Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała monografia Iłży

Piotr Kutkowski [email protected]
Na spotkaniu promującym książkę, które odbyło się w iłżeckiej bibliotece, autorzy monografii  opowiadali o swojej pracy nad nią, natomiast  uczestnicy dzielili się uwagami i... swoimi historiami.
Na spotkaniu promującym książkę, które odbyło się w iłżeckiej bibliotece, autorzy monografii opowiadali o swojej pracy nad nią, natomiast uczestnicy dzielili się uwagami i... swoimi historiami. archiwum
O Iłży powstało do tej pory wiele publikacji, ale nie miała ona swojej monografii. Pomysł, by ją stworzyć powstał już dawno temu, okazja, by go zrealizować pojawiła się dzięki finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach tak zwanych małych projektów oraz z pieniędzy gminy Iłża.

Redagowanie książki powierzono doktorowi Sebastianowi Piątkowskiemu, historykowi z radomskiej delegatury IPN, który ma w swoich dokonaniach wiele książek i publikacji, w tym monografie Kowali czy Jedlińska.

Wspólna praca

Monografia, która powstała, nosi tytuł "Miasto w nowej odsłonie", liczy 383 strony i jest ilustrowana wieloma, często unikalnymi zdjęciami. W książce pojawia się też mnóstwo nowych informacji nie tylko na temat Iłży, ale też okolicznych miejscowości. Autorem rozdziału "Środowisko geograficzne" jest Julian Bartosik, o pradziejach pisze Witold Bujakowski, okres średniowiecza i staropolski przedstawia Dariusz Kupisz. Krzysztof Latawiec prezentuje czytelnikom okres niewoli narodowej, Marek Przeniosło okres I wojny światowej, natomiast Sebastian Piątkowski wprowadza ich w zagadnienia dotyczące okresu rządów austriackich i Księstwa Warszawskiego, a w innych rozdziałach dwudziestolecia międzywojennego oraz lat II wojny i niemieckiej okupacji. Jest też opracowane przez Teresę Niewczas Kalendarium oraz rozdział "Sztuka ludowa i zanikające zawody regionu iłżeckiego".

Spotkanie promocyjne

W poruszaniu się po monografii pomagają bibliografia, wykaz skrótów oraz indeks osób.
- Oceniam, że 90 procent informacji jest nowych, a cała książka jest cennym źródłem. Nie ma w niej tylko historii okresu powojennego, ale już pojawił się pomysł, by i na ten temat powstało opracowanie - mówił nam Sebastian Piątkowski.

Promocja książki odbyła się w iłżeckiej bibliotece, o książce opowiadali jej autorzy, a każdy z uczestników otrzymał monografię, która będzie rozdawana między innymi w Urzędzie Miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie