Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat włoszczowski. Zaczęli kadencję od podwyżek diet dla radnych i wynagrodzenia wójtów

Rafał Banaszek [email protected]
Rada Gminy Krasocin, jako pierwszy samorząd w powiecie włoszczowskim, zafundowała sobie tablety.
Rada Gminy Krasocin, jako pierwszy samorząd w powiecie włoszczowskim, zafundowała sobie tablety.
Zawitały też nowe technologie do gmin

Ile zarabiają włodarze gmin i powiatu (wynagrodzenia miesięczne brutto)

Rada Gminy Kluczewsko podniosła sobie diety o 50 złotych, a wójtowi Rafałowi Pałce (czwarty od lewej w pierwszym rzędzie) zwiększyła wynagrodzenie o
Rada Gminy Kluczewsko podniosła sobie diety o 50 złotych, a wójtowi Rafałowi Pałce (czwarty od lewej w pierwszym rzędzie) zwiększyła wynagrodzenie o 909 złotych.

Rada Gminy Kluczewsko podniosła sobie diety o 50 złotych, a wójtowi Rafałowi Pałce (czwarty od lewej w pierwszym rzędzie) zwiększyła wynagrodzenie o 909 złotych.

Ile zarabiają włodarze gmin i powiatu (wynagrodzenia miesięczne brutto)

Starosta włoszczowski - 10.997 złotych, wicestarosta - 8631 złotych, burmistrz Włoszczowy - 11.300 złotych, zastępca burmistrza - 8130 złotych, wójt gminy Krasocin - 11.660 złotych, zastępca wójta Krasocina - 8038 złotych, wójt gminy Kluczewsko - 10.089 złotych, wójt gminy Secemin - 8980 złotych, wójt gminy Radków - 9022 złote, wójt gminy Moskorzew - 7410 złotych.

Wyższe pensje otrzymali pod koniec roku wójtowie Krasocina, Kluczewska i Radkowa, niższe - jedynie nowy wójt Moskorzewa. Radni podnieśli sobie diety w Moskorzewie i Kluczewsku. W Krasocinie zakupiono radnym tablety. Idzie nowe…

Niektóre nowe samorządy w powiecie włoszczowskim już na początku kadencji 2014-2018 postanowiły zadbać o swoje interesy. Na pierwszych i drugich sesjach ustalono nowe pensje dla włodarzy, a w niektórych gminach wyższe diety dla radnych.

Powiat włoszczowski - nie obniżyli sobie diet

W powiecie zmienił się starosta (został nim Jerzy Suliga) i wicestarosta (Zbigniew Krzysiek), ale ich pensje utrzymano na tym samym poziomie, co poprzedników. Nie zmieniły się również diety dla radnych.

Nowością było wprowadzenie stanowiska urzędującego członka zarządu, realizującego też zadania w zakresie komunikacji, transportu i dróg publicznych. Został nim najmłodszy w Radzie Powiatu, 28-letni Paweł Strączyński, któremu ustalono pobory na ponad 4700 złotych brutto. Jednocześnie zwiększono liczbę członków Zarządu Powiatu z czterech do pięciu (miesięczne zarobki tych członków wynoszą około 1300 złotych na rękę).

30 grudnia minionego roku, na trzeciej sesji Rady Powiatu nowej kadencji wyszedł pomysł od radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość, żeby obniżyć radnym diety i pensję starosty o 20 procent. Wniosek formalny postawił radny Dariusz Czechowski, były wicestarosta włoszczowski.

Wiceprzewodniczący rady Krzysztof Malinowski poszedł jeszcze dalej - zawnioskował, aby oddać wszystkie pobrane diety z poprzedniej kadencji i nie pobierać w tej kadencji żadnych diet. - Czekałem na nawrócenie cztery lata, aż pewne osoby zgłoszą obniżkę diet. Wnioskuję o obniżenie diet do 0 złotych - powiedział radny Malinowski.

Zgodnie z prawem, "zerowych" diet nie można pobierać, co wyjaśnił radnym kierownik Wydziału Organizacyjnego Robert Suchanek. - W takim razie wnioskuję o zapisanie diety w wysokości 1 grosza - uzupełnił swój wniosek formalny Krzysztof Malinowski. - Zaczyna się robić kabaret - stwierdził wicestarosta Krzysiek.

Jednak wnioski radnych trzeba było przegłosować. Za propozycją Malinowskiego (diety w wysokości 1 grosza) zagłosował sam wnioskodawca oraz Rafał Pacanowski, który już w poprzedniej kadencji chciał obniżenia diet. Przeciwnych było 10 radnych z koalicji rządzącej, pięć wstrzymało się od głosu (Łukasz Karpiński, Dariusz Czechowski, Dariusz Mietelski, Zbigniew Hamera i Renata Łowicka). Wniosek upadł.

Przystąpiono do głosowania nad drugim wnioskiem, zgłoszonym przez Czechowskiego (obniżka diet o 20 procent). Za był klub Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Hamera i Renata Łowicka (w sumie 6 osób), przeciw 10 radnych z koalicji rządzącej, wstrzymał się od głosu radny Zbigniew Matyśkiewicz. Również ten wniosek upad. Jak widać, większość radnych powiatowych nie ma zamiaru pracować za darmo.

Ile zarabiają radni (wynagrodzenia miesięczne netto)

Ile zarabiają radni (wynagrodzenia miesięczne netto)

Powiat włoszczowski: radny - 741 złotych, przewodniczący komisji - 1020 złotych, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, wiceprzewodniczący rady - 1112 złotych, przewodniczący rady - 1854 złote, członek zarządu - 1298 złotych, urzędujący członek zarządu - 4768 złotych; gmina Włoszczowa: radny - 854 złote, przewodniczący komisji, wiceprzewodniczący rady - 1053 złote, przewodniczący rady - 1987 złotych; gmina Krasocin: radny - 700 złotych, wiceprzewodniczący rady - 750 złotych, przewodniczący komisji - 800 złotych, przewodniczący rady - 1100 złotych; gmina Kluczewsko: radny za udział w posiedzeniu - 200 złotych, przewodniczący komisji, wiceprzewodniczący rady - 300 złotych, przewodniczący rady - 1250 złotych (ryczałt miesięczny); gmina Secemin: radny za udział w sesji - 200 złotych, za udział w komisji - 150 złotych, przewodniczący komisji za udział w posiedzeniu komisji - 190 złotych, wiceprzewodniczący rady - 560 złotych (ryczałt miesięczny), przewodniczący rady - 1100 złotych (ryczałt miesięczny); gmina Radków: radny za udział w posiedzeniu - 170 złotych, przewodniczący komisji za udział w posiedzeniu - 190 złotych, przewodniczący rady - 1100 złotych (ryczałt miesięczny); gmina Moskorzew: radny - 300 złotych, wiceprzewodniczący rady - 500 złotych, przewodniczący rady - 1000 złotych.

Gmina Włoszczowa - będzie obniżka diet?

Nie zmieniła się również pensja nowego burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka oraz jego zastępcy Sławomira Owczarka. Utrzymano też na tym samym poziomie diety radnych, choć słyszy się, że klub Stowarzyszenia Włoszczowa-Stop Podziałom będzie wnioskował niebawem o obniżenie tych diet o 50 procent. Czy uchwałę w gminie spotka podobny los jak w starostwie?

Gmina Krasocin - tablety dla radnych

Rada Gminy była wyjątkowo hojna dla wójta drugiej kadencji Ireneusza Gliścińskiego. Na drugiej sesji podniesiono mu wynagrodzenie o przeszło 2,1 tysiąca złotych - teraz zarabia ponad 11,6 tysiąca brutto - najwięcej z włodarzy w powiecie włoszczowskim. Nie zmieniono pensji wicewójta Jacka Sienkiewicza oraz diet radnych.

Argumentem przemawiającym za podwyżką dla wójta było to, że włodarze dużo mniejszych gmin (do 5 tysięcy mieszkańców, gmina Krasocin liczy około 11 tysięcy) zarabiali podobnie, jak Ireneusz Gliściński. Krasocin był ponoć na szarym końcu pod tym względem. Ponadto, podwyżka pensji dla wójta była nagrodą dla niego za pozyskanie dla gminy 10,5 miliona złotych dotacji z Unii Europejskiej.

Dostało się wójtowi, radni też nie mogli być gorsi. Wprawdzie diet nie podnieśli sobie (zarabiają najwięcej w powiecie wśród gmin wiejskich - 700 złotych miesięcznie), to jednak zadbano o nich w inny sposób. Gmina zakupiła 20 tabletów, w tym 15 dla radnych, resztę dla kierownictwa gminy.
Urządzenia te, jak mówi wójt Gliściński kosztowały po złotówce, plus 45 złotych na abonament miesięczny (umowę podpisano na 4 lata). Panowie otrzymali czarne tablety, panie - białe. Na razie opanowują nowe technologie, o których inne samorządy, w tym włoszczowskie, mogą tylko pomarzyć (pomysł był już w powiecie, ale upadł).

- Koszty wcale nam nie wzrosły. Do tej pory zużywaliśmy dużo materiałów biurowych (papier, tonery, drukarka), co generowało koszty. Dokumenty drukowane wysyłaliśmy tradycyjną pocztą lub zawożone były do radnych. Teraz wysyłamy je w wersji elektronicznej. Radni wszystko mają w swoich tabletach. Jest duży plus tego rozwiązania - kontakt z radnymi jest szybszy i bezpośredni. Jest duża wygoda - opowiada sponsor tych urządzeń.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Rada Powiatu Włoszczowskiego nie chciała się zgodzić, żeby zmniejszyć sobie diety o 20 procent. Nie poparła też pomysłu pobierania diet w wysokości 1 grosza.

Gmina Kluczewsko

W sąsiedniej gminie Kluczewsko też zafundowano sobie podwyżki pensji. Wójt drugiej kadencji Rafał Pałka otrzymał od rady o 900 złotych więcej - teraz zarabia ponad 10 tysięcy brutto. Radni zadbali też o siebie. Podnieśli sobie diety o 50 złotych. "Pierwsze od czego zaczęli, to podwyżka" - pisali na forum "Echa Dnia" zbulwersowani mieszkańcy.

Za co te podwyżki? - Intensywne pozyskanie środków unijnych, dobra praca wójta, średnioroczny wzrost wskaźnika cen towarów i usług w ostatnich czterech latach o ponad 10 procent - wylicza Rafał Pałka.

W Kluczewsku nie żałują sobie grosza, co pokazuje historia. Po wyborach w 2010 roku, jak pamiętamy, Rada Gminy ustaliła od razu nowemu wójtowi Rafałowi Pałce wynagrodzenie w wysokości prawie 9 tysięcy złotych brutto, to jest o około 700 złotych więcej od byłego wójta Kazimierza Nowaka, który rządził tą gminą przez cztery kadencje (16 lat). Radni gminni też podnieśli sobie diety - od 20 do 200 złotych.

Gmina Secemin

W gminie Secemin zostało po staremu. Pensja nowego wójta Tadeusza Piekarskiego jest ta sama, co jego poprzednika Sławomira Krzysztofika. Diety radnych również pozostały na tym samym poziomie. Warto wspomnieć, że ostatnia podwyżka wynagrodzenia wójta o około 900 złotych i diet radnych o 50-100 złotych była w Seceminie pod koniec 2012 roku.

Gmina Radków

Więcej o około 900 złotych miesięcznie zarobi natomiast wójt gminy Radków Stanisław Herej - pensja wzrosła mu do 9 tysięcy brutto. To najdłużej urzędujący wójt w powiecie włoszczowskim (siódma kadencja). Wójt Herej, jak mówi, od kilku lat nie miał podnoszonych poborów. Diety radnych Radkowa zostały te same.

Gmina Moskorzew

Odwrotna sytuacja pod koniec roku była w sąsiedniej gminie Moskorzew. Z uwagi na trudną sytuację finansową najbiedniejszej gminy w powiecie włoszczowskim (zadłużenie na koniec 2014 roku wyniosło ponad 2,5 miliona złotych) nowy wójt Andrzej Walasek poprosił radę, żeby obniżono mu wynagrodzenie zasadnicze do najniższej kwoty 4200 złotych. Jego łączna pensja wynosi obecnie ponad 7,4 tysiąca brutto i jest niższa od wynagrodzenia jego poprzednika-kuzyna Jarosława Klimka o 1,3 tysiąca złotych. Inną drogą poszli radni moskorzewscy. Podnieśli sobie diety od 50 do 100 złotych…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie