. A było co objaśniać, bo zupełną abstrakcję stanowiły dla młodzieży chociażby pocztówki dźwiękowe, naboje do autosyfonów, tajemniczo brzmiała nazwa "szklanka musztardówka", o maszynce do napełniania wkładów długopisowych już nie wspominając. Ale i dla dorosłych "odkryciem" była forma do robienia landrynek czy też medal dla rodziców, którzy decydowali się na "świecki chrzest dziecka".

Za prawidłowe odpowiedzi dotyczące przedmiotów wręczano 20 złotych, tyle tylko, że monety był sprzed denominacji. Młodzież również miała pytania, a swoimi wrażeniami dzieliła się dokonując wpisów do księgi pamiątkowej.

Dodatkową atrakcję stanowiły projekcje krótkich filmów pokazujących w satyryczny sposób absurdy lat PRL. Zgodnie mówiono, że to była wyjątkowa lekcja.

Wystawę "Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości" przygotowała Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa z Grodziska Mazowieckiego. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości, zmiana wizerunku mikro przedsiębiorcy, a także ukazanie barier z jakimi spotykali się i nadal spotykają osoby, prowadzące mikro firmy. W Rzeczniowie współorganizatorem była Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Inauguracja wystawy miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce. Wystawa będzie czynna w Rzeczniowie do 18 stycznia. Wstęp wolny.

Dorośli uczestnicy wernisażu z zainterseowaniem oglądali wystawę
Dorośli uczestnicy wernisażu z zainterseowaniem oglądali wystawę

Dorośli uczestnicy wernisażu z zainterseowaniem oglądali wystawę

Do księgi pamiątkowej wpisała się między innymi  Barbara Gębusia. przewodnicząca Rady Gminy
Do księgi pamiątkowej wpisała się między innymi Barbara Gębusia. przewodnicząca Rady Gminy

Do księgi pamiątkowej wpisała się między innymi Barbara Gębusia. przewodnicząca Rady Gminy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie