Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2014 rok. Urzędnicy apelują o rozliczanie się w sieci

Grzegorz Lipiec [email protected]
Podatnicy chętnie korzystają z różnych ulg, które są dostępne przy składaniu PIT-ów. Naczelnicy urzędów skarbowych, podobnie jak rok temu, apelują o rozliczanie się w sieci.

Zbliża się okres składania rozliczeń podatkowych. Wypełniając deklarację PIT za 2014 rok, którą podatnik składa w 2015 roku, należy pamiętać o odliczeniu ulg podatkowych. Najważniejsze zmiany, jakie zaszły w obrębie ulg, to likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane oraz zmiany w uldze na dzieci.

Na jakie ulgi możesz liczyć

Już wkrótce zacznie się okres rozliczania podatków. Do rozliczeń za 2014 rok Ministerstwo Finansów przygotowało nam taki sam zestaw PIT-ów jak przed rokiem. Mamy więc nadal dwa podstawowe druki rocznych zeznań podatkowych: PIT-36 (działalność gospodarcza) i PIT-37 (wynagrodzenie za pracę, emerytury) oraz kilka druków dotyczących ulg. Na złożenie PIT-ów mamy czas do 30 kwietnia.

Rodziców na pewno cieszy ulga na dzieci. Od podatku można odliczyć 1112,04 zł na każde dziecko za rok, niezależnie od liczby dzieci. Nie zapominamy o odliczeniu od podatku składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Od dochodu można odliczyć wydatki na użytkowanie inter-netu (do 760 zł). Zwrot wydatków poniesionych na korzystanie z sieci jest nadal możliwy, jednak od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się zasady korzystania z tej ulgi. Teraz przysługuje ona tylko tym osobom, które wcześniej nie uwzględniały jej w rozliczeniach lub po raz pierwszy zrobiły to w rozliczeniu za rok 2012. Tak więc wydatki na dostęp do internetu można odliczać wyłącznie przez dwa kolejne (następujące bezpośrednio po sobie) lata podatkowe. Zatem osoba, która po raz pierwszy korzystała z ulgi za rok 2012, miała do niej prawo jeszcze w 2013 roku, ale za 2014 rok - już nie. Jednak, jeśli podatnik zaczął odliczać wydatki na korzystanie z sieci dopiero za 2013 rok, to ma prawo do uwzględnienia wydatków również za 2014 rok. Uwaga! Przepisy te dotyczą tylko osób, które nigdy wcześniej z tego przywileju nie korzystały.

Od dochodu odliczymy także między innymi darowizny przekazane na cele kultu religijnego i cele pożytku publicznego, ulgę rehabilitacyjną. Specyficznym rodzajem ulgi rehabilitacyjnej jest ulga na leki. Nie zalicza się jej ani do wydatków limitowanych, ani nielimitowanych. W tym wypadku odlicza się różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami na leki w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Przy czym z odliczenia można skorzystać tylko w przypadku, gdy lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Osoby pracujące za granicą mogą także w 2015 roku odliczyć ulgę abolicyjną, która służy zmniejszeniu należności podatkowych o różnicę, jaka istnieje pomiędzy składkami podatkowymi w Polsce i zagranicą.

Jeden procent

Podatnicy z północnego Podkarpacia chętnie korzystają z możliwości przekazania 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Żeby pieniądze trafiły do wybranej organizacji musimy wskazać jej dane w zeznaniu podatkowym. W formularzu wystarczy podać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i obliczoną kwotę z tytułu 1 procent podatku, jaką chcemy podarować. Jeśli chcemy, by kwota trafiła na rzecz konkretnej osoby, na przykład podopiecznego fundacji, musimy jej dane wpisać w polu - cel szczegółowy.

Pełny wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 procent podatku dochodowego znajduje się na stronie www.pozy-tek.gov.pl.

Na Podkarpaciu jest zarejestrowanych 457 organizacji po-żytku publicznego. Prowadzą hospicja, opiekują się zwierzętami, wspierają chore dzieci, niepełnosprawnych czy organizują imprezy sportowe. Dla instytucji i stowarzyszeń, które mają status organizacji pożytku publicznego, wsparcie ma bardzo duże znaczenie.

- Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie tej formy wsparcia organizacji pożytku publicznego. Na pewno wpływ na to, że coraz więcej pieniędzy jest zbieranych w ten sposób, mają ułatwienia. Teraz wystarczy wpisać numer KRS i kwotę, która nie przekracza jednego procent naszego podatku i to wszystko - mówi Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu.

Przez internet

Wypełniony i podpisany PIT można zanieść do urzędu skarbowego albo wysłać listem poleconym. Coraz większą popularnością cieszy się składanie zeznań podatkowych przez internet. Można to zrobić za pomocą specjalnej aplikacji udostępnionej na stronie Ministerstwa Finansów mf.gov.pl, gdzie mamy odpowiednią zakładkę.
- Do autoryzacji służy nam wysokość przychodu podatnika za ubiegły rok, który musi on wpisać. To w zupełności wystarczy - mówi Marek Skocki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie